reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > ABC umów > Podwykonawcy – postanowienia umowne

Podwykonawcy – postanowienia umowne

Przy realizacji przedmiotu umowy zobowiązany może posłużyć się podwykonawcami. Jeżeli chcemy, aby zobowiązanie było wykonane przez dłużnika warto w umowie zawrzeć odpowiedni zapis dotyczący podwykonawców. Jak powinno brzmieć postanowienie umowy dotyczące podwykonawców.

Podwykonawcy

Jeżeli strony umowy nie zawrą w niej żadnych postanowień dotyczących podwykonawców, wykonawca będzie miał możliwość posłużenia się nimi przy wykonywaniu zobowiązania. W takiej sytuacji zlecający może wymagać osobistego świadczenia wykonawcy tylko, gdy wynika to z właściwości świadczenia np.: namalowanie obrazu lub gdy obowiązek taki wynika z mocy prawa, np. przy umowie zlecenia lub przechowania.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Postanowienia umowne

W umowie można zastrzec, że strona wykona zobowiązanie osobiści i nie będzie się posługiwała podwykonawcami. Można również wskazać czynności, które muszą być wykonane osobiście oraz te, do których można zaangażować podwykonawców. Podwykonawcy mogą być w umowie konkretnie wskazani.

Umowa może również zawierać zapis, że na wykonanie części zobowiązania każdorazowo wymagana jest zgoda zlecającego np. w formie pisemnej.

Zobacz: Jak prawidłowo określić w umowie zadatek?

Odpowiedzialność podwykonawców

Przyjmujący zlecenie jest odpowiedzialny za działania i zaniechania podwykonawcy jak za swoje własne. Odpowiedzialność taka nie musi być dodatkowo uregulowana w umowie. Podwykonawcy powinni być wybierani według tych samych kryteriów co wykonawca główny.

Odpowiedzialność podwykonawcy kształtuje się na zasadzie ryzyka, ale rygor ten może zostać umownie złagodzony. Odpowiedzialność może być zatem ograniczona tylko do działań umyślnych lub stanowiących rażące niedbalstwo. Nie jest jednak możliwe wyłączenie odpowiedzialności za umyślnie wyrządzoną szkodę.

Zobacz: Klauzule umowne – wynagrodzenie kosztorysowe

Przykładowe postanowienia:

1. Przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do osobistego wykonania przedmiotu umowy.

2. Powierzenie wykonania części przedmiotu umowy podwykonawcy wymaga każdorazowo uzyskania uprzedniej pisemnej zgody Zamawiającego.

1. Strony postanawiają, że Przyjmujący Zlecenie, może powierzyć wykonanie części przedmiotu umowy podwykonawcy: firmie … .

2. Zmiana wskazanego w ust. 1 podwykonawcy wymaga każdorazowo uzyskania uprzedniej pisemnej zgody zamawiającego.

Zobacz: Umowa o roboty budowlane – elementy i konstrukcja

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Malinowski

Mateusz Malinowski – Młodszy Prawnik w Dziale Prawa dla Biznesu w Kopeć Zaborowski Adwokaci i Radcowie Prawni Sp. p.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama