REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w VAT

Zmiany w VAT
Zmiany w VAT

REKLAMA

REKLAMA

Zmiana ustawy o VAT. Resort finansów przygotował nowelizację ustawy o VAT. Zmieni się m.in. moment powstania obowiązku podatkowego. Modyfikacji ulegną też zasady określania podstawy opodatkowania.

Ministerstwo Finansów przygotowało nowelizację ustawy o VAT. Przewiduje ona m.in. zmianę momentu powstania obowiązku podatkowego oraz modyfikację w zakresie określenia podstawy opodatkowania. - Zmiany niewątpliwie mają na celu uproszczenie systemu podatkowego i przybliżenie polskich regulacji do unijnych, ale dla olbrzymiej grupy podatników oznaczają pogorszenie ich pozycji i wymagają przemodelowania systemów księgowych i rozliczeniowych - uważa Rada Podatkowa PKPP Lewiatan.

REKLAMA

Przedsiębiorcy będą musieli dokonać istotnych zmian w zakresie systemów księgowych dostosowując je do nowych regulacji. - Zmiany zmierzają między innymi do przyspieszenia momentu powstania obowiązku podatkowego, co będzie miało pro fiskalny charakter. Uwzględniając zakres zmian, koniecznym wydaje się wprowadzenie odpowiednio długiego, np. co najmniej 12 miesięcznego, vacatio legis - uważa Rada Podatkowa PKPP Lewiatan.

Zmiana momentu powstania obowiązku podatkowego

REKLAMA

Proponowana nowelizacja Ustawy znacząco zmienia przepisy dotyczące momentu powstania obowiązku podatkowego. Zgodnie z projektem, obowiązek podatkowy powstawać będzie z upływem miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę. Stanowi to odejście od zasady powiązania momentu powstania obowiązku podatkowego z datą wystawienia faktury, pozwalającej w praktyce na przesunięcie obowiązku zapłaty podatku o miesiąc lub kwartał. Zmiany w powyższym zakresie, obejmują uchylenie niemal wszystkich przepisów określających szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego. Dotyczy to zmian uzależnionych np. od upływu terminu płatności, czy też określonego czasu od wykonania usługi (co wynika z zaproponowanego art. 19 a).

Dla dostaw energii oraz usług telekomunikacyjnych zastosowanie będzie miała zasada, iż obowiązek podatkowy powstaje na zasadach ogólnych, a więc z upływem miesiąca, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę (art. 19 a ust. 1 z uwzględnieniem ust. 3). W przypadku otrzymania całości lub części zapłaty przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi, z upływem miesiąca w którym ją otrzymano, w odniesieniu do kwoty otrzymanej zapłaty.

Polecamy: Dowóz pensjonariuszy na zabiegi rehabilitacyjne a VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W ocenie Rady Podatkowej PKPP Lewiatan największą trudność sprawiać będzie określenie momentu powstania obowiązku podatkowego i odpowiednich kwot podstawy opodatkowania i podatku należnego od opłat naliczanych z góry. Regulacja ta powoduje konieczność alokowania płatności do konkretnych części faktury, w sytuacji gdy klienci nie zawsze płacą faktury jednorazowo lub płacą należności za kilka faktur łącznie. Należy tu bardzo mocno podkreślić, iż w chwili wystawienia faktury moment powstania obowiązku podatkowego w odniesieniu do opłat naliczanych „z góry" nie będzie znany, co jest istotną różnicą w porównaniu do obecnej sytuacji, a zatem będzie wymagał wdrożenia zupełnie nowych rozwiązań informatycznych.

Faktury VAT

REKLAMA

Analiza proponowanych przepisów prowadzi do wniosku, iż w razie wystawienia faktury przed wykonaniem usługi prawo do odliczenia VAT-u przez nabywcę powstanie dopiero w miesiącu wykonania usługi. Do wniosku takiego prowadzi nie tylko brzmienie kluczowych przepisów projektu regulujących zasady powstawania obowiązku podatkowego, ale też ich wzajemne powiązanie.

W przypadku dostaw energii i gazu oraz świadczenia usług telekomunikacyjnych, ale też usług najmu czy dzierżawy powszechnie stosowane jest fakturowanie usług „z góry". Takie fakturowanie odbywa się na podstawie prognoz lub stałych opłat miesięcznych (np. abonament), co oznacza, iż faktury są wystawiane przed dostawą towaru lub wykonaniem usługi. W wielu przypadkach na jednej fakturze występują zarówno opłaty naliczane z góry (np. abonament) oraz opłaty naliczane po wykonaniu świadczenia „z dołu" lub końcowe rozliczenie usług wykonanych w poprzednim okresie. To oznacza, że:

• Dla części faktury dotyczącej opłat naliczanych z góry obowiązek podatkowy będzie powstawał dla firmy w ostatnim dniu miesiąca, w którym kończy się okres rozliczeniowy lub w ostatnim dniu miesiąca, w którym nabywca dokonał płatności. Uzależnione to będzie od tego które zdarzenie wystąpiło pierwsze; przy czym w chwili wystawienia faktury zależność ta nie będzie znana, i dla jednej faktury może wystąpić kilka płatności.
• Dla części faktury dokumentującej rozliczenie usług wykonanych obowiązek podatkowy będzie powstawał w ostatnim dniu miesiąca w którym kończy się okres rozliczeniowy.

Podstawa opodatkowania

Propozycja nowelizacji zakłada również zmianę w zakresie określenia podstawy opodatkowania. Do podstawy opodatkowania będzie wliczane wszystko, co stanowi zapłatę otrzymaną, lub którą usługodawca ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej. Liczyć będą się również otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze związane bezpośrednio z ceną towarów dostarczonych lub usług świadczonych przez podatnika. W myśl nowelizacji przy dotacjach unijnych do podstawy opodatkowania będzie wliczany podatek VAT.

Kurs waluty według którego określana jest sprzedaż

Kontrowersję budzi regulacja dotycząca planowanych zmian w zakresie kursu waluty według którego określana jest sprzedaż. W niektórych sytuacjach uniemożliwi to wydanie faktury wraz ze sprzedażą, ponieważ kurs będzie znany dopiero w ostatnim dniu roboczym poprzedzającym dzień powstania obowiązku podatkowego. Tym dniem po nowelizacji, zgodnie z art. 19 a ust. 1 będzie ostatni dzień miesiąca w którym usługa została wykonana.

Zdaniem Rady Podatkowej PKPP Lewiatan szeroki zakres zmian, które proponuje Ministerstwo Finansów może wywrócić do góry nogami praktykę podatkową. To może spowodować, iż wiele dotychczas wydanych interpretacji indywidualnie chroniących podatników, może stracić swoją moc. Proponowane zmiany nie tworzą nowej przestrzeni, a tylko zmieniają przepisy, które już się sprawdziły. Projektodawca powinien dodatkowo podać przewidywane koszty dla podatników dostosowania się do nowych przepisów.- Nowelizacja w pewnym stopniu budzi niepokój - przyznaje Rafał Iniewski, ekspert Rady Podatkowej PKPP Lewiatan.

Polecamy: Odliczenie VAT z faktury - na co uważać?

Źródło: PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA