reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - samochód > Umowa najmu samochodu

Umowa najmu samochodu

Kategoria umów nazwanych obejmuje swym zakresem umowę najmu, która umożliwia użytkowanie rzeczy stanowiących własność innego podmiotu. Przedmiotem najmu może być samochód. Koniecznie zapoznaj się z poniższym tekstem.

Kodeks cywilny za umowę najmu uznaje taką umowę, w której wynajmujący zobowiązuje się oddać najemcy rzecz do używania przez czas oznaczony lub nie oznaczony, a najemca zobowiązuje się płacić wynajmującemu umówiony czynsz, który może być oznaczony zarówno w pieniądzach lub w świadczeniach innego rodzaju.

Forma umowy

Dopuszczalne jest zastosowania różnej formy zawarcia umowy najmu ( w tym również umowy najmu samochodu wraz z obsługą). Może ona zostać sporządzona w formie pisemnej lub ustnej. Skorzystanie z formy pisemnej pozwala na skuteczniejsze zabezpieczenie interesów obu stron.

Pobierz wzór umowy najmu samochodu

Jeżeli jednak pojawi się sytuacja braku formy pisemnej w przypadku umowy na okres dłuższy niż rok, najem traktowany jest równoznacznie z takim, który został zawarty na czas nieokreślony.

Jeżeli umowa najmu trwa więcej niż przez okres 10 lat uznaje się ją za zawartą na czas nieokreślony, ale dopiero po upływie tego terminu.

Termin i czynsz

W przypadku umowy najmu samochodu podstawą w odniesieniu do regulowania należności z tytułu czynszu jest dokonywanie płatności w systemie wyprzedzającym świadczenie, czyli płatność dokonywana z góry. Jeżeli umowa nie stanowi inaczej, powinna ona następować w określonych terminach. W przypadku, gdy najem ma trwać nie dłużej niż miesiąc, za cały okres najmu, a jeżeli najem ma trwać ponad miesiąc lub umowa była zawarta na czas nieoznaczony, wówczas co miesiąc, do dziesiątego dnia miesiąca.

W przypadku umowy najmu samochodu zastosowanie znajdą przepisy dotyczące prawa zastawu. Wiążę się to z tym, iż dotyczą one rzeczy ruchomych, więc w praktyce odniosą się jedynie do samochodu.

Uprawnienie do sprzeciwienia się usunięciu rzeczy obciążonych zastawem i zatrzymania ich na własne niebezpieczeństwo przysługuje wynajmującemu, ale jedynie do czasu zapłaty lub zabezpieczenia zaległego czynszu.

Zobacz: Na czym polega umowa najmu miejsca garażowego?

Wypowiedzenie i podnajem

W umowie najmu samochodu strony mogą również określić przesłanki do uzyskania prawa do wypowiedzenia umowy w trybie natychmiastowym w określonych przypadkach.

Jeżeli umowa najmu, której przedmiotem jest samochód, nie wyłącza możliwości jego podnajmu, wtedy najemcy przysługuje uprawnienie do oddania jej przedmiotu w całości lub do bezpłatnego używania albo w podnajem osobie trzeciej. W obrocie umowa najmu samochodu wraz z obsługą najczęściej użyczenie i podnajem są wyłączane przez zastosowanie odpowiedniej klauzuli.

Umowa najmu samochodu, z uwagi na brak cech szczególnych, w swej treści stanowi swoisty wzorzec dla najmu ruchomości.

Zapoznaj się z innymi niezbędnymi wzorami umów w firmie!>>

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli umowa najmu trwa więcej niż przez okres 10 lat uznaje się ją za zawartą na czas nieokreślony, ale dopiero po upływie tego terminu.
Jeżeli umowa najmu trwa więcej niż przez okres 10 lat uznaje się ją za zawartą na czas nieokreślony, ale dopiero po upływie tego terminu.

Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama