Zakład optyczny a ryczałt
REKLAMA
REKLAMA
Zasady opodatkowania ryczałtem uregulowane są w ustawie z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. z dnia 27 listopada 1998 r., dalej: ustawa o zpd). Zgodnie z przepisami powołanej ustawy podatek zryczałtowany może mieć zastosowanie tylko do niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne m.in. z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
REKLAMA
Aby stwierdzić czy do danych dochodów osiąganych przez osobę fizyczną ze źródła jakim jest pozarolnicza działalności gospodarcza można stosować opodatkowanie podatkiem zryczałtowanym należy m.in. ustalić:
- czy forma prawna w jakiej wykonywana będzie działalność umożliwia wybór ryczałtu,
- czy nie został przekroczony próg przychodów uprawniający do stosowania ryczałtu,
- Czy branża, w jakiej będzie prowadzona działalność pozwala na stosowanie ryczałtu,
- Czy usługi, których świadczenie jest planowane w ramach działalności gospodarczej nie wyłącza możliwości zastosowanie ryczałtu.
Ustawa o zpd ma zastosowanie do przychodów osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej świadczących określone w ustawie usługi lub wykonujące określone w ustawie wolne zawody.
Ryczałt od przychodów z najmu kontynuowanego po likwidacji działalności gospodarczej
Świadczenie jakich usług wyłącza możliwość płacenia ryczałtu
Ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych może być opodatkowana pozarolnicza działalność gospodarcza, jeżeli:
1) w roku poprzedzającym rok podatkowy:
a) podatnicy uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, lub
b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro,
2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.
Kryterium limitu przychodów wymienione w pkt 1 ma zastosowanie do podmiotów prowadzących działalność gospodarczą w poprzednim roku, a wymienione w pkt 2 do podmiotów rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej.
REKLAMA
Przekroczenie progu obrotów w trakcie roku podatkowego, w którym rozpoczęto prowadzenie działalności podatkowej, lub w którym po raz pierwszy zastosowano ryczałt powoduje, że prawo stosowania ryczałtu zostanie utracone dopiero począwszy od następnego roku podatkowego.
W klasyfikacji statystycznej z 2008 r. stosowanej obecnie dla celów podatkowych pod kodem G 47.00.83.0 sklasyfikowano „Sprzedaż detaliczna sprzętu fotograficznego, optycznego i precyzyjnego oraz usługi świadczone przez optyków”.
W załączniku nr 2 do ustawy o zpd wymienione są usługi, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Wśród nich nie są wymienione usługi sklasyfikowane w dziale klasyfikacji 47, co oznacza, że tego rodzaju usługi, jeśli będą spełnione pozostałe warunki, mogą być opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.
Podstawa prawna: art. 4, 6, 8 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. (Dz. U. z dnia 27 listopada 1998 r.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.