REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa sprzedaży samochodu osobowego - przykładowe postanowienia

Redakcja serwisu Biznes
umowa kupna - sprzedaży samochodu
umowa kupna - sprzedaży samochodu
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Umowa sprzedaży samochodu, często mylnie nazywana umową kupna – sprzedaży, powinna zawierać dane sprzedawcy, kupującego oraz samochodu. Jakie konieczne elementy powinny znaleźć się w umowie sprzedaży samochodu?

Elementy umowy sprzedaży samochodu

Sprzedaż samochodu nie musi być koniecznie potwierdzona na piśmie. Oznacza to, że sprzedać lub kupić samochód można na podstawie umowy ustnej. Na szczęście wśród kupujących utrwalił się zwyczaj zawierania umowy w formie pisemnej. Forma umowna jest również niezbędna przy formalnościach związanych z zarejestrowaniem samochodu, wynika to z art. 72 Prawa o ruchu drogowym.

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Miejsce i data sporządzenia umowy

W umowie sprzedaży samochodu należy określić miejsce i datę jej sporządzenia. Określenie daty w umowie ma duże znaczenie, gdyż od tej daty biegnie dwutygodniowy termin na zawiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu pojazdu.

Dokładne dane sprzedającego i kupującego

Podczas spisywania umowy należy zadbać o zawarcie w niej dokładnych danych stron umowy. Dlatego też, każda ze stron powinna posiadać dowód osobisty, ewentualnie paszport. Należy wystrzegać się sprzedających, którzy wpisują swoje dane z pamięci, albo posiadających wypełnione już wzory umów. Wypełnione dane zawsze należy sprawdzić z potwierdzającym je dokumentem.

Dane stron, które należy zawszeć:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 1. Imię i nazwisko
 2. Miejsce zamieszkania
 3. Dane dokumentu – seria, numer, wydany przez
 4. Nr PESEL
 5. Nr NIP

Oznaczenie stron umowy – komparycja umów

Przedmiot umowy – samochód

Określając przedmiot umowy, należy zawrzeć w umowie następujące dane samochodu:

 1. Marka/model
 2. Rok produkcji
 3. Nr silnika
 4. Nr nadwozia
 5. Nr rejestracyjny
 6. Kolor nadwozia
 7. Dodatkowe wyposażenie (np. radio, opony zimowe, itp.)

Jak prawidłowo określić w umowie zadatek?

Oświadczenia stron

Strony powinny w umowie zawrzeć kilka oświadczeń, umożliwiających bezproblemowe zawarcie jak i realizację umowy, są to oświadczenia Sprzedającego, np.:

 1. Sprzedawca oświadcza, że jest jedynym właścicielem Samochodu.
 2. Samochód jest wolny od wszelkich wad prawnych oraz praw osób trzecich oraz nie jest przedmiotem żadnego postępowania mogącego wywierać w chwili obecnej oraz w przyszłości jakiekolwiek skutki w zakresie niniejszego oświadczenia Sprzedawcy.
 3. Sprzedawca oświadcza, że Samochód jest bezwypadkowy oraz nie posiada usterek technicznych, które nawet nieznacznie ograniczałyby jego przydatność do użytku

oraz oświadczenia Kupującego:

 1. Kupujący oświadcza, iż pozostaje w ustawowej wspólności majątkowej z (...), zamieszkałym w (...) przy ul. (...), legitymującym się dowodem osobistym o serii (...) nr (...), wydanym przez (...), nr PESEL: (...), NIP: (...) (zwanym dalej „Współmałżonkiem”) i nabywa Samochód z dochodów z majątku wspólnego.
 2. Współmałżonek wyraża zgodę na zawarcie Umowy na warunkach w niej określonych, co potwierdza złożeniem podpisu pod treścią Umowy.
 3. Kupujący oświadcza, że znany jest mu stan techniczny Samochodu i nie zgłasza oraz nie będzie zgłaszał w przyszłości jakichkolwiek roszczeń dotyczących Samochodu.

Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?

Cena samochodu i sposób jej zapłaty

Jeżeli cena samochodu jest uiszczana przy sporządzaniu umowy, postanowienie w niej zawarte jest bardzo proste i ogranicza się do podania ceny -  liczbowo i słownie oraz stwierdzeniu, że cena została uiszczona w całości.

Jeżeli płatność ceny ma być rozłożona na raty postanowienie umowne powinno być bardziej rozbudowane i określać szczegółowo sposób zapłaty umówionej kwoty.

Przykładowe postanowienie:

 1. Strony ustalają cenę Samochodu na kwotę 20 000 zł, (słownie: dwudziestu tysięcy złotych).
 2. W dniu zawarcia Umowy, tytułem zaliczki, Kupujący zapłaci Sprzedawcy kwotę 10 000 zł (słownie: dziesięć tysięcy zł) jako część ceny kupna.
 3. Pozostała część ceny tj. 10 000 zł (słownie: dziesięć tysięcy złotych), zostanie zapłacona przez Kupującego w dwóch miesięcznych ratach w kwocie 5 000 zł (słownie: pięć tysięcy złotych) każda, zgodnie z następującym harmonogramem spłaty:
  1. pierwsza rata w wysokości 5 000 zł płatna do dnia 10.12.2014 r.,
  2. druga rata w wysokości 5 000 zł płatna do dnia 10.01.2015 r.
 4. Zapłata rat ceny dokonywana będzie przelewem na rachunek bankowy Sprzedawcy prowadzony przez Bank Słoneczny w Warszawie, nr rachunku: 00 9999 8888 7777 6666
 5. Sprzedawca niniejszym kwituje odbiór kwoty określonej w ust. 2 powyżej.

Umowa z operatorem telefonicznym a dane osobowe


Wydanie samochodu

Do skuteczności umowy sprzedaży samochodu niezbędne jest jego wydanie wraz z oryginałem polisy OC. Postanowienie dotyczące wydania samochodu również powinno znaleźć się w umowie.

Przykładowe postanowienie:

 1. W dniu zawarcia Umowy Sprzedawca wydaje przedmiot sprzedaży Kupującemu, a Kupujący kwituje odbiór Samochodu wraz z dwiema parami oryginalnych kluczyków do Samochodu, oryginałem dowodu rejestracyjnego, książką przeglądów oraz niezbędną dokumentacją wyposażenia.
 2. Sprzedawca przekazuje Kupującemu w dniu zawarcia Umowy oryginał polisy ubezpieczenia OC Samochodu.\

Opłata za wydanie dowodu rejestracyjnego pojazdu w 2015 roku

Opłata za wydanie tablic rejestracyjnych w 2015 roku

Opóźnienie w zapłacie ceny

W przypadku rozłożenia ceny na raty, w umowie należy również zawrzeć postanowienia dotyczące ewentualnych opóźnień w zapłacie ceny. Można zatem zastrzec prawo m.in. do odstąpienia od umowy, po wyznaczeniu dodatkowego terminu zapłaty, określić kwotę zapłaty za korzystanie z samochodu pomiędzy dniem wydania a odstąpienia od umowy, odszkodowanie z tytułu zużycia lub uszkodzenia samochodu.

Dodatkowe postanowienia

Jeśli chodzi o postanowienia dodatkowe, warto pamiętać o poniższych:

 1. Wszelkie zmiany i uzupełnienia Umowy wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności.
 2. Załączniki do Umowy stanowią jej integralną część.
 3. W sprawach nieuregulowanych postanowieniami Umowy mają zastosowanie przepisy Kodeksu cywilnego.
 4. Umowa sporządzona została w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym egzemplarzu dla każdej ze Stron.

Odliczenie 100% VAT od samochodu – kompendium wiedzy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA