| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?

Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?

Przedmiotem umowy może być dzieło objęte prawami autorskimi. W takiej sytuacji niezbędne jest przejście majątkowych praw autorskich za rzecz zleceniodawcy. W jaki sposób uregulować w umowie przejście majątkowych praw autorskich?

Majątkowe prawa autorskie

Majątkowe prawa autorskie występują przeważnie w umowach gospodarczych (dzieło) dotyczących stworzenia projektu architektonicznego lub utworu, czy zaprojektowania i wykonania strony internetowej. Przy tworzeniu postanowienia umownego trzeba zapoznać się z ustawą Prawo autorskie.

Przedmiotem praw autorskich jest utwór, czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania.

Niewskazanie w umowie, że dochodzi do przeniesienia majątkowych praw autorskich powoduje domniemanie, że twórca udzielił jedynie licencji.

Przeniesienie egzemplarza utworu nie jest jednoznaczne z przejściem na drugą stronę autorskich praw majątkowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Postanowienia umowne

Przejście majątkowych praw autorskich może dotyczyć jedynie tych pól eksploatacji utwory, które znane są już momencie zawierania umowy. W umowie nie można również postanowić o przenoszeniu majątkowych praw autorskich wszystkich utworów danego twórcy, które mogą powstać w przyszłości. Umowa nie może zatem obejmować całego przyszłego dorobku twórcy, ale może dotyczyć konkretnych utworów mających dopiero powstać.

Odrębne uregulowania dotyczą jednak tzw. utworów pracowniczych.

Zobacz: Podwykonawcy – postanowienia umowne

Odpłatność przeniesienia majątkowych praw autorskich

W umowie musi się również znaleźć postanowienie dotyczące odpłatnego przeniesienia majątkowych praw autorskich. Nieodpłatne przeniesienie praw musi być wyraźnie wskazane w umowie. W sytuacji braku takiego postanowienia przyjmuje się, że twórcy przysługuje wynagrodzenie, oddzielne za wykorzystanie utworu na różnych polach eksploatacji. Wynagrodzenie autora może być zarówno ryczałtowe jak i kosztorysowe.

Zobacz: Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

Przykładowe postanowienie umowy:

1. Autor oświadcza, że przysługują mu prawa majątkowe do przedmiotu umowy (dalej: Utwór); autorskie prawa majątkowe do Utworu nie są w żaden sposób obciążona ani ograniczone na rzecz osób trzecich; przeniesienie na Zamawiającego autorskich praw majątkowych nie narusza praw osób trzecich.

2. Autor przenosi na Zamawiającego majątkowe prawa autorskie do Utworu w zakresie wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy pól eksploatacji, w szczególności: …

3. Z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich na wszystkich wskazanych w umowie polach eksploatacji autorowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10 000 zł.

Zobacz: Czym jest kara umowna? - WZÓR

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Liferay

Liferay tworzy oprogramowanie, które pomaga przedsiębiorstwom kreować doświadczenia cyfrowe poprzez komputery, urządzenia mobilne i inne punkty kontaktu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »