| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Będzie można poświadczyć dziedziczenie u notariusza

Będzie można poświadczyć dziedziczenie u notariusza

Od 1 marca 2009 r. będzie można nareszcie poświadczyć dziedziczenie u notariusza. Do tej pory istniała tylko teoretycznie taka możliwość. Jednak już niebawem ma zostać wdrożony specjalny program komputerowy, który pozwoli na stwierdzanie nabycia spadku u notariusza.  

Głośno było pod koniec zeszłego roku o zmianach w prawie umożliwiających stwierdzenie dziedziczenia u notariusza. Nowe przepisy miały stanowić rewolucję. Miały one usprawnić prowadzenie spraw i odciążyć sądy.

Jak jest

Do 1 marca 2009 roku, stwierdzenie nabycia spadku wygląda następująco. Jeden ze spadkobierców wnosi do sądu wniosek o stwierdzenie nabycia spadku.

W takim wniosku należy wymienić wszystkich spadkobierców. Napisać czy dziedziczenie następuje z ustawy czy na podstawie testamentu. Następnie trzeba zaznaczyć stopień pokrewieństwa pomiędzy spadkodawcą a spadkobiercami. Wniosek taki należy opłacić. Opłata wynosi 50 zł. Po wniesieniu wniosku, sąd wyznacza termin posiedzenia. Na posiedzeniu stawić muszą się wszyscy spadkobiercy. Po czym sąd wydaje postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Jak będzie

Od 1 marca 2009 r. podobne postępowanie przeprowadzić będzie można u notariusza. Jednak będzie odbywać się to szybciej

Wszyscy spadkobiercy będą musieli się stawić u notariusza. Ten weźmie od nich dokumenty potwierdzające prawo do spadku i sporządzi stosowny protokół z czynności. Poświadczenie dziedziczenia (dokument uzyskany u notariusza) będzie miał taką samą moc prawną jak postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku.

Po 1 marca 2009 r. będzie można nadal ustalić spadkobranie w sądzie na starych zasadach.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Co dają zmiany

Ostatnie zmiany pozwolą na szybsze ustalenie nabycia spadku. Do tej pory tego rodzaju sprawa mogła być prowadzona nawet kilka miesięcy. Przy czym chodzi tu o okres od wysłania wniosku listem do sądu aż do dnia rozstrzygnięcia przez sąd.Obecnie całe postępowanie będzie można przeprowadzić w jeden dzień

Nie dość, że postępowanie będzie szybsze to dodatkowo będzie do niego łatwiejszy dostęp. W dużych miastach funkcjonuje wiele kancelarii notarialnych. Oprócz tego sprawy będzie można załatwić i w sądzie i u notariusza.

Łatwiej będzie można przeprowadzić dział spadku. Obecnie wyglądało to w ten sposób, że spadkobiercy występowali do sądu o stwierdzenie nabycia spadku, a następnie z postanowieniem udawali się do notariusza aby dokonać działu spadku. Obecnie będą mogli dokonać obydwu czynności dużo szybciej u jednego notariusza.

Niestety postępowanie u notariusza kosztuje 150 zł natomiast uregulowanie sprawy przed sądem wyniesie jedynie 50 zł.

Pytaniem otwartym pozostaje jednak czy notariusze będą chcieli prowadzić tego typu sprawy.

Zobacz serwis: Notariusz

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Konieczny Grzybowski Polak sp. k.

Kancelaria

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK