REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe dziedziczenie ustawowe w KC

Agnieszka  Żbikowska
Prawnik, ekspert z zakresu prawa karnego.
Dziedziczenie ustawowe
Dziedziczenie ustawowe
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W dniu 28 czerwca 2009r. weszły w życie nowe zasady dziedziczenia ustawowego wprowadziła je ustawa z dnia 2 kwietnia 2009 roku o zmianie ustawy – Kodeks cywilny.

Do tej pory tylko zstępni czyli dzieci, małżonek, rodzice i rodzeństwo spadkodawcy przy spełnieniu odpowiednich warunków mogli dziedziczyć z ustawy. Nowelizacja Kodeksu cywilnego poszerza krąg krewnych, którzy mogą dziedziczyć z ustawy.

REKLAMA

Nowelizacja Kodeksu cywilnego nie wprowadza natomiast zmian w materii kręgu osób uprawnionych do zachowku.

Uprawnionymi do zachowku są nadal dzieci, małżonek, rodzice spadkodawcy. Zachowek zapewnia najbliższej rodzinie spadkodawcy, że otrzyma ona określoną choć niewielką cześć ze spadku, nawet kiedy spadkodawca ustanowi spadkobiercą osobę spoza kręgu spadkobierców ustawowych.

Dzieci i małżonek

W pierwszej kolejności do dziedziczenia spadku powołane są z ustawy dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Gdyby dziecko spadkodawcy nie dożyło otwarcia spadku, udział spadkowy dziecka przypada jego dzieciom w częściach równych. Przepis ten ma zastosowanie także do dalszych zstępnych.

Zobacz serwis: Dziecko i prawo

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Małżonek i rodzice

Zgodnie ze znowelizowanym art. 932 kc w sytuacji, kiedy brak jest zstępnych spadkodawcy ( czyli zmarły nie miał dzieci) dziedziczą wtedy małżonek zmarłego i rodzice. Każde z rodziców dziedzicząc razem z małżonkiem spadkodawcy dziedziczy ¼ całości spadku w konsekwencji tego małżonek zmarłego otrzyma 2/4 z całości spadku. W sytuacji kiedy spadkodawca nie miał ojca z powodu nieustalenia ojcostwa matka otrzyma połowę spadku a drugą połowę otrzyma małżonek zmarłego. W sytuacji kiedy spadkodawca nie miał dzieci i nie trwał w związku małżeńskim cały spadek otrzymają rodzice po połowie ,, w częściach równych”.

Rodzeństwo

REKLAMA

Gdyby jedno z rodziców nie dożyło otwarcia spadku do grona osób dziedziczących wchodzi rodzeństwo, które dziedziczy w częściach równych. Jeżeli przed otwarciem spadku nastąpiłaby śmierć którekolwiek z rodzeństwa spadkodawcy wtedy udział zmarłego przechodzi na jego dzieci do podziału w częściach równych itd.

Nowelizacja zabezpiecza odpowiednio udział spadkowy małżonka a mianowicie art. 933 zapewnia mu połowę spadku w sytuacji, kiedy dziedziczy razem z rodzicami, rodzeństwem i dziećmi rodzeństwa ( zstępnymi rodzeństwa).
W sytuacji kiedy zmarły nie miał dzieci, rodzice jego nie żyją, brak jest rodzeństwa i ich dzieci cały spadek przypada małżonkowi.

Dziadkowie

Natomiast jeżeli zmarły nie miał dzieci, małżonka, rodziców, rodzeństwa i zstępnych rodzeństwa jednym słowem był samotny- w takiej sytuacji do dziedziczenia wchodzą dziadkowie spadkodawcy o ile żyją- jeśli tak , to dziedziczą w częściach równych sytuację taka reguluje art. 934 § 1. Koło dziedziczenia znów zatoczy krąg jeżeli któreś z dziadków spadkodawcy nie dożyło chwili otwarcia spadku wtedy udział babci lub dziadka przypada jego zstępnym.

Kiedy dziadek lub babcia które nie dożyło otwarcia spadku nie miało zstępnych wtedy ich udział przypada pozostałym dziadkom w częściach równych.

W sytuacji braku małżonka spadkodawcy i krewnych, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada w częściach równych tym dzieciom małżonka spadkodawcy, których żadne z rodziców nie dożyło chwili otwarcia spadku.

Zobacz serwis: Spadki

Gmina lub Skarb Państwa

Natomiast jeżeli wystąpi całkowity brak spadkobierców , spadkodawca nie ma małżonka ,krewnych, dzieci, rodziców, dziadków wtedy do dziedziczenia z ustawy zostaje powołana gmina- jak określa art. 935 gmina,, ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy”. W sytuacji kiedy nie da się ustalić ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy w Rzeczypospolitej Polskiej lub ostatnie miejsce zamieszkania spadkodawcy znajdowało się za granicą, spadek przypada Skarbowi Państwa jako spadkobiercy ustawowemu.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA