| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?

Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?

Wybierając tę formę opodatkowania dochodów podatek płaci się od osiągniętego dochodu według obowiązującej skali podatkowej.

W 2008 r. obowiązuje następująca skala podatkowa:

Podstawa obliczenia podatku w złotych

Podatek wynosi

ponad

do

85 528

18 % minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr

85 528

14 839 zł 02 gr + 32 % nadwyżki ponad 85 528 zł

Jak obliczać podatek na podstawie skali podatkowej

Podatek według skali mogą opłacać następujący przedsiębiorcy

1. prowadzący działalność gospodarczą jednoosobowo

2. wspólnicy spółek:

- cywilnej,

- jawnej,

- partnerskiej,

- komandytowej,

- komandytowo-akcyjnej.

Podatek według skali można opłacać zawsze i dzieje się to „z automatu”. Innymi słowy, jeżeli nie podejmiesz żadnych skutecznych działań by wybrać inną formę opodatkowania – wpadniesz w skalę podatkową.

Nie ma tu znaczenia rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Decydując się na opodatkowanie w tej właśnie formie nie trzeba składać do urzędu skarbowego żadnych dodatkowych oświadczeń ani zawiadomień o wyborze opodatkowania dochodów według skali podatkowej.

Zaliczki – jak ustalać, jak płacić


Podstawowym obowiązkiem podatników opłacających podatek według skali jest opłacanie bez wezwania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy. Od 2007 r. pojawiła się możliwość opłacania ich nie tylko miesięcznie, ale również za okresy kwartalne.

Mali podatnicy, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, są obowiązani do dnia 20 lutego roku podatkowego zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek. Ci, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, muszą (by opłacać zaliczki co kwartał) złożyć to zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.

Pan Jan Nowak rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2008 r. Ponieważ nie wybrał kwartalnego sposobu opłacania zaliczek, obowiązuje go miesięczne rozliczanie.
Pierwszy dochód z działalności gospodarczej w wysokości 2500 zł osiągnął w maju 2008 r. Ponieważ kwota ta była niższa od kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku, pan Nowak nie był zobowiązany do uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy w terminie do 20 czerwca 2008 r.

Zatem pierwszą zaliczkę na podatek dochodowy pan Nowak uiści za miesiąc, w którym jego dochód przekroczy w 2008 r. kwotę 3091 zł. Jeśli jednak takie przekroczenie nastąpi dopiero w grudniu 2008 r. , pan Nowak nie będzie miał obowiązku uiszczenia za grudzień zaliczki na podatek dochodowy, lecz dokona rozliczenia podatku tylko w zeznaniu rocznym za 2008 r. (składanym w terminie do końca kwietnia 2009 r.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK