REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?

Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?
Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wybierając tę formę opodatkowania dochodów podatek płaci się od osiągniętego dochodu według obowiązującej skali podatkowej.

W 2008 r. obowiązuje następująca skala podatkowa:

REKLAMA

Podstawa obliczenia podatku w złotych

Podatek wynosi

ponad

do

85 528

18 % minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr

85 528

14 839 zł 02 gr + 32 % nadwyżki ponad 85 528 zł

Jak obliczać podatek na podstawie skali podatkowej

Podatek według skali mogą opłacać następujący przedsiębiorcy

1. prowadzący działalność gospodarczą jednoosobowo

2. wspólnicy spółek:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- cywilnej,

- jawnej,

- partnerskiej,

- komandytowej,

- komandytowo-akcyjnej.

Podatek według skali można opłacać zawsze i dzieje się to „z automatu”. Innymi słowy, jeżeli nie podejmiesz żadnych skutecznych działań by wybrać inną formę opodatkowania – wpadniesz w skalę podatkową.

Nie ma tu znaczenia rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Decydując się na opodatkowanie w tej właśnie formie nie trzeba składać do urzędu skarbowego żadnych dodatkowych oświadczeń ani zawiadomień o wyborze opodatkowania dochodów według skali podatkowej.

Zaliczki – jak ustalać, jak płacić

REKLAMA


Podstawowym obowiązkiem podatników opłacających podatek według skali jest opłacanie bez wezwania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy. Od 2007 r. pojawiła się możliwość opłacania ich nie tylko miesięcznie, ale również za okresy kwartalne.

Mali podatnicy, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, są obowiązani do dnia 20 lutego roku podatkowego zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek. Ci, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, muszą (by opłacać zaliczki co kwartał) złożyć to zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Zawiadomienie dotyczy również lat następnych, chyba że podatnik, w terminie do dnia 20 lutego roku podatkowego, zawiadomi w formie pisemnej właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z kwartalnego sposobu wpłacania zaliczek.

REKLAMA

Pan Jan Nowak rozpoczął prowadzenie działalności gospodarczej w styczniu 2008 r. Ponieważ nie wybrał kwartalnego sposobu opłacania zaliczek, obowiązuje go miesięczne rozliczanie.
Pierwszy dochód z działalności gospodarczej w wysokości 2500 zł osiągnął w maju 2008 r. Ponieważ kwota ta była niższa od kwoty powodującej obowiązek zapłaty podatku, pan Nowak nie był zobowiązany do uiszczenia zaliczki na podatek dochodowy w terminie do 20 czerwca 2008 r.

Zatem pierwszą zaliczkę na podatek dochodowy pan Nowak uiści za miesiąc, w którym jego dochód przekroczy w 2008 r. kwotę 3091 zł. Jeśli jednak takie przekroczenie nastąpi dopiero w grudniu 2008 r. , pan Nowak nie będzie miał obowiązku uiszczenia za grudzień zaliczki na podatek dochodowy, lecz dokona rozliczenia podatku tylko w zeznaniu rocznym za 2008 r. (składanym w terminie do końca kwietnia 2009 r.).

Zaliczki należy wpłacać poczynając od miesiąca (kwartału), w którym dochód przekroczył tzw. kwotę wolną(wysokość dochodu, nie powodująca jeszcze obowiązku zapłaty podatku). W 2008 r. jest to kwota 3091 zł.

Wysokość zaliczek za miesiące do listopada (za pierwszy, drugi i trzeci kwartał) roku podatkowego ustala się w następujący sposób:

1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca (kwartału), w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

2. zaliczkę za ten miesiąc (kwartał) stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b ustawy o PIT,

3. zaliczkę za dalsze miesiące (za kolejne kwartały) ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące (kwartały) poprzedzające.

Zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego

Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia.

Od 1 stycznia 2007 r. został zniesiony obowiązek składania miesięcznych deklaracji PIT-5, ale pozostał obowiązek płacenia zaliczek.

Zasady ustalania dochodu dla celów obliczania zaliczek

Anna Welsyng

radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA