REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy firma zaoszczędzi składając PITy drogą elektroniczną?

Czy deklarację PIT złożysz drogą elektroniczną taniej i szybciej?
Czy deklarację PIT złożysz drogą elektroniczną taniej i szybciej?

REKLAMA

REKLAMA

Droga elektroniczna to dla pracodawcy znaczne ułatwienie w składaniu formularzy podatkowych. Korzystanie z niej wymaga ustanowienia w urzędzie skarbowym pełnomocnictwa do podpisywania deklaracji podatkowych przy użyciu podpisu elektronicznego. Musi też zaopatrzyć się w taki podpis.

Przedsiębiorcy powinni wiedzieć, że istnieje możliwość składania informacji podatkowych przez Internet. Jest to duże udogodnienie nie tylko dla podatników, ale również dla płatników zobowiązanych do złożenia dokumentacji podatkowej.

REKLAMA

Forma elektroniczna pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Oszczędności pieniężne dotyczą przede wszystkim opłat pocztowych. 3,75zł - tyle zapłacimy za przesłanie PIT-11 listem poleconym. Korzystanie z formy elektronicznej wymaga jednak spełnienia kilku warunków.

Potrzebne pełnomocnictwo i bezpieczny podpis elektroniczny

REKLAMA

Po pierwsze, informacja przesyłana drogą elektroniczną musi zostać opatrzona bezpiecznym podpisem elektronicznym, na podstawie którego można dokonać weryfikacji, czy wiadomość została sporządzona przez upoważniony do tego podmiot, a także stanowiła o odpowiedzialności tego podmiotu za wystawiony dokument podatkowy.

Drugim bardzo ważnym warunkiem jest konieczność uprzedniego złożenia do urzędu skarbowego właściwego dla płatnika formularza UPL1 w formie papierowej. Stanowi to pełnomocnictwo do podpisywania deklaracji składanych drogą elektroniczną przy podpisu elektronicznego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: W jakich przypadkach faktura nie będzie ważna?

300-350 zł za podpis elektroniczny

W tym miejscu nasuwa się pytanie, gdzie i w jaki sposób można taki elektroniczny podpis kupić. Obecnie kwalifikowany podpis elektroniczny można nabyć w jednej z pięciu firm świadczących usługi w tym zakresie, wpisanych do rejestru Ministerstwa Gospodarki. Są to: Krajowa Izba Rozliczeniowa, Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, Mobicert, Unizeto Technologies oraz Safe Technologies. C

REKLAMA

eny pakietów oferowanych przez powyższe instytucje różnią się w zależności od wybranego przez przedsiębiorcę pakietu. Jednakże można przyjąć, iż koszt zakupu podpisu elektronicznego wraz z oprogramowaniem oraz czytnikiem oscyluje wokół 300-350 zł.

Szczegółowe informacje na temat świadczonych usług znajdują się na stronach internetowej Narodowego Centrum Certyfikacji NCCERT, pełniącego funkcję głównego urzędu certyfikacji dla infrastruktury bezpiecznego podpisu elektronicznego w Polsce ( www.nccert.pl ) oraz poszczególnych centrów certyfikacji.

Na zakończenie warto zwrócić uwagę, że składanie rocznych zeznań podatkowych (np. PIT 37, PIT 36, PIT 36L, PIT 38, PIT 39) nie wymaga posiadania bezpiecznego podpisu elektronicznego.

Polecamy: serwis Leasing

Elżbieta Węcławik
Analityk TAX CARE

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA