reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - samochód > Czym jest umowa użyczenia samochodu?

Czym jest umowa użyczenia samochodu?

Umowa użyczenia to jedna z umów nazwanych, która posiada niezaprzeczalne znaczenie o charakterze praktycznym. Może znaleźć zastosowanie do samochodu i obsługi.

Kodeks cywilny wskazuje na definicję umowy użyczenia jako umowę , w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

O ile rzecz ma wady, przez zawarcie umowy, użyczający zobowiązuje się do dokonania naprawy szkody, która może zostać wyrządzona biorącemu na skutek tego, że mimo wiedzy o wadach nie zawiadomił go o nich. Odpowiedzialność nie będzie miała zastosowania, gdy biorący mógł z łatwością wady zauważyć.

Zobacz: Na czym polega umowa komisu?

Używanie samochodu

Sposób używania samochodu może zostać określony w treści umowy. W przypadku, gdy brak jest reguł umownych, biorący może używać samochodu w taki sposób, jaki odpowiada jej właściwościom i przeznaczeniu. Biorący nie może oddać samochodu użyczonego osobie trzeciej do używania. Wymagana jest w takiej sytuacji zgoda użyczającego.

Pobierz wzór umowy użyczenia samochodu

Koszty utrzymania samochodu będącego przedmiotem umowy użyczenia leżą po stronie biorącego. W sytuacji jednak, gdy poczynił inne wydatki lub nakłady na niego, wówczas stosuje się odpowiednio przepisy o prowadzeniu cudzych spraw bez zlecenia.

Utrata rzeczy

Podpisując umowę użyczenia niezbędne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności za ewentualną utratę rzeczy lub uszkodzenie pojazdu. Co do zasady odpowiedzialność ponosi biorący do używania, ale tylko gdy używa jej w sposób sprzeczny z umową bądź z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy. Te same reguły odnoszą się do sytuacji, w której biorący nie będąc do tego upoważniony przez umowę (ani zmuszony) dokonuje powierzenia rzeczy osobie trzeciej.

Okres trwania umowy

Zawarcie umowy użyczenia na czas nieokreślony powoduje, że okres użyczenia kończy się wraz z uczynieniem przez biorącego użytku z rzeczy odpowiadającego umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł tego dokonać.

Używanie samochodu w sposób sprzeczny z umową, z jego właściwościami lub z przeznaczeniem, powoduje, że użyczający może żądać jego zwrotu, chociażby umowa była zawarta na czas oznaczony. Sytuacja taka może mieć miejsce jedynie w dwóch przypadkach:

  • jeżeli biorący powierza auto innej osobie mimo braku umownego upoważnienia umocowanego w umowie ani zmuszony przez okoliczności;
  • gdy samochód stanie się potrzebny użyczającemu z powodów nie przewidzianych w chwili zawarcia umowy.

Odpowiedzialność nabierze charakteru solidarnej, o tyle, o ile samochód do używanie weźmie kilka osób wspólnie.

Koniecznie zapoznaj się z innymi umowami związanymi z flota samochodową

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Sposób używania samochodu może zostać określony w treści umowy.
Sposób używania samochodu może zostać określony w treści umowy.

Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

N Dorfina – niezależni doradcy finansowi

Doradcy finansowi N Dorfina

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama