REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy firma zaoszczędzi składając PITy drogą elektroniczną?

Czy deklarację PIT złożysz drogą elektroniczną taniej i szybciej?
Czy deklarację PIT złożysz drogą elektroniczną taniej i szybciej?

REKLAMA

REKLAMA

Droga elektroniczna to dla pracodawcy znaczne ułatwienie w składaniu formularzy podatkowych. Korzystanie z niej wymaga ustanowienia w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych przy użyciu podpisu elektronicznego. Musi też zaopatrzyć się w taki podpis.

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że istnieje możliwość składania informacji podatkowych przez Internet. Jest to duże udogodnienie nie tylko dla podatników, ale również dla płatników zobowiązanych do złożenia dokumentacji podatkowej.

REKLAMA

Forma elektroniczna pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Oszczędności pieniężne dotyczą przede wszystkim opłat pocztowych. 3,75zł - tyle zapłacimy za przesłanie PIT-11 listem poleconym. Korzystanie z formy elektronicznej wymaga jednak spełnienia kilku warunków.

Potrzebne pełnomocnictwo i bezpieczny podpis elektroniczny

REKLAMA

Po pierwsze, informacja przesyłana drogą elektroniczną musi zostać opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym, na podstawie którego można dokonać weryfikacji, czy wiadomość została sporządzona przez upoważniony do tego podmiot, a także stanowiła o odpowiedzialności tego podmiotu za wystawiony dokument podatkowy.

Drugim bardzo ważnym warunkiem jest konieczność uprzedniego złożenia do urzędu skarbowego właściwego dla płatnika formularza UPL1 w formie papierowej. Stanowi to pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanych drogą elektroniczną przy podpisu elektronicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: W jakich przypadkach faktura nie będzie ważna?

300-350 zł za podpis elektroniczny

W tym miejscu nasuwa się pytanie, gdzie i w jaki sposób można taki elektroniczny podpis kupić. Obecnie kwalifikowany podpis elektroniczny można nabyć w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie, wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki. Są to: Krajowa Izba Rozliczeniowa, Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, Mobicert, Unizeto Technologies oraz Safe Technologies. C

REKLAMA

eny pakietów oferowanych przez powyższe instytucje różnią się w zależności od wybranego przez przedsiębiorcę pakietu. Jednakże można przyjąć, iż koszt zakupu podpisu elektronicznego wraz z oprogramowaniem oraz czytnikiem oscyluje wokół 300-350 zł.

Szczegółowe informacje na temat świadczonych usług znajdują się na stronach internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji NCCERT, pełniącego funkcję głównego urzędu certyfikacji dla infrastruktury bezpiecznego podpisu elektronicznego w Polsce ( www.nccert.pl ) oraz poszczególnych centrów certyfikacji.

Na zakończenie warto zwrócić uwagę, że składanie rocznych zeznań podatkowych (np. PIT 37, PIT 36, PIT 36L, PIT 38, PIT 39) nie wymaga posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Polecamy: serwis Leasing

Elżbieta Węcławik
Analityk TAX CARE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

REKLAMA