REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku

Monika Pązik
Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku. / Fot. Fotolia
Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Z chwilą śmierci spadkodawcy będącego właścicielem przedsiębiorstwa, jego firma wejdzie w skład masy spadkowej. Spadkobiercy powinni jednak dokładnie przemyśleć przyjęcie spadku, gdyż wraz z samym przedsiębiorstwem przejmują również długi spadkowe spadkodawcy. Oznacza to, że będą również odpowiadać za wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy. W takim przypadku spadkobierca zobowiązany będzie uregulować wszelkie zaległe należności.

Przyjęcie spadku

Kwestię przyjęcia spadku regulują przepisy kodeksu cywilnego. Przepisy ordynacji podatkowej w tym zakresie również odsyłają do regulacji kodeksowych. Zgodnie z art. 922 § 1 k.c. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego z chwilą śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób. W porozumieniu z art. 98 ordynacji podatkowej dochodzi jednocześnie do sukcesji podatkowej w odniesieniu do wszystkich zobowiązań i zaległości podatkowych. Ustawodawca przedstawia w tym zakresie w szczególności:

REKLAMA

  1. zaległości podatkowe,
  2. odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy,
  3. pobrane, a niewpłacone podatki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika lub inkasenta,
  4. niezwrócone przez spadkodawcę zaliczki na naliczony podatek od towarów i usług oraz ich oprocentowanie,
  5. opłatę prolongacyjną;
  6. koszty postępowania podatkowego,
  7. koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałe do dnia otwarcia spadku.

Skoro zatem zdarza się, że spadkobierca może nabyć drogą spadku długi przedsiębiorcy powinien zastanowić się nad przyjęciem bądź odrzuceniem spadku. Zgodnie z art. 1012 k.c. może on przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności, z dobrodziejstwem inwentarza bądź spadek odrzucić. Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym powołany do spadku dowiedział się o swoim powołaniu. Ważne jest, aby oświadczenie o odrzuceniu złożyła osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Skutkiem niezłożenia oświadczenia w terminie jest jednoznaczne z przyjęciem spadku, a to wiąże się z przejęciem długów podatkowych zmarłego przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Kontynuacja działalności

Spadkobierca, który zdecydował się kontynuować działalność spadkodawcy powinien w miarę sprawnie dopełnić wszystkich formalności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim, jeżeli spadkobierca do tej pory nie prowadził działalności powinien zarejestrować ją w CEIDG. Ponadto powinien powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania się z podatku VAT. Zgodnie z art. 96 ust. 6 i 7 ustawy o VAT spadkobierca powinien poinformować o zamiarze zaprzestania wykonywania działalności w wyniku śmierci podatnika VAT. Wówczas naczelnik wykreśli podatnika z rejestru VAT. Obowiązek ten nie będzie miał miejsca, jeżeli spadkodawca był zwolniony z opłacania VAT. Jeżeli spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym w związku z prowadzoną działalnością, przechodzą one na spadkobiercę, w tym zawiadomienie o zrzeczeniu się opodatkowania na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zgłoszenie żądania o przeprowadzenie postępowania podatkowego. Jeżeli spadkodawca zatrudniał w firmie pracowników, spadkobierca będzie zobowiązany uregulować zaliczki na podatek dochodowy pracowników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy dotacja unijna może być dziedziczona?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wsparcie dla firm rozwijających się - ulga na innowacyjnych pracowników

Ulga na innowacyjnych pracowników jest przeznaczona dla podatników prowadzących działalność badawczo-rozwojową, przez którą zgodnie z art. 4a pkt 26 ustawy CIT rozumie się działalnością twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań.

Transformacja zaczyna się od lidera

Rozmowa z Krzysztofem Witkowskim, partnerem w EY Academy of Business, o tym, dlaczego inwestycje w rozwój power skills są dziś konieczne dla wzrostu organizacji

Karty sportowe to przepis na zdrowie

W dzisiejszym biznesie wsparcie aktywności fizycznej przez pracodawców to nie tylko benefit, ale strategiczna inwestycja w zdrowie, zaangażowanie i efektywność pracowników. Regularna aktywność fizyczna wpływa korzystnie na zdrowie, wydajność, zadowolenie oraz atmosferę w pracy. To zadanie dla działów HR, które mogą wprowadzać proste rozwiązania, jak aktywne przerwy czy dostęp do programów fitness. 

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości [KOMENTARZ]

Przedsiębiorca w obliczu powodzi - jakie ma możliwości. Komentuje Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl.

REKLAMA

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? [Poradnik]

Jak bezpiecznie rozpocząć działalność w branży beauty? Oto poradnik dla przyszłych właścicieli salonów kosmetycznych.

Przedsiębiorcy z terenów objętych powodzią mogą opłacić składki do 15 września 2025 r.

Za okres od 1 sierpnia do 31 grudnia 2024 r. składki można opłacić w terminie do 15 września 2025 r. Do opłaconych w ten sposób składek nie będą naliczane odsetki za zwłokę. Kiedy ZUS może umorzyć składki?

Wypalenie zawodowe to już problem występujący w każdej firmie. Jak można zminimalizować jego skutki

82 proc. pracowników jest dziś narażonych na wypalenie zawodowe, wynika z badania firmy Mercer przeprowadzonego w sierpniu tego roku. Wszelkie okoliczności, od warunków pracy po sytuację rodzinną i zagrożenia klimatyczne, nie są sprzyjające zmarginalizowaniu tego zjawiska.

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców

Wakacje od ZUS. Nowa ulga dla przedsiębiorców. Od 1 listopada 2024 r. przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z wakacji składkowych. Jakie są warunki, by skorzystać z wakacji składkowych? Gdzie należy złożyć wniosek?

REKLAMA

ZUS umorzy składki przedsiębiorcom dotkniętym przez powódź. Wnioski o pomoc będą traktowane priorytetowo

Przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogą składać wnioski do ZUS nie tylko o odroczenie terminu płatności składek lub rozłożenie na raty, ale także o ich umorzenie. Jak uzyskać pomoc?

Branża winiarska walczy o uregulowanie sprzedaży przez internet

- Handel alkoholem przez Internet przypomina dziś prawdziwy Dziki Zachód, zależy nam na zapanowaniu nad tym chaosem i jasnych zasadach dla wszystkich - mówią przedsiębiorcy z branży winiarskiej i apelują o uregulowanie kwestii sprzedaży ich produktów przez internet. Pismo w tej sprawie trafiło właśnie do Ministerstwa Rolnictwa. Na ewentualnych zmianach najbardziej zyskaliby mali, krajowi producenci wina, miodu pitnego czy cydru, którzy bez możliwości sprzedawania swoich produktów za pomocą internetu – są praktycznie skazani na niebyt. Najdobitniej pokazał to czas pandemii. 

REKLAMA