| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

W dniu 28 czerwca 2009r. weszły w życie nowe zasady dziedziczenia ustawowego wprowadziła je ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny.

Do tej pory tylko zstępni czyli dzieci, małżonek, rodzice i rodzeństwo spadkodawcy przy spełnieniu odpowiednich warunków mogli dziedziczyć z ustawy. Nowelizacja Kodeksu cywilnego poszerza krąg krewnych, którzy mogą dziedziczyć z ustawy.

Nowelizacja Kodeksu cywilnego nie wprowadza natomiast zmian w materii kręgu osób uprawnionych do zachowku.

Uprawnionymi do zachowku są nadal dzieci, małżonek, rodzice spadkodawcy. Zachowek zapewnia najbliższej rodzinie spadkodawcy, że otrzyma ona określoną choć niewielką cześć ze spadku, nawet kiedy spadkodawca ustanowi spadkobiercą osobę spoza kręgu spadkobierców ustawowych.

Dzieci i małżonek

W pierwszej kolejności do dziedziczenia spadku powołane są z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Gdyby dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy dziecka przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten ma zastosowanie także do dalszych zstępnych.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Małżonek i rodzice

Zgodnie ze znowelizowanym art. 932 kc w sytuacji, kiedy brak jest zstępnych spadkodawcy ( czyli zmarły nie miał dzieci) dziedziczą wtedy małżonek zmarłego i rodzice. Każde z rodziców dziedzicząc razem z małżonkiem spadkodawcy dziedziczy ¼ całości spadku w konsekwencji tego małżonek zmarłego otrzyma 2/4 z całości spadku. W sytuacji kiedy spadkodawca nie miał ojca z powodu nieustalenia ojcostwa matka otrzyma połowę spadku a drugą połowę otrzyma małżonek zmarłego. W sytuacji kiedy spadkodawca nie miał dzieci i nie trwał w związku małżeńskim cały spadek otrzymają rodzice po połowie ,, w częściach równych”.

Rodzeństwo

Gdyby jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku do grona osób dziedziczących wchodzi rodzeństwo, które dziedziczy w częściach równych. Jeżeli przed otwarciem spadku nastąpiłaby śmierć którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy wtedy udział zmarłego przechodzi na jego dzieci do podziału w częściach równych itd.

Nowelizacja zabezpiecza odpowiednio udział spadkowy małżonka a mianowicie art. 933 zapewnia mu połowę spadku w sytuacji, kiedy dziedziczy razem z rodzicami, rodzeństwem i dziećmi rodzeństwa ( zstępnymi rodzeństwa).
W sytuacji kiedy zmarły nie miał dzieci, rodzice jego nie żyją, brak jest rodzeństwa i ich dzieci cały spadek przypada małżonkowi.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kolmers Legal

Kancelaria prawna dla biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »