| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Będzie można poświadczyć dziedziczenie u notariusza

Będzie można poświadczyć dziedziczenie u notariusza

Od 1 marca 2009 r. będzie można nareszcie poświadczyć dziedziczenie u notariusza. Do tej pory istniała tylko teoretycznie taka możliwość. Jednak już niebawem ma zostać wdrożony specjalny program komputerowy, który pozwoli na stwierdzanie nabycia spadku u notariusza.  

Głośno było pod koniec zeszłego roku o zmianach w prawie umożliwiających stwierdzenie dziedziczenia u notariusza. Nowe przepisy miały stanowić rewolucję. Miały one usprawnić prowadzenie spraw i odciążyć sądy.

Jak jest

Do 1 marca 2009 roku, stwierdzenie nabycia spadku wygląda następująco. Jeden ze spadkobierców wnosi do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.

W takim wniosku należy wymienić wszystkich spadkobierców. Napisać czy dziedziczenie następuje z ustawy czy na podstawie testamentu. Następnie trzeba zaznaczyć stopień pokrewieństwa pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercami. Wniosek taki należy opłacić. Opłata wynosi 50 zł. Po wniesieniu wniosku, sąd wyznacza termin posiedzenia. Na posiedzeniu stawić muszą się wszyscy spadkobiercy. Po czym sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jak będzie

Od 1 marca 2009 r. podobne postępowanie przeprowadzić będzie można u notariusza. Jednak będzie odbywać się to szybciej

Wszyscy spadkobiercy będą musieli się stawić u notariusza. Ten weźmie od nich dokumenty potwierdzające prawo do spadku i sporządzi stosowny protokół z czynności. Poświadczenie dziedziczenia (dokument uzyskany u notariusza) będzie miał taką samą moc prawną jak postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Po 1 marca 2009 r. będzie można nadal ustalić spadkobranie w sądzie na starych zasadach.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Co dają zmiany

Ostatnie zmiany pozwolą na szybsze ustalenie nabycia spadku. Do tej pory tego rodzaju sprawa mogła być prowadzona nawet kilka miesięcy. Przy czym chodzi tu o okres od wysłania wniosku listem do sądu aż do dnia rozstrzygnięcia przez sąd.Obecnie całe postępowanie będzie można przeprowadzić w jeden dzień

Nie dość, że postępowanie będzie szybsze to dodatkowo będzie do niego łatwiejszy dostęp. W dużych miastach funkcjonuje wiele kancelarii notarialnych. Oprócz tego sprawy będzie można załatwić i w sądzie i u notariusza.

Łatwiej będzie można przeprowadzić dział spadku. Obecnie wyglądało to w ten sposób, że spadkobiercy występowali do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie z postanowieniem udawali się do notariusza aby dokonać działu spadku. Obecnie będą mogli dokonać obydwu czynności dużo szybciej u jednego notariusza.

Niestety postępowanie u notariusza kosztuje 150 zł natomiast uregulowanie sprawy przed sądem wyniesie jedynie 50 zł.

Pytaniem otwartym pozostaje jednak czy notariusze będą chcieli prowadzić tego typu sprawy.

Zobacz serwis: Notariusz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zbigniew Waz

Managing Partner w Leaware - spółce tworzącej aplikacje mobilne i webowe dla klientów na całym świecie.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »