REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Do kiedy rozliczysz PIT-12?

Do kiedy rozliczysz PIT-12?
Do kiedy rozliczysz PIT-12?

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawca, który otrzymał od pracownika PIT-12, ma dziś ostatni dzień na to, aby sporządzić roczne rozliczenie dochodów takiej osoby. Do końca lutego rozliczenie musi wysłać do pracownika i urzędu skarbowego.

Płatnicy, którzy otrzymali od pracowników przed 10 stycznia 2011 r. oświadczenie PIT-12 są zobowiązani do rozliczenia ich dochodów uzyskanych w 2010 r. Roczne rozliczenie dochodów pracowników, płatnicy sporządzają na formularzu PIT-40 i przesyłają do końca lutego 2011 r. do pracownika i właściwego dla niego urzędu skarbowego.

REKLAMA

Odliczenie kosztów dojazdu do pracy

REKLAMA

Jeżeli pracownicy w oświadczeniu PIT-12 złożą prośbę o uwzględnienie faktycznie poniesionych wydatków na dojazd do pracy, płatnicy zobowiązani są wykazać je w zeznaniu PIT-40. Dzieje się tak w przypadku, gdy ryczałtowo określone koszty uzyskania przychodów (standardowo 1335zł) są niższe od faktycznie poniesionych wydatków podatnika na dojazd do pracy. Dotyczy to dojazdów m.in. autobusem, koleją czy komunikacją miejską.

Poniesione przez podatnika wydatki muszą być udokumentowane imiennymi biletami okresowymi. Należy podkreślić, że posiadanie samej faktury VAT na imienne bilety okresowe nie upoważnia podatnika do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

Koszty te muszą być udokumentowane wyłącznie imiennymi biletami okresowymi (art.22 pkt.11 ustawy o PIT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Czy sprzedaż żywych zwierząt podlega VAT?

Bilet imienny zostaje u pracownika 

Nasuwa się pytanie, czy z punktu widzenia bezpieczeństwa podatkowego płatnika, powinien on posiadać imienne bilety okresowe pracownika lub ich kopie dla potrzeb sporządzenia PIT-40? Podczas kontroli organ skarbowy może poprosić płatnika o uzasadnienie zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

Wystarczającym dowodem będzie przedłożenie oświadczenia pracownika PIT-12, w którym deklaruje wysokość faktycznie poniesionych wydatków na dojazd do pracy. Ten dokument zwalnia płatników od ewentualnej odpowiedzialności karnej-skarbowej w przypadku stwierdzenia przez organ podatkowy zawyżenia kosztów uzyskania przychodu wykazanych w deklaracji PIT-40 złożonej przez pracodawcę.

Odpowiedzialność karno-skarbową ponosi natomiast pracownik, który w PIT-12 uwzględnia koszty faktycznie poniesione. I to on powinien wylegitymować się imiennymi biletami okresowymi w razie sporu z organem podatkowym.

Polecamy: serwis Leasing

Jerzy Toczyński
Analityk TAX CARE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA