REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa darowizny samochodu

Milewski Marcin
Darowizna, niezależenie od przedmiotu, cechuje się brakiem odpłatności świadczenia.
Darowizna, niezależenie od przedmiotu, cechuje się brakiem odpłatności świadczenia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Celem umowy darowizny samochodu jest nieodpłatne przysporzenie obdarowanego o samochód z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Kodeks cywilny określa przedmiot umowy darowizny stosunkowo szeroko. Mogą nim być zarówno prawa majątkowe, jak i niemajątkowe, czyli takie, które nie posiadają wartości majątkowej. Oznacza to również możliwość darowizny samochodu.

REKLAMA

Stronami umowy darowizny są darczyńca, który zobowiązuje się do dokonania przysporzenia oraz obdarowany, na rzecz którego jest ono dokonywane. Darowizna samochodu umożliwia wystąpienie po każdej ze stron co najmniej jednej osoby, co wskazuje na dopuszczalną wielopodmiotowość.

Piotr Kowalski jest właścicielem samochodu osobowego. Dokonuje on darowizny na rzecz dwójki swoich dzieci, darowując im samochód we współwłasność. 

Pobierz wzór umowy darowizny samochodu

REKLAMA

Darowizna, niezależenie od przedmiotu, cechuje się brakiem odpłatności świadczenia. Darczyńca zobowiązuje się do dokonania przysporzenia kosztem swojego majątku i bez oczekiwań względem obdarowanego na świadczenie wzajemne, następujące od niego. Jeżeli zobowiązanie posiada nawet elementy składowe wzajemności, wówczas wtedy nie można mówić o darowiźnie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z praktyczne punktu widzenia doniosły jest fakt, iż dla złożenia oświadczenia w przedmiocie dokonania darowizny niezbędne jest zachowanie formy aktu notarialnego zastrzeżonej pod rygorem nieważności. Darowizna samochodu bez zachowania formy aktu notarialnego jest ważna dopiero, gdy zostanie praktycznie spełnione przyrzeczone świadczenie (wydanie samochodu obdarowanemu).

Wymogi dotyczące formy podyktowane są chęcią uzyskania przez ustawodawcę w pełni uzasadnionego przekonania przez podmiot dokonujący darowizny o słuszności jego decyzji. Wiąże się to z brakiem późniejszej chęci do dokonywania licznych zmian w dyspozycji przysporzeniem. W sytuacjach określonych w przepisach prawa wymóg zachowania formy aktu notarialnego może dotyczyć obu stron np. przy darowiźnie nieruchomości. Ważność samej darowizny jest uzależniona od dokonania świadczenia.

Polecamy serwis Samochód

Należy pamiętać, że darowizna mimo sformalizowanej formy może zostać odwołana. Będzie to możliwe w sytuacji spełnienia się przesłanki rażąco niewdzięcznego zachowania obdarowanego w stosunku do darczyńcy.

Spoglądając z prawnego punktu widzenia do darowizny mogą być wówczas zastosowane regulacje odnoszące się do bezpodstawnego wzbogacenia. Warto jednak zauważyć, iż dla odwołania również przewidziana jest określona forma mająca charakter pisemny, a także warunek braku wystąpienia przesłanki przebaczenia obdarowanemu. Nie jest również możliwe odwołanie, gdy darowizna następuje zgodnie z zasadami współżycia społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA