Aktualizacja księgi wieczystej odziedziczonej nieruchomości - ujawnienie prawa własności
12 sty 2022
Obowiązujące procedury nie przewidują automatycznej aktualizacji ksiąg wieczystych obejmującej zmianę właściciela odziedziczonej nieruchomości. Dlatego w dziale II ksiąg wieczystych dość często figurują zmarłe osoby. Jeżeli sąd wieczystoksięgowy stwierdzi, że spadkobierca nie zadbał o wpis swojego prawa własności, to może ukarać opieszałą osobę. Taki spadkobierca ponosi też odpowiedzialność wobec osób trzecich za skutki swojego zaniedbania. Praktyka pokazuje, że spadkobierca powinien już na wstępie załatwić sprawę wymaganego wpisu. To zapobiegnie późniejszym kłopotom.
Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości w Polsce przez osobę mieszkającą za granicą
27 wrz 2021
Sprzedaż odziedziczonej nieruchomości. Jakich formalności trzeba dopełnić, gdy osoba mieszkająca za granicą odziedziczyła nieruchomość położoną w Polsce i chce ją sprzedać? Jakie dokumenty będą potrzebne do sprzedaży tej nieruchomości? Wyjaśnia Agata Stradomska, menedżer agencji nieruchomości.
Dom w spadku tylko dla jednego dziecka
06 lis 2020
Jak zgodnie z prawem rodzice mogą zapisać na wypadek śmierci nieruchomość (np. dom, czy mieszkanie) tylko jednemu dziecku? Czy można przekazać nieruchomość jeszcze za życia rodziców? Czy może korzystniejsza będzie umowa darowizny albo umowa renty dożywotniej zawarta między rodzicami, a dzieckiem? Kto odziedziczy dom jeżeli rodzice przed śmiercią nie podejmą żadnych działań (dziedziczenie ustawowe)? Co zrobić, by połowy spadku nie odziedziczył syn, który nie opiekuje się rodzicami?
Zmiany w podatku od spadków i darowizn 2018 r.
28 lis 2017
Amortyzacja dziedziczonego majątku w 2018 r. będzie odbywać się na dotychczasowych zasadach. Zmiany dotyczą darowizn.
Amortyzacja dziedziczonego majątku na dotychczasowych zasadach
08 lis 2017
W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie nowelizacji ustawy o PIT i CIT, którą teraz zajmuje się Senat, znalazły się propozycje zmian w amortyzacji dziedziczonego majątku. Ministerstwo Finansów wraz z Ministerstwem Rozwoju doszły jednak do wniosku, że amortyzacja powinna odbywać się na dotychczasowych zasadach.
Czy można amortyzować samochód nabyty w drodze spadku na współwłasność?
05 paź 2015
Razem z rodzeństwem otrzymałam w spadku samochód osobowy. Samochód stanowi obecnie współwłasność trzech osób. Ja chcę wykorzystywać ten samochód w prowadzonej działalności gospodarczej. Czy mogę taki samochód amortyzować? Czy powinnam zawrzeć umowę użyczenia z pozostałymi współwłaścicielami?
Sprzedaż nieruchomości otrzymanej w spadku
24 lut 2015
Wg z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn jeśli nabywamy własność rzeczy lub prawa majątkowych od najbliższej rodziny, (w tym zstępnych), czynność ta jest zwolniona z obowiązku podatkowego. Warunkiem jest zgłoszenia sprawy takiego nabycia w urzędzie skarbowym.
Jak pozwać spadkobierców o spłatę? Poradnik
24 lut 2015
Osoby, które zostały wydziedziczone przez spadkobiercę, mogą ubiegać się o spadek. Kogo można wydziedziczyć? Co z zachowkiem w przypadku wydziedziczenia. Zobacz poradnik.
Roszczenia wydziedziczonych spadkobierców. Poradnik
12 sty 2015
Wydziedziczeni spadkobiercy i ich roszczenia. Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.
Wydziedziczeni spadkobiercy i ich roszczenia
05 sty 2015
Osoby będące ustawowymi spadkobiercami, które zostały przez spadkodawcę wydziedziczone, mają prawo pozwać testamentowych spadkobierców o spłatę.
Czym jest zapis windykacyjny w testamencie?
05 sty 2015
Testament o charakterze windykacyjnym wymaga jego sporządzenia w formie aktu notarialnego. Majątek przekazany w ten sposób w takiej firmie zostaje włączony do masy spadkowej.
Jak sporządzić testament?
05 sty 2015
Kodeks postępowania cywilnego reguluje tylko ogólne prawa dziedziczenia. Natomiast spisanie testamentu przez spadkodawcę pozwala definitywnie rozstrzygnąć, kto zostanie właścicielem dóbr po jego śmierci.
Kiedy i jak nie przyjmować kłopotliwego spadku?
05 sty 2015
Aby nie być obarczonym dziedziczonymi zobowiązaniami, spadkobierca powinien złożyć odpowiednie oświadczenie. Sporządzeniem inwentarza, czyli spisem aktywów oraz długów spadkowych - zarządza sąd, natomiast sporządza go komornik. Kosztami komorniczymi za dokonanie takiej czynności niestety obciążony jest spadkobierca.
Zapis windykacyjny przedsiębiorcy
28 paź 2014
Wielu przedsiębiorców wkłada w swoje przedsiębiorstwa wiele wysiłku, budując latami ich majątek, markę, bazę kontaktów i zadowolonych klientów. Wszyscy oni powinni zatem pamiętać, żeby na wypadek swojej śmierci zabezpieczyć nie tylko rodzinę, ale i przyszłość swojego biznesu. Powinni zatem pomyśleć o zapisie windykacyjnym.
Skutki podatkowe nabycia przedsiębiorstwa w spadku
16 lip 2014
Z chwilą śmierci spadkodawcy będącego właścicielem przedsiębiorstwa, jego firma wejdzie w skład masy spadkowej. Spadkobiercy powinni jednak dokładnie przemyśleć przyjęcie spadku, gdyż wraz z samym przedsiębiorstwem przejmują również długi spadkowe spadkodawcy. Oznacza to, że będą również odpowiadać za wszystkie zobowiązania związane z prowadzeniem firmy. W takim przypadku spadkobierca zobowiązany będzie uregulować wszelkie zaległe należności.
Prawo spadkowe – zmiany w 2014 roku
22 maja 2014
Obecnie tworzona jest nowelizacja prawa spadkowego – zgodnie z zapowiedzią Komisji Kodyfikacji Prawa Cywilnego zlikwidowana zostanie ustna forma testamentu oraz substytucja powiernicza. Planuje się także wprowadzenie wspólnego testamentu dla obojga małżonków. Zgodnie z projektem nowelizacji ograniczone zostaną odpowiedzialność za długi spadkowe i prawo do zachowku. Najważniejsze zmiany dotkną opodatkowania spadków i darowizn. Co jeszcze zmieni się w prawie spadkowym
Zadłużone mieszkanie w spadku – przyjąć czy nie?
01 kwi 2014
Spadek przechodzi na spadkobiercę już w momencie śmierci spadkodawcy. Chociaż spadek kojarzy się ze wzrostem pieniężnym, często okazuje się, że krewny zostawił nam długi, które mamy obowiązek spłacać. W przypadku mieszkania należy się zastanowić jaka jest jego wartość rynkowa i jak duże zadłużenie otrzymaliśmy w spadku. Podpowiadamy czy należy przyjąć zadłużone mieszkanie w spadku, czy nie.
Dziedziczenie wkładu mieszkaniowego a przedawnienie
17 mar 2014
Gdy dziedziczy się wkład mieszkaniowy uiszczony przez zmarłego w spółdzielni mieszkaniowej i za późno zgłosi się roszczenie dotyczące odzyskania tego wkładu może dojść do przedawnienia. Kiedy – po jakim czasie – dochodzi do przedawnienia dziedziczenia wkładu mieszkaniowego? Kto może ubiegać się o zwrot tego wkładu?
Dziedziczenie wkładu gruntowego – wszystko co trzeba o nim wiedzieć
17 mar 2014
Wkład gruntowy, tak jak wkład mieszkaniowy możemy odziedziczyć wraz z pozostałym spadkiem. Jednak w kwestii wkładu gruntowego dziedziczenie jest możliwe tylko w niektórych przypadkach, inaczej wkład gruntowy przepada. Kto i w jakiej sytuacji ma prawo do dziedziczenia wkładu gruntowego?
Odpowiedzialność gminy za długi spadkowe
03 lut 2014
Za przepisami kodeksu cywilnego można stwierdzić, że ani gmina, ani Skarb Państwa nie mogą odrzucić spadku, który nie został wcześniej przepisany na rodzinę, znajomych czy organizacje publiczne. W związku z tym gminy i Skarb Państwa otrzymują nie tylko majątek zmarłego, lecz także jego nieuregulowane długi, a wierzyciele mają prawo oczekiwać od nich uregulowania należności tak samo jak od innych spadkobierców.
Zmiany w podatku od spadków i darowizn
27 lis 2013
Sejm pracuje nad zmianami w podatku od spadków i darowizn. Na ostatnim posiedzeniu Sejm uchwalił nowelizację ustawy o zmianie ustawy o podatku od spadków i darowizn oraz ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Spadek po najbliższej rodzinie zwolniony z podatku
25 paź 2013
Spadkobiercy najbliższej rodziny mogą w ogóle nie zapłacić podatku od nabytego spadku. Jednakże są zobowiązani do zgłoszenia faktu jego nabycia w terminie nie później niż pół roku od dnia zatwierdzenia nabycia przez sąd bądź notariusza.
Kredyt hipoteczny, sprzedaż nieruchomości a prawne przesłanki uznania osoby za zmarłą
09 wrz 2013
W naszym życiu, czasem zdarzają się tragiczne sytuacje związane ze zniknięciem człowieka. Oprócz bólu, rodzina boryka się także z prawnymi przeszkodami, na przykład z wzięciem kredytu hipotecznego (gdy właścicielem było małżeństwo a jedno z nich zaginęło), sprzedażą nieruchomości, przeprowadzeniem postępowania spadkowego itp. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny uregulował a artykułach 29-32 kwestie związane z uznaniem za zmarłego, aby nie paraliżować dalszego funkcjonowania rodziny.
Nieruchomość w spadku – czas, koszty i kolejne kroki postępowania
09 maja 2013
Mieszkanie lub dom otrzymane w spadku to szereg formalności – polskie prawo spadkowe nie jest proste. Zwykle najlepiej zdać się na doświadczenie specjalistów. Jak szybko odebrać klucze? Poniżej najważniejsze informacje o działaniach spadkowych.
Wykreślenie hipoteki – jak przebiega?
29 lut 2012
Wykreślenie hipoteki – niezależnie od kwoty zabezpieczenia – wymaga przejścia, w każdym przypadku, takiej samej procedury. Zdarza się, że hipoteka opiewa na symboliczną złotówkę. Niestety w takich przypadkach nie dochodzi do współpracy wierzycieli, co powoduje, że w odniesieniu do złotówki i do miliona złotych należy zastosować taką samą procedurę wykreślenia. Jak odbywa się wykreślenie hipoteki?
Nabycie nieruchomości na terenie Polski w drodze dziedziczenia przez cudzoziemca
24 cze 2011
Cudzoziemiec może nabyć nieruchomość w drodze dziedziczenia, zarówno ustawowego, jak i testamentowego.
Opodatkowanie przychodu z odpłatnego zbycia mieszkania
16 lut 2011
Artykuł dotyczy opodatkowania przychodu, jaki uzyskał podatnik z odpłatnego zbycia mieszkania. Mieszkanie otrzymał w spadku od swojej babci. Istotną sprawą jest moment przyjęcia mieszkania w spadku.
Czy zasiedzenie można orzec bez udziału właściciela
08 paź 2010
Stwierdzenie zasiedzenia następuje w trybie postępowania nieprocesowego. Stroną postępowania jest osoba biorąca udział w sprawie, a nie osoba, która powinna wziąć w niej udział. Oznacza to, że brak uczestnictwa właściciela nieruchomości w postępowaniu nie powoduje jego nieważności.
Podatek od nieodpłatnej służebności
25 sty 2010
W świetle obowiązujących przepisów nabycie prawa nieodpłatnej służebności podlega podatkowi od spadków i darowizn. Należy podkreślić, że dzieje się tak tylko wtedy gdy służebność ma charakter osobisty. Natomiast służebności gruntowe dotyczą gruntów, a nie użytkowników tych gruntów, dlatego ich ustanowienie nie podlega opodatkowaniu. Z kolei służebności odpłatne są objęte podatkiem od czynności cywilnoprawnych.
Kolejne zmiany w prawie spadkowym
19 sie 2009
Od dnia 28 czerwca 2009 r. obowiązują w Polsce nowe zasady dziedziczenia. Rozszerzono wtedy krąg spadkobierców ustawowych. Tymczasem trwają już prace nad kolejnymi zmianami.
Nowe dziedziczenie ustawowe w KC
07 lip 2009
W dniu 28 czerwca 2009r. weszły w życie nowe zasady dziedziczenia ustawowego wprowadziła je ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny.
Będzie można poświadczyć dziedziczenie u notariusza
10 lut 2009
Od 1 marca 2009 r. będzie można nareszcie poświadczyć dziedziczenie u notariusza. Do tej pory istniała tylko teoretycznie taka możliwość. Jednak już niebawem ma zostać wdrożony specjalny program komputerowy, który pozwoli na stwierdzanie nabycia spadku u notariusza.
Przymusowy wykup nieruchomości
19 gru 2008
W spadku po ojcu pozostała działka budowlana, na której po jego śmierci postawiłem dom. Po 10 latach od jego śmierci okazało się, iż sporządził testament w którym do spadku powołał osobę obcą. Twierdzi ona że dom jest jej własnością i chce go sprzedać. Czy mogę jakoś się przed tym uchronić?
Szykują się zmiany w dziedziczeniu
24 lis 2008
Komisja Kodyfikacyjna Prawa Cywilnego proponuje kolejne zmiany w kodeksie cywilnym. Mają one dotyczyć ostatniej księgi kodeksu, a mianowicie spadków.
Postępowanie spadkowe u notariusza
03 paź 2008
Od 2 października 2008 r. można przeprowadzić postępowanie spadkowe u notariusza. Weszły bowiem w życie długo oczekiwane nowelizacje kodeksu cywilnego i kodeksu postępowania cywilnego.
Jak darować/odziedziczyć mieszkanie bez podatku?
21 lut 2008
Nabycie w spadku lub darowiźnie domu niekoniecznie musi być „darmowe”. Każde niemalże przysporzenie majątkowe w Polsce podlega tym czy innym podatkom. Jednak określone grupy osób, w określonych okolicznościach mogą nie ponosić dodatkowych kosztów.
Spadek
20 lut 2008
Spadek to ogół praw i obowiązków należących do zmarłego i przechodzących na jedną lub kilka osób, według zasad dziedziczenia uregulowanych w kodeksie cywilnym. Osoba lub osoby, które otrzymały spadek, w zasadzie wchodzą w sytuację prawną, w jakiej pozostawała osoba zmarła.