Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?
REKLAMA
REKLAMA
Majątkowe prawa autorskie
Majątkowe prawa autorskie występują przeważnie w umowach gospodarczych (dzieło) dotyczących stworzenia projektu architektonicznego lub utworu, czy zaprojektowania i wykonania strony internetowej. Przy tworzeniu postanowienia umownego trzeba zapoznać się z ustawą Prawo autorskie.
REKLAMA
Przedmiotem praw autorskich jest utwór, czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania.
Niewskazanie w umowie, że dochodzi do przeniesienia majątkowych praw autorskich powoduje domniemanie, że twórca udzielił jedynie licencji.
Przeniesienie egzemplarza utworu nie jest jednoznaczne z przejściem na drugą stronę autorskich praw majątkowych.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Postanowienia umowne
Przejście majątkowych praw autorskich może dotyczyć jedynie tych pól eksploatacji utwory, które znane są już momencie zawierania umowy. W umowie nie można również postanowić o przenoszeniu majątkowych praw autorskich wszystkich utworów danego twórcy, które mogą powstać w przyszłości. Umowa nie może zatem obejmować całego przyszłego dorobku twórcy, ale może dotyczyć konkretnych utworów mających dopiero powstać.
Odrębne uregulowania dotyczą jednak tzw. utworów pracowniczych.
Zobacz: Podwykonawcy – postanowienia umowne
Odpłatność przeniesienia majątkowych praw autorskich
W umowie musi się również znaleźć postanowienie dotyczące odpłatnego przeniesienia majątkowych praw autorskich. Nieodpłatne przeniesienie praw musi być wyraźnie wskazane w umowie. W sytuacji braku takiego postanowienia przyjmuje się, że twórcy przysługuje wynagrodzenie, oddzielne za wykorzystanie utworu na różnych polach eksploatacji. Wynagrodzenie autora może być zarówno ryczałtowe jak i kosztorysowe.
Zobacz: Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe
Przykładowe postanowienie umowy:
1. Autor oświadcza, że przysługują mu prawa majątkowe do przedmiotu umowy (dalej: Utwór); autorskie prawa majątkowe do Utworu nie są w żaden sposób obciążona ani ograniczone na rzecz osób trzecich; przeniesienie na Zamawiającego autorskich praw majątkowych nie narusza praw osób trzecich.
2. Autor przenosi na Zamawiającego majątkowe prawa autorskie do Utworu w zakresie wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy pól eksploatacji, w szczególności: …
3. Z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich na wszystkich wskazanych w umowie polach eksploatacji autorowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10 000 zł.
Zobacz: Czym jest kara umowna? - WZÓR
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.