REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy - czy można zaliczyć do kosztów?

 Bąkowski Kancelaria Radcowska
Kancelaria świadczy zarówno stałą obsługę prawną, doradztwo i obsługę określonych projektów czy transakcji o charakterze jednorazowym.
Odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy
Odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Czy podatnik może zaliczyć odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy do kosztów uzyskania przychodu? Wątpliwości rozstrzygnął Naczelny Sąd Administracyjny.

3 kwietnia 2012 r. Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. akt. II FSK 249/12) rozstrzygnął wątpliwości związane z zakwalifikowaniem odsetek od kredytu zaciągniętego na wypłaty dywidendy jako kosztów uzyskania przychodów.

REKLAMA

REKLAMA

Warto podkreślić, iż w toku wcześniejszego postępowania administracyjnego w przytoczonej sprawie zarówno decyzje organów podatkowych, jak i indywidualna interpretacja przepisów podatkowych Ministra Finansów wykluczały możliwości zakwalifikowania wspomnianych kwot jako kosztów.

Koszty podatkowe, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT,  są wydatkami, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, zatem są to wydatki wynikające z prowadzenia działalności gospodarczej, o ile są one uzasadnione w sposób racjonalny.  Naczelny Sąd Administracyjny, przywołując jedno z wcześniejszych orzeczeń podkreślił, że przy zaszeregowaniu konkretnych wydatków  jako  kosztów, konieczne jest uwzględnienie związku danego „wydatku z sytuacją finansową przedmiotu gospodarczego w kontekście jego racjonalnych potrzeb”. Pomimo, że określenie celu wydatku spoczywa na podatniku, sądy administracyjne oraz organy podatkowe za pomocą przynależnych im kompetencji kontrolnych zobowiązane są dokonać oceny działalności podatnika z uwzględnieniem wydatków poniesionych faktycznie, które były niezbędne dla funkcjonowania danego podmiotu gospodarczego i osiągnięcia przez niego przychodów.

Podsumowując wszystkie ujawnione w sprawie okoliczności, NSA orzekł, iż zaciągnięcie przez spółkę akcyjną kredytu w celu wypłaty należnej wspólnikom dywidendy, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, może być potraktowane jako wydatek związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Polecamy: Zmiany w VAT

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

W uzasadnieniu omawianego wyroku Sąd podkreślił, że osiąganie zysku przez spółkę akcyjną stanowi podstawowy cel zarówno dla funkcjonowania spółki, jak i jej wspólników, gdyż ich kapitał pełni fundamentalną rolę w działalności spółki i osiąganiu przez nią przychodów. W konsekwencji zaciągnięcie kredytu stanowi zabezpieczenie źródła przychodów,  którym jest prowadzona działalność gospodarcza oraz zapobiega utracie przez spółkę akcyjną płynności finansowej.

W czasie, kiedy była rozpatrywana skarga kasacyjna, wydana została uchwała składu siedmiu sędziów NSA dotycząca tego samego problemu (uchwała z dnia 12 grudnia 2011 roku, sygn. akt II FPS 2/11). W uchwale stwierdzono, że odsetki oraz inne wydatki związane z kredytem zaciągniętym przez spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na wypłatę dywidendy należnej jej udziałowcom, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, nie są kosztem uzyskania przychodów tej spółki. W uzasadnieniu uchwały, NSA zwrócił uwagę, że do podatkowej kategorii ,,dochodu‘’ rozumianego jako nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, a tym bardziej przychodu nie można zaliczyć zobowiązania podatnika (spółki kapitałowej) do wypłaty na rzecz jej wspólników (akcjonariuszy) należnego im udziału w zysku (dywidendy). Natomiast oceniając możliwość zaliczenia wydatku w postaci odsetek od kredytów, czy pożyczek do kosztów uzyskania przychodów należy za każdym razem ustalić, na jaki cel zaciągnięty została kredyt czy pożyczka. Tylko bowiem w odniesieniu do odsetek od kredytu (pożyczki) związanej z uzyskaniem przychodów bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów można rozważać możliwość zaliczenia jej do kosztów uzyskania przychodu. W każdym przypadku należy zbadać, czy służą one celowi wskazanemu w art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Polecamy: Aktualne składki ZUS 2012

Sąd rozpoznający skargę kasacyjną zawiesił postępowanie do czasu wydania uchwały przez powiększony skład NSA. Następnie postępowanie zostało podjęte, skład orzekający nie podzielił jednak stanowiska zaprezentowanego w uchwale i orzekł na korzyść podatnika.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA