REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zawrzeć umowę zamiany samochodu?

Milewski Marcin
Zasadniczo umowa zamiany zawierana jest w formie dowolnej, ale w szczególnych przypadkach przepisy wymagają formy szczególnej np. aktu notarialnego.
Zasadniczo umowa zamiany zawierana jest w formie dowolnej, ale w szczególnych przypadkach przepisy wymagają formy szczególnej np. aktu notarialnego.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Umowa zamiany jest umową cywilnoprawną zbliżoną w treści do umowy sprzedaży. Jej istotą jest jednoczesne przeniesienie własności dokonywane przez dwa podmioty względem siebie.

Umowa zamiany to rodzaj umowy cywilnoprawnej, na podstawie której obie jej strony zobowiązują się do tego, aby dokonać przeniesienia własności rzeczy na drugą stronę umowy w zamian za zobowiązanie do przeniesienia własności innej rzeczy. Strony umowy zamiany określane są mianem zamieniających.

REKLAMA

Umowa zamiany ma charakter czynności prawnej:

  • konsensualną;
  • odpłatnej;
  • wzajemnej;
  • dwustronnie zobowiązującej.

Zamiana to jednocześnie umowa zobowiązująca do rozporządzenia, ale może także występować jako kontrakt o podwójnym skutku zobowiązująco-rozporządzającym.

Pobierz wzór umowy zamiany samochodu

W treści takiej umowy powinny znaleźć się między innymi oświadczenia zamieniających o tym, iż są oni właścicielem samochodów np. osobowych (wraz z podaniem marki, rocznika, numeru rejestracyjnego i wartości wyrażonej liczbą i słownie z podaniem waluty) będących przedmiotem umowy. Zamawiający powinni też oświadczyć, że:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • samochody są wolne od praw osób trzecich;
  • nie toczy się żadne postępowanie, którego byłby one przedmiotem;
  • samochody nie stanowią przedmiotu zabezpieczenia.

W umowie zamiany znaleźć powinno się także postanowienie, zgodnie z którym jeden z zamieniający dokonują przeniesienia własności samochodu w zamian za przeniesienie własności przez drugiego oraz zgodne oświadczenie stron, o tym że nie wnoszą zastrzeżeń do wartości samochodów będących przedmiotem zamiany. W przypadku różnicy w wartości samochodów stanowiących przedmiot umowy jeden z zamieniających może dokonać dopłaty. Moment dopłaty powinien zostać określony w umowie.

Zobacz: Jak zawrzeć umowę sprzedaży samochodu?

REKLAMA

Określenia wymaga także wzajemne wydanie przedmiotów zamiany. W umowie powinien zostać określony termin wydania tj. w jakim dniu ono nastąpi (np. dzień podpisania umowy) oraz w jakiej miejscowości. Z mocy art. 604 kodeksu cywilnego. do umowy zamiany stosuje się przepisy dotyczące sprzedaży, chyba że strony postanowią inaczej.

Należy przy tym pamiętać, iż kodeks cywilny przez umowę sprzedaży rozumie taką umowę, gdzie sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Oznacza to, że drugie świadczenie, obok przeniesienia prawa własności, będzie miało charakter jedynie zapłaty, a nie także równoczesnego przeniesienia prawa własności.

Zasadniczo umowa zamiany zawierana jest w formie dowolnej, ale w szczególnych przypadkach przepisy wymagają formy szczególnej np. aktu notarialnego.

Polecamy inne wzory umów związane z flotą samochodową

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA