| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - samochód > Umowa darowizny samochodu

Umowa darowizny samochodu

Celem umowy darowizny samochodu jest nieodpłatne przysporzenie obdarowanego o samochód z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Kodeks cywilny określa przedmiot umowy darowizny stosunkowo szeroko. Mogą nim być zarówno prawa majątkowe, jak i niemajątkowe, czyli takie, które nie posiadają wartości majątkowej. Oznacza to również możliwość darowizny samochodu.

Stronami umowy darowizny są darczyńca, który zobowiązuje się do dokonania przysporzenia oraz obdarowany, na rzecz którego jest ono dokonywane. Darowizna samochodu umożliwia wystąpienie po każdej ze stron co najmniej jednej osoby, co wskazuje na dopuszczalną wielopodmiotowość.

Piotr Kowalski jest właścicielem samochodu osobowego. Dokonuje on darowizny na rzecz dwójki swoich dzieci, darowując im samochód we współwłasność. 

Pobierz wzór umowy darowizny samochodu

Darowizna, niezależenie od przedmiotu, cechuje się brakiem odpłatności świadczenia. Darczyńca zobowiązuje się do dokonania przysporzenia kosztem swojego majątku i bez oczekiwań względem obdarowanego na świadczenie wzajemne, następujące od niego. Jeżeli zobowiązanie posiada nawet elementy składowe wzajemności, wówczas wtedy nie można mówić o darowiźnie. 

Z praktyczne punktu widzenia doniosły jest fakt, iż dla złożenia oświadczenia w przedmiocie dokonania darowizny niezbędne jest zachowanie formy aktu notarialnego zastrzeżonej pod rygorem nieważności. Darowizna samochodu bez zachowania formy aktu notarialnego jest ważna dopiero, gdy zostanie praktycznie spełnione przyrzeczone świadczenie (wydanie samochodu obdarowanemu).

Wymogi dotyczące formy podyktowane są chęcią uzyskania przez ustawodawcę w pełni uzasadnionego przekonania przez podmiot dokonujący darowizny o słuszności jego decyzji. Wiąże się to z brakiem późniejszej chęci do dokonywania licznych zmian w dyspozycji przysporzeniem. W sytuacjach określonych w przepisach prawa wymóg zachowania formy aktu notarialnego może dotyczyć obu stron np. przy darowiźnie nieruchomości. Ważność samej darowizny jest uzależniona od dokonania świadczenia.

Polecamy serwis Samochód

Należy pamiętać, że darowizna mimo sformalizowanej formy może zostać odwołana. Będzie to możliwe w sytuacji spełnienia się przesłanki rażąco niewdzięcznego zachowania obdarowanego w stosunku do darczyńcy.

Spoglądając z prawnego punktu widzenia do darowizny mogą być wówczas zastosowane regulacje odnoszące się do bezpodstawnego wzbogacenia. Warto jednak zauważyć, iż dla odwołania również przewidziana jest określona forma mająca charakter pisemny, a także warunek braku wystąpienia przesłanki przebaczenia obdarowanemu. Nie jest również możliwe odwołanie, gdy darowizna następuje zgodnie z zasadami współżycia społecznego.

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Darowizna, niezależenie od przedmiotu, cechuje się brakiem odpłatności świadczenia.
Darowizna, niezależenie od przedmiotu, cechuje się brakiem odpłatności świadczenia.

PIT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Bem & Wspólnicy

Kancelaria radców prawnych specjalizująca się w prawie medycznym, prawie pracy, prawie rodzinnym oraz prawie nieruchomości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »