reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - samochód > Na czym polega umowa najmu miejsca garażowego?

Na czym polega umowa najmu miejsca garażowego?

Należąca do umów nazwanych umowa najmu pozwala na użytkowanie rzeczy cudzych. Może służyć do regulacji stosunku prawnego, którego przedmiotem jest miejsce garażowe. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, jak zawrzeć umowę na miejsce garażowe, koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Zgodnie z definicją umieszczoną w kodeksie cywilnym za umowę najmu uznaje się taką umowę, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, który może być oznaczony zarówno w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Regulacje prawne dopuszczają dwojaką formę zawarcia umowy najmu ( w tym również umowy najmu lokalu użytkowego). Może ona zostać zawarta w formie pisemnej albo ustnej. Korzystanie z formy pisemnej zdaje się być rozwiązaniem skuteczniej zabezpieczającym interesy obu stron. W sytuacji pojawienia się braku formy pisemnej w przypadku umowy na okres dłuższy niż rok, najem traktowany jest równoznacznie z takim, który został zawarty na czas nieokreślony.

Zobacz: Jak zawrzeć umowę zamiany samochodu?

W przypadku umowy najmu trwającej więcej niż przez okres 10 lat uznaje się ją za zawartą na czas nieokreślony, ale dopiero po upływie tego terminu.

Płatność czynszu

Zasadą podstawową w odniesieniu do regulowania należności z tytułu czynszu jest płatność dokonywana z góry. Jeżeli umowa nie przewiduje inaczej, następuje ona w poniższych terminach:

  • w przypadku, gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc – za cały okres najmu;
  • jeżeli najem ma trwać ponad miesiąc lub umowa była zawarta na czas nieoznaczony – co miesiąc, do dziesiątego dnia miesiąca.

Pobierz wzór umowy najmu miejsca garażowego

Prawo zastawu

W przypadku umowy najmu miejsca garażowego zastosowania nie znajdą przepisy dotyczące prawa zastawu. Wiążę się to z tym, iż dotyczą one rzeczy ruchomych, a nie nieruchomości.

Możliwe jest jednak, aby wynajmującemu przysługiwało prawo zastawu na rzeczach ruchomych najemcy, które zostały wniesione do przedmiotu najmu obok miejsca parkingowego, chyba że nie podlegają one zajęciu.

Prawo zastawu wygasa w takim przypadku, w sytuacji usunięcia rzeczy obciążonych zastawem z przedmiotu najmu. Wynajmującemu przysługuje uprawnienie do sprzeciwienia się usunięciu rzeczy obciążonych zastawem i zatrzymania ich na własne niebezpieczeństwo, do czasu zapłaty lub zabezpieczenia zaległego czynszu.

Możliwość podnajmowania miejsca garażowego

Jeżeli umowa najmu, której przedmiotem jest miejsce garażowe, nie wyłącza możliwości jego podnajmu, wtedy najemcy przysługuje uprawnienie do oddania w całości lub w do bezpłatnego używania albo w podnajem osobie trzeciej. W praktyce umowa najmu niezależnie od jej przedmiotu zawiera z reguły klauzulę wyłączającą użyczenie i podnajem.

Polecamy inne wzory umów w firmie

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Umowa najmu może zostać zawarta w formie pisemnej albo ustnej.
Umowa najmu może zostać zawarta w formie pisemnej albo ustnej.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja44.25 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Poczmański

Prawnik, adwokat kościelny specjalizujący się w procesach o stwierdzenie nieważności małżeństwa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama