reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy firma zaoszczędzi składając PITy drogą elektroniczną?

Czy firma zaoszczędzi składając PITy drogą elektroniczną?

Droga elektroniczna to dla pracodawcy znaczne ułatwienie w składaniu formularzy podatkowych. Korzystanie z niej wymaga ustanowienia w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych przy użyciu podpisu elektronicznego. Musi też zaopatrzyć się w taki podpis.

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że istnieje możliwość składania informacji podatkowych przez Internet. Jest to duże udogodnienie nie tylko dla podatników, ale również dla płatników zobowiązanych do złożenia dokumentacji podatkowej.

Forma elektroniczna pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Oszczędności pieniężne dotyczą przede wszystkim opłat pocztowych. 3,75zł - tyle zapłacimy za przesłanie PIT-11 listem poleconym. Korzystanie z formy elektronicznej wymaga jednak spełnienia kilku warunków.

Po pierwsze, informacja przesyłana drogą elektroniczną musi zostać opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym, na podstawie którego można dokonać weryfikacji, czy wiadomość została sporządzona przez upoważniony do tego podmiot, a także stanowiła o odpowiedzialności tego podmiotu za wystawiony dokument podatkowy.

Drugim bardzo ważnym warunkiem jest konieczność uprzedniego złożenia do urzędu skarbowego właściwego dla płatnika formularza UPL1 w formie papierowej. Stanowi to pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanych drogą elektroniczną przy podpisu elektronicznego.

Polecamy: W jakich przypadkach faktura nie będzie ważna?

W tym miejscu nasuwa się pytanie, gdzie i w jaki sposób można taki elektroniczny podpis kupić. Obecnie kwalifikowany podpis elektroniczny można nabyć w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie, wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki. Są to: Krajowa Izba Rozliczeniowa, Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, Mobicert, Unizeto Technologies oraz Safe Technologies. C

eny pakietów oferowanych przez powyższe instytucje różnią się w zależności od wybranego przez przedsiębiorcę pakietu. Jednakże można przyjąć, iż koszt zakupu podpisu elektronicznego wraz z oprogramowaniem oraz czytnikiem oscyluje wokół 300-350 zł.

Szczegółowe informacje na temat świadczonych usług znajdują się na stronach internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji NCCERT, pełniącego funkcję głównego urzędu certyfikacji dla infrastruktury bezpiecznego podpisu elektronicznego w Polsce ( www.nccert.pl ) oraz poszczególnych centrów certyfikacji.

Na zakończenie warto zwrócić uwagę, że składanie rocznych zeznań podatkowych (np. PIT 37, PIT 36, PIT 36L, PIT 38, PIT 39) nie wymaga posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Polecamy: serwis Leasing

Elżbieta Węcławik
Analityk TAX CARE

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Eugenia Jabłokow

Radca prawny- ekspert w dziedzinie postępowania spadkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama