reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?

Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?

Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego mogą wybrać podatnicy, którzy 1) w roku poprzedzającym rok podatkowy: a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro, 2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Podatnicy, którzy wybiorą opodatkowanie ryczałtem ewidencjonowanym są zobowiązani opłacać go od 1 stycznia roku podatkowego, bądź od dnia rozpoczęcia działalności aż do końca roku podatkowego – bez względu na wysokość osiągniętych dochodów w danym roku podatkowym. Oznacza to, że nawet, jeśli ich przychody w trakcie roku podatkowego przekroczą kwotę graniczną, muszą opłacać ryczałt do końca tego roku.

Jeżeli podatnik w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadził działalność samodzielnie, a także w formie spółki, opłaca w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych odrębnie z działalności wykonywanej samodzielnie i odrębnie z działalności wykonywanej w formie spółki, gdy:

- uzyskał przychody z tej działalności prowadzonej wyłącznie samodzielnie w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro,

- uzyskał przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro.

Jeśli warunek nieprzekroczenia granicznej kwoty przychodu jest spełniony w odniesieniu tylko do jednej z ww. form prowadzenia działalności, to podatnik opłaca ryczałt tylko z tej działalności. Oznacza to, że w przypadku, gdy prowadząc działalność gospodarczą zarówno samodzielnie, jak i w formie spółki podatnik nie przekroczył granicznej kwoty przychodu w odniesieniu tylko do działalności jednoosobowej, to z tej działalności może nadal opłacać ryczałt, niezależnie od tego że ze spółki ma obowiązek opłacać podatek na zasadach ogólnych (czyli według skali podatkowej bądź stawki liniowej).

Zobacz: Do kiedy rozliczysz PIT-12?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych opłacają również podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy prowadzili działalność samodzielnie lub w formie spółki, z której przychody były opodatkowane wyłącznie w formie karty podatkowej lub za część roku były opodatkowane w formie karty podatkowej i za część roku na ogólnych zasadach, a łączne przychody w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 150 000 euro.

W tych przypadkach przychody opodatkowane w formie karty podatkowej oblicza się wyłącznie na podstawie wystawionych faktur lub rachunków. Podatnicy ci również muszą spełniać ww. warunki nieprzekroczenia granicznej kwoty przychodu w odniesieniu do danej formy działalności gospodarczej.

Ryczałt ewidencjonowany mogą płacić również podatnicy spełniający warunki nieprzekroczenia granicznej kwoty przychodu:

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?
Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama