REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?

Jarosław Krasnodęmbski
przeniesienie materialnych praw autorskich
przeniesienie materialnych praw autorskich
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedmiotem umowy może być dzieło objęte prawami autorskimi. W takiej sytuacji niezbędne jest przejście majątkowych praw autorskich za rzecz zleceniodawcy. W jaki sposób uregulować w umowie przejście majątkowych praw autorskich?

Majątkowe prawa autorskie

Majątkowe prawa autorskie występują przeważnie w umowach gospodarczych (dzieło) dotyczących stworzenia projektu architektonicznego lub utworu, czy zaprojektowania i wykonania strony internetowej. Przy tworzeniu postanowienia umownego trzeba zapoznać się z ustawą Prawo autorskie.

REKLAMA

Przedmiotem praw autorskich jest utwór, czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania.

Niewskazanie w umowie, że dochodzi do przeniesienia majątkowych praw autorskich powoduje domniemanie, że twórca udzielił jedynie licencji.

Przeniesienie egzemplarza utworu nie jest jednoznaczne z przejściem na drugą stronę autorskich praw majątkowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Postanowienia umowne

Przejście majątkowych praw autorskich może dotyczyć jedynie tych pól eksploatacji utwory, które znane są już momencie zawierania umowy. W umowie nie można również postanowić o przenoszeniu majątkowych praw autorskich wszystkich utworów danego twórcy, które mogą powstać w przyszłości. Umowa nie może zatem obejmować całego przyszłego dorobku twórcy, ale może dotyczyć konkretnych utworów mających dopiero powstać.

Odrębne uregulowania dotyczą jednak tzw. utworów pracowniczych.

Zobacz: Podwykonawcy – postanowienia umowne

Odpłatność przeniesienia majątkowych praw autorskich

W umowie musi się również znaleźć postanowienie dotyczące odpłatnego przeniesienia majątkowych praw autorskich. Nieodpłatne przeniesienie praw musi być wyraźnie wskazane w umowie. W sytuacji braku takiego postanowienia przyjmuje się, że twórcy przysługuje wynagrodzenie, oddzielne za wykorzystanie utworu na różnych polach eksploatacji. Wynagrodzenie autora może być zarówno ryczałtowe jak i kosztorysowe.

Zobacz: Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

Przykładowe postanowienie umowy:

1. Autor oświadcza, że przysługują mu prawa majątkowe do przedmiotu umowy (dalej: Utwór); autorskie prawa majątkowe do Utworu nie są w żaden sposób obciążona ani ograniczone na rzecz osób trzecich; przeniesienie na Zamawiającego autorskich praw majątkowych nie narusza praw osób trzecich.

2. Autor przenosi na Zamawiającego majątkowe prawa autorskie do Utworu w zakresie wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy pól eksploatacji, w szczególności: …

3. Z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich na wszystkich wskazanych w umowie polach eksploatacji autorowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10 000 zł.

Zobacz: Czym jest kara umowna? - WZÓR

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  REKLAMA

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  REKLAMA