Jak zawrzeć umowę zamiany samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa zamiany to rodzaj umowy cywilnoprawnej, na podstawie której obie jej strony zobowiązują się do tego, aby dokonać przeniesienia własności rzeczy na drugą stronę umowy w zamian za zobowiązanie do przeniesienia własności innej rzeczy. Strony umowy zamiany określane są mianem zamieniających.
REKLAMA
Umowa zamiany ma charakter czynności prawnej:
- konsensualną;
- odpłatnej;
- wzajemnej;
- dwustronnie zobowiązującej.
Zamiana to jednocześnie umowa zobowiązująca do rozporządzenia, ale może także występować jako kontrakt o podwójnym skutku zobowiązująco-rozporządzającym.
Pobierz wzór umowy zamiany samochodu
W treści takiej umowy powinny znaleźć się między innymi oświadczenia zamieniających o tym, iż są oni właścicielem samochodów np. osobowych (wraz z podaniem marki, rocznika, numeru rejestracyjnego i wartości wyrażonej liczbą i słownie z podaniem waluty) będących przedmiotem umowy. Zamawiający powinni też oświadczyć, że:
- samochody są wolne od praw osób trzecich;
- nie toczy się żadne postępowanie, którego byłby one przedmiotem;
- samochody nie stanowią przedmiotu zabezpieczenia.
W umowie zamiany znaleźć powinno się także postanowienie, zgodnie z którym jeden z zamieniający dokonują przeniesienia własności samochodu w zamian za przeniesienie własności przez drugiego oraz zgodne oświadczenie stron, o tym że nie wnoszą zastrzeżeń do wartości samochodów będących przedmiotem zamiany. W przypadku różnicy w wartości samochodów stanowiących przedmiot umowy jeden z zamieniających może dokonać dopłaty. Moment dopłaty powinien zostać określony w umowie.
Zobacz: Jak zawrzeć umowę sprzedaży samochodu?
REKLAMA
Określenia wymaga także wzajemne wydanie przedmiotów zamiany. W umowie powinien zostać określony termin wydania tj. w jakim dniu ono nastąpi (np. dzień podpisania umowy) oraz w jakiej miejscowości. Z mocy art. 604 kodeksu cywilnego. do umowy zamiany stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży, chyba że strony postanowią inaczej.
Należy przy tym pamiętać, iż kodeks cywilny przez umowę sprzedaży rozumie taką umowę, gdzie sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Oznacza to, że drugie świadczenie, obok przeniesienia prawa własności, będzie miało charakter jedynie zapłaty, a nie także równoczesnego przeniesienia prawa własności.
Zasadniczo umowa zamiany zawierana jest w formie dowolnej, ale w szczególnych przypadkach przepisy wymagają formy szczególnej np. aktu notarialnego.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.