Kolejne zmiany w prawie spadkowym
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z senackim projektem do polskiego systemu prawnego wprowadzona byłaby instytucja darowizny na wypadek śmierci. Jest to nieznane polskiemu ustawodawstwu rozwiązanie.
REKLAMA
Testament, zapis, polecenie
Do tej pory bowiem można rozporządzać swoim majątkiem w drodze testamentu. W drodze testamentu można powołać spadkobiercę oraz określić odmiennie niż reguluje to ustawa udziały spadkowe.
W testamencie można natomiast zobowiązać spadkobiercę do spełnienia określonego świadczenia majątkowego na rzecz oznaczonej osoby. Tego rodzaju postanowienie testamentowe nazywa się zapisem.
W testamencie spadkodawca może również włożyć na spadkobiercę lub zapisobiorcę obowiązek oznaczonego działania lub zaniechania, nie czyniąc nikogo wierzycielem. Takie postanowienie nazywane jest poleceniem.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
Darowizna na wypadek śmierci
Proponowana przez Senat nowelizacja kodeksu cywilnego ma zmienić ten stan rzeczy. W polskim obrocie prawnym ma się znaleźć, inne niż testament, rozporządzenie na wypadek śmierci. Chodzi mianowicie o darowiznę na wypadek śmierci.
Na podstawie tej umowy spadkodawca będzie mógł przekazać część swojego majątku spadkowego na obdarowanego (którym nie musi być spadkobierca). Darowiznę tę określa się również jako umowa o przeżycie. Obdarowany bowiem tylko wtedy może stać się właścicielem rzeczy, kiedy przeżyje darczyńcę.
Zmiany w k.c.
Aby wprowadzić umowę darowizny na wypadek śmierci trzeba zmienić przepisy kodeksu cywilnego. Dlatego też propozycja senacka jest nowelizacją tego kodeksu.
Zobacz serwis: Spadki
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.