Jak zawrzeć umowę sprzedaży samochodu?
REKLAMA
REKLAMA
Kodeks cywilny przez umowę sprzedaży rozumie taką umowę, gdzie sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Przedmiotem sprzedaży mogą być zarówno rzeczy jak i energie oraz prawa majątkowe.
REKLAMA
Obowiązujące przepisy prawne prowadzą d o wniosku, iż umowa sprzedaży jest umową wzajemną, odpłatną, konsensualną, a także zobowiązującą, przy czym może jednocześnie wywoływać skutki rozporządzające.
Co do zasady umowę sprzedaży zawiera się w formie dowolnej, ale w szczególnych przypadkach przepisy wymagają formy szczególnej np. aktu notarialnego (przy nieruchomościach).
Pobierz wzór umowy sprzedaży samochodu
Treść umowy sprzedaży samochodu tworzą następujące części składowe:
- określenie kupującego, w tym jego dane osobowe, adres zamieszkania oraz nr dowodu osobistego;
- określenie sprzedającego, w tym jego dane osobowe, adres zamieszkania oraz nr dowodu osobistego;
- złożenie przez sprzedającego oświadczenia o tym, że jest on wyłącznym właścicielem samochodu osobowego (wraz z podaniem marki, koloru, rocznika, numeru rejestracyjnego, numeru silnika, przebiegu itp.);
- złożenie przez sprzedającego oświadczenia o stanie samochodu (np. o tym, że opisany samochód jest w pełni sprawny, a jego stan techniczny dobry);
- złożenie przez sprzedającego oświadczenia o braku obciążeń (np. że samochód jest wolny od jakichkolwiek wad prawnych, w tym także wszelkich praw osób trzecich oraz innych obciążeń i zabezpieczeń);
- określenie ceny sprzedaży;
- oznaczenie przedmiotu umowy sprzedaży.
Umowa sprzedaży powinna zawierać zobowiązanie sprzedawcy do wydania przedmiotu umowy oraz przekazania kupującemu wszelkich posiadanych przez sprzedawcę rzeczy służących do korzystania z samochodu, w tym także niezbędnych dokumentów związanych z samochodem, w tym dowód rejestracyjny, instrukcję obsługi oraz wykaz autoryzowanych stacji i serwisów.
Wszystkie umowy związane z flota samochodową znajdziesz tutaj >>
Podczas zawierania umowy sprzedaży samochodu warto rozważyć także możliwość umieszczenia w niej popularnych postanowień i klauzul często wykorzystywanych w obrocie. Należą do nich:
- wskazanie która ze stron umowy ponosi jej koszty;
- wskazanie konieczności dokonywania zmian umowy jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności;
- klauzule zawierające ogólne odwołanie do zastosowania przepisów kodeksu cywilnego w sprawach w umowie nieuregulowanych;
- określenie właściwość sądu;
- oznaczenie załączników do umowy jako jej integralną część.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.