| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Kodeksy > Ciekawostki kodeksowe > Kolejne zmiany w prawie spadkowym

Kolejne zmiany w prawie spadkowym

Od dnia 28 czerwca 2009 r. obowiązują w Polsce nowe zasady dziedziczenia. Rozszerzono wtedy krąg spadkobierców ustawowych. Tymczasem trwają już prace nad kolejnymi zmianami.

Zgodnie z senackim projektem do polskiego systemu prawnego wprowadzona byłaby instytucja darowizny na wypadek śmierci. Jest to nieznane polskiemu ustawodawstwu rozwiązanie.

Testament, zapis, polecenie

Do tej pory bowiem można rozporządzać swoim majątkiem w drodze testamentu. W drodze testamentu można powołać spadkobiercę oraz określić odmiennie niż reguluje to ustawa udziały spadkowe.

W testamencie można natomiast zobowiązać spadkobiercę do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Tego rodzaju postanowienie testamentowe nazywa się zapisem.

W testamencie spadkodawca może również włożyć na spadkobiercę lub zapisobiorcę obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem. Takie postanowienie nazywane jest poleceniem.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Darowizna na wypadek śmierci

Proponowana przez Senat nowelizacja kodeksu cywilnego ma zmienić ten stan rzeczy. W polskim obrocie prawnym ma się znaleźć, inne niż testament, rozporządzenie na wypadek śmierci. Chodzi mianowicie o darowiznę na wypadek śmierci.

Na podstawie tej umowy spadkodawca będzie mógł przekazać część swojego majątku spadkowego na obdarowanego (którym nie musi być spadkobierca). Darowiznę tę określa się również jako umowa o przeżycie. Obdarowany bowiem tylko wtedy może stać się właścicielem rzeczy, kiedy przeżyje darczyńcę.

Zmiany w k.c.

Aby wprowadzić umowę darowizny na wypadek śmierci trzeba zmienić przepisy kodeksu cywilnego. Dlatego też propozycja senacka jest nowelizacją tego kodeksu.

Zobacz serwis: Spadki

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Polskie Centrum Kadrowo – Płacowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »