reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?

Przejście majątkowych praw autorskich – jak uregulować w umowie?

Przedmiotem umowy może być dzieło objęte prawami autorskimi. W takiej sytuacji niezbędne jest przejście majątkowych praw autorskich za rzecz zleceniodawcy. W jaki sposób uregulować w umowie przejście majątkowych praw autorskich?

Majątkowe prawa autorskie

Majątkowe prawa autorskie występują przeważnie w umowach gospodarczych (dzieło) dotyczących stworzenia projektu architektonicznego lub utworu, czy zaprojektowania i wykonania strony internetowej. Przy tworzeniu postanowienia umownego trzeba zapoznać się z ustawą Prawo autorskie.

Przedmiotem praw autorskich jest utwór, czyli każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażania.

Niewskazanie w umowie, że dochodzi do przeniesienia majątkowych praw autorskich powoduje domniemanie, że twórca udzielił jedynie licencji.

Przeniesienie egzemplarza utworu nie jest jednoznaczne z przejściem na drugą stronę autorskich praw majątkowych.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Postanowienia umowne

Przejście majątkowych praw autorskich może dotyczyć jedynie tych pól eksploatacji utwory, które znane są już momencie zawierania umowy. W umowie nie można również postanowić o przenoszeniu majątkowych praw autorskich wszystkich utworów danego twórcy, które mogą powstać w przyszłości. Umowa nie może zatem obejmować całego przyszłego dorobku twórcy, ale może dotyczyć konkretnych utworów mających dopiero powstać.

Odrębne uregulowania dotyczą jednak tzw. utworów pracowniczych.

Zobacz: Podwykonawcy – postanowienia umowne

Odpłatność przeniesienia majątkowych praw autorskich

W umowie musi się również znaleźć postanowienie dotyczące odpłatnego przeniesienia majątkowych praw autorskich. Nieodpłatne przeniesienie praw musi być wyraźnie wskazane w umowie. W sytuacji braku takiego postanowienia przyjmuje się, że twórcy przysługuje wynagrodzenie, oddzielne za wykorzystanie utworu na różnych polach eksploatacji. Wynagrodzenie autora może być zarówno ryczałtowe jak i kosztorysowe.

Zobacz: Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

Przykładowe postanowienie umowy:

1. Autor oświadcza, że przysługują mu prawa majątkowe do przedmiotu umowy (dalej: Utwór); autorskie prawa majątkowe do Utworu nie są w żaden sposób obciążona ani ograniczone na rzecz osób trzecich; przeniesienie na Zamawiającego autorskich praw majątkowych nie narusza praw osób trzecich.

2. Autor przenosi na Zamawiającego majątkowe prawa autorskie do Utworu w zakresie wszystkich znanych w chwili zawarcia umowy pól eksploatacji, w szczególności: …

3. Z tytułu przeniesienia majątkowych praw autorskich na wszystkich wskazanych w umowie polach eksploatacji autorowi przysługuje wynagrodzenie w wysokości 10 000 zł.

Zobacz: Czym jest kara umowna? - WZÓR

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama