reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku

Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku

Z chwilą śmierci spadkodawcy będącego właścicielem przedsiębiorstwa, jego firma wejdzie w skład masy spadkowej. Spadkobiercy powinni jednak dokładnie przemyśleć przyjęcie spadku, gdyż wraz z samym przedsiębiorstwem przejmują również długi spadkowe spadkodawcy. Oznacza to, że będą również odpowiadać za wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy. W takim przypadku spadkobierca zobowiązany będzie uregulować wszelkie zaległe należności.

Przyjęcie spadku

Kwestię przyjęcia spadku regulują przepisy kodeksu cywilnego. Przepisy ordynacji podatkowej w tym zakresie również odsyłają do regulacji kodeksowych. Zgodnie z art. 922 § 1 k.c. prawa i obowiązki majątkowe zmarłego z chwilą śmierci przechodzą na jedną lub kilka osób. W porozumieniu z art. 98 ordynacji podatkowej dochodzi jednocześnie do sukcesji podatkowej w odniesieniu do wszystkich zobowiązań i zaległości podatkowych. Ustawodawca przedstawia w tym zakresie w szczególności:

  1. zaległości podatkowe,
  2. odsetki za zwłokę od zaległości podatkowych spadkodawcy,
  3. pobrane, a niewpłacone podatki z tytułu sprawowanej przez spadkodawcę funkcji płatnika lub inkasenta,
  4. niezwrócone przez spadkodawcę zaliczki na naliczony podatek od towarów i usług oraz ich oprocentowanie,
  5. opłatę prolongacyjną;
  6. koszty postępowania podatkowego,
  7. koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałe do dnia otwarcia spadku.

Skoro zatem zdarza się, że spadkobierca może nabyć drogą spadku długi przedsiębiorcy powinien zastanowić się nad przyjęciem bądź odrzuceniem spadku. Zgodnie z art. 1012 k.c. może on przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności, z dobrodziejstwem inwentarza bądź spadek odrzucić. Oświadczenie o odrzuceniu spadku należy złożyć w ciągu 6 miesięcy od dnia, w którym powołany do spadku dowiedział się o swoim powołaniu. Ważne jest, aby oświadczenie o odrzuceniu złożyła osoba mająca pełną zdolność do czynności prawnych. Skutkiem niezłożenia oświadczenia w terminie jest jednoznaczne z przyjęciem spadku, a to wiąże się z przejęciem długów podatkowych zmarłego przedsiębiorcy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Działalność gospodarcza a dziedziczenie

Kontynuacja działalności

Spadkobierca, który zdecydował się kontynuować działalność spadkodawcy powinien w miarę sprawnie dopełnić wszystkich formalności związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Przede wszystkim, jeżeli spadkobierca do tej pory nie prowadził działalności powinien zarejestrować ją w CEIDG. Ponadto powinien powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o zamiarze rozliczania się z podatku VAT. Zgodnie z art. 96 ust. 6 i 7 ustawy o VAT spadkobierca powinien poinformować o zamiarze zaprzestania wykonywania działalności w wyniku śmierci podatnika VAT. Wówczas naczelnik wykreśli podatnika z rejestru VAT. Obowiązek ten nie będzie miał miejsca, jeżeli spadkodawca był zwolniony z opłacania VAT. Jeżeli spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym w związku z prowadzoną działalnością, przechodzą one na spadkobiercę, w tym zawiadomienie o zrzeczeniu się opodatkowania na podstawie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz zgłoszenie żądania o przeprowadzenie postępowania podatkowego. Jeżeli spadkodawca zatrudniał w firmie pracowników, spadkobierca będzie zobowiązany uregulować zaliczki na podatek dochodowy pracowników.

Czy dotacja unijna może być dziedziczona?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Rafał Semczyszyn

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama