REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Agnieszka  Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
Dziedziczenie ustawowe
Dziedziczenie ustawowe
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 28 czerwca 2009r. weszły w życie nowe zasady dziedziczenia ustawowego wprowadziła je ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny.

Do tej pory tylko zstępni czyli dzieci, małżonek, rodzice i rodzeństwo spadkodawcy przy spełnieniu odpowiednich warunków mogli dziedziczyć z ustawy. Nowelizacja Kodeksu cywilnego poszerza krąg krewnych, którzy mogą dziedziczyć z ustawy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu cywilnego nie wprowadza natomiast zmian w materii kręgu osób uprawnionych do zachowku.

Uprawnionymi do zachowku są nadal dzieci, małżonek, rodzice spadkodawcy. Zachowek zapewnia najbliższej rodzinie spadkodawcy, że otrzyma ona określoną choć niewielką cześć ze spadku, nawet kiedy spadkodawca ustanowi spadkobiercą osobę spoza kręgu spadkobierców ustawowych.

Dzieci i małżonek

W pierwszej kolejności do dziedziczenia spadku powołane są z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Gdyby dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy dziecka przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten ma zastosowanie także do dalszych zstępnych.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małżonek i rodzice

Zgodnie ze znowelizowanym art. 932 kc w sytuacji, kiedy brak jest zstępnych spadkodawcy ( czyli zmarły nie miał dzieci) dziedziczą wtedy małżonek zmarłego i rodzice. Każde z rodziców dziedzicząc razem z małżonkiem spadkodawcy dziedziczy ¼ całości spadku w konsekwencji tego małżonek zmarłego otrzyma 2/4 z całości spadku. W sytuacji kiedy spadkodawca nie miał ojca z powodu nieustalenia ojcostwa matka otrzyma połowę spadku a drugą połowę otrzyma małżonek zmarłego. W sytuacji kiedy spadkodawca nie miał dzieci i nie trwał w związku małżeńskim cały spadek otrzymają rodzice po połowie ,, w częściach równych”.

Rodzeństwo

REKLAMA

Gdyby jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku do grona osób dziedziczących wchodzi rodzeństwo, które dziedziczy w częściach równych. Jeżeli przed otwarciem spadku nastąpiłaby śmierć którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy wtedy udział zmarłego przechodzi na jego dzieci do podziału w częściach równych itd.

Nowelizacja zabezpiecza odpowiednio udział spadkowy małżonka a mianowicie art. 933 zapewnia mu połowę spadku w sytuacji, kiedy dziedziczy razem z rodzicami, rodzeństwem i dziećmi rodzeństwa ( zstępnymi rodzeństwa).
W sytuacji kiedy zmarły nie miał dzieci, rodzice jego nie żyją, brak jest rodzeństwa i ich dzieci cały spadek przypada małżonkowi.

Dziadkowie

Natomiast jeżeli zmarły nie miał dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa jednym słowem był samotny- w takiej sytuacji do dziedziczenia wchodzą dziadkowie spadkodawcy o ile żyją- jeśli tak , to dziedziczą w częściach równych sytuację taka reguluje art. 934 § 1. Koło dziedziczenia znów zatoczy krąg jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło chwili otwarcia spadku wtedy udział babci lub dziadka przypada jego zstępnym.

Kiedy dziadek lub babcia które nie dożyło otwarcia spadku nie miało zstępnych wtedy ich udział przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.

W sytuacji braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

Zobacz serwis: Spadki

Gmina lub Skarb Państwa

Natomiast jeżeli wystąpi całkowity brak spadkobierców , spadkodawca nie ma małżonka ,krewnych, dzieci, rodziców, dziadków wtedy do dziedziczenia z ustawy zostaje powołana gmina- jak określa art. 935 gmina,, ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy”. W sytuacji kiedy nie da się ustalić ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Branża meblarska mocno traci przez zagraniczną konkurencję, końca kłopotów nie widać

Wysokie koszty produkcji, spadający popyt i silna konkurencja z Azji osłabiają pozycję polskiej branży meblarskiej. Długi sektora, notowane w Krajowym Rejestrze Długów, sięgają już prawie 130 mln zł – coraz więcej przedsiębiorstw musi wybierać między utrzymaniem płynności a spłatą zobowiązań.

Prezydent zawetował. Przedsiębiorcy będą dalej płacić wysoką składkę zdrowotną a może rząd podejmie drugą próbę zmiany

Prezydent zawetował ustawę obniżającą składki zdrowotne dla przedsiębiorców. Rząd jednak nie ustępuje i podejmie kolejną próbę, powtarzając rozwiązania przyjęte w ustawie dokładnie w takiej samej treści. Jaka więc ma być składka zdrowotna gdy uda się przeprowadzić zmiany.

Rolnicy wierzą w dobrą koniunkturę - po dłuższej przerwie znów inwestują w maszyny rolnicze

W I kwartale 2025 roku rolnictwo było branżą z największym udziałem w finansowaniu maszyn i urządzeń przez firmy leasingowe – 28%, wynika z danych Związku Polskiego Leasingu. Rolnicy wracają do inwestowania wierząc w poprawę koniunktury w branży.

Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

REKLAMA

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

REKLAMA

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

REKLAMA