Czym jest umowa przewozu?
REKLAMA
REKLAMA
Umowa przewozu polega na tym, że przewoźnik zobowiązuje się do przewiezienia osób, zwierząt lub rzeczy, za wynagrodzeniem i w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.
REKLAMA
Zawarcie umowy
Droga do zawarcia umowy przewozu jest zróżnicowana i uzależniona od rodzaju stosowanego transportu. W przypadku transportu morskiego oraz towarowego właściwą drogą jest złożenie oferty i jej akceptacja. Brak jest regulacji ustawowych, które przewidują konieczności zawierania umowy przewozu w określonej formie.
Treść umowy
Umowa przewozu powinna określać następujące elementy przedmiotowo istotne:
1. trasę przewozu;
2. wynagrodzenie przewoźnika;
3. przedmiot przewozu.
Oznaczenie trasy przewozu polega najczęściej na wskazaniu miejscowości początkowej oraz docelowej. Określenie wynagrodzenia może przyjąć formę wartości liczbowej wyrażonej w uzgodnionej walucie. Umieszczenie w umowie wynagrodzenia jest niezbędne z uwagi na to, iż jego brak spowoduje, że zawarta umowa nie będzie umową przewozu. Wskazanie przedmiotu umowy odnosi się do ludzi i rzeczy.
Obok podstawowych elementów wskazanych wyżej, w umowie przewozu można wskazać m.in.:
- szczegółową trasę przewozu;
- opakowanie;
- deklarację wartości;
- opakowanie;
- rozładunek.
Strony umowy
Stronami umowy przewozu są:
1. przewoźnik;
2.strona określana jako pasażer lub podróżny (w transporcie osób), wysyłający lub nadawca (w transporcie towarowym), frachtujący (przewóz morski).
Przewoźnikiem jest zawsze przedsiębiorca. Będzie to więc każda osoba fizyczna, prawna oraz jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, która prowadzi przedsiębiorstwo. W umowie przewozu może uczestniczyć również więcej niż jeden przewoźnik. Warto jednak pamiętać, że niezależnie od tego, czy przewóz odbywa się w ramach tej samej branży transportowej, musi on być przeprowadzony na podstawie jednego dokumentu jakim jest list przewozowy.
List przewozowy
Stanowi on dokument, którego treścią jest spis inwentarza (fizyczny), który jest przesyłana za pomocą transportu wodnego, lądowego, powietrznego lub transportu multimodalnego. Do elementów zawartych w liście przewozowym należą:
- adres sprzedawcy;
- adres docelowy;
- numery referencyjne odbiorcy i dostawcy;
- rodzaj przewożonego towaru;
- ilość przewożonego towaru;
- cena jednostkowa towaru.
Wykonanie umowy przewozu może odbyć się w drodze świadczenia osobistego przewoźnika, ale również przy wykorzystaniu innych przewoźników, za których pierwotny przewoźnik ponosi odpowiedzialność jak za własne czyny. Wykonanie musi nastąpić zgodnie z umową, a przewoźnik musi dołożyć należytej staranności.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.