REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa darowizny samochodu

Milewski Marcin
Darowizna, niezależenie od przedmiotu, cechuje się brakiem odpłatności świadczenia.
Darowizna, niezależenie od przedmiotu, cechuje się brakiem odpłatności świadczenia.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Celem umowy darowizny samochodu jest nieodpłatne przysporzenie obdarowanego o samochód z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Kodeks cywilny określa przedmiot umowy darowizny stosunkowo szeroko. Mogą nim być zarówno prawa majątkowe, jak i niemajątkowe, czyli takie, które nie posiadają wartości majątkowej. Oznacza to również możliwość darowizny samochodu.

REKLAMA

Stronami umowy darowizny są darczyńca, który zobowiązuje się do dokonania przysporzenia oraz obdarowany, na rzecz którego jest ono dokonywane. Darowizna samochodu umożliwia wystąpienie po każdej ze stron co najmniej jednej osoby, co wskazuje na dopuszczalną wielopodmiotowość.

Piotr Kowalski jest właścicielem samochodu osobowego. Dokonuje on darowizny na rzecz dwójki swoich dzieci, darowując im samochód we współwłasność. 

Pobierz wzór umowy darowizny samochodu

REKLAMA

Darowizna, niezależenie od przedmiotu, cechuje się brakiem odpłatności świadczenia. Darczyńca zobowiązuje się do dokonania przysporzenia kosztem swojego majątku i bez oczekiwań względem obdarowanego na świadczenie wzajemne, następujące od niego. Jeżeli zobowiązanie posiada nawet elementy składowe wzajemności, wówczas wtedy nie można mówić o darowiźnie. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z praktyczne punktu widzenia doniosły jest fakt, iż dla złożenia oświadczenia w przedmiocie dokonania darowizny niezbędne jest zachowanie formy aktu notarialnego zastrzeżonej pod rygorem nieważności. Darowizna samochodu bez zachowania formy aktu notarialnego jest ważna dopiero, gdy zostanie praktycznie spełnione przyrzeczone świadczenie (wydanie samochodu obdarowanemu).

Wymogi dotyczące formy podyktowane są chęcią uzyskania przez ustawodawcę w pełni uzasadnionego przekonania przez podmiot dokonujący darowizny o słuszności jego decyzji. Wiąże się to z brakiem późniejszej chęci do dokonywania licznych zmian w dyspozycji przysporzeniem. W sytuacjach określonych w przepisach prawa wymóg zachowania formy aktu notarialnego może dotyczyć obu stron np. przy darowiźnie nieruchomości. Ważność samej darowizny jest uzależniona od dokonania świadczenia.

Polecamy serwis Samochód

Należy pamiętać, że darowizna mimo sformalizowanej formy może zostać odwołana. Będzie to możliwe w sytuacji spełnienia się przesłanki rażąco niewdzięcznego zachowania obdarowanego w stosunku do darczyńcy.

Spoglądając z prawnego punktu widzenia do darowizny mogą być wówczas zastosowane regulacje odnoszące się do bezpodstawnego wzbogacenia. Warto jednak zauważyć, iż dla odwołania również przewidziana jest określona forma mająca charakter pisemny, a także warunek braku wystąpienia przesłanki przebaczenia obdarowanemu. Nie jest również możliwe odwołanie, gdy darowizna następuje zgodnie z zasadami współżycia społecznego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA