| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - samochód > Umowa użyczenia samochodu

Umowa użyczenia samochodu

Umowa użyczenia to jedna z umów nazwanych, która posiada niezaprzeczalne znaczenie o charakterze praktycznym. Może znaleźć zastosowanie do samochodu i obsługi.

Kodeks cywilny wskazuje na definicję umowy użyczenia jako umowę , w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

O ile rzecz ma wady, przez zawarcie umowy, użyczający zobowiązuje się do dokonania naprawy szkody, która może zostać wyrządzona biorącemu na skutek tego, że mimo wiedzy o wadach nie zawiadomił go o nich. Odpowiedzialność nie będzie miała zastosowania, gdy biorący mógł z łatwością wady zauważyć.

Używanie rzeczy

Sposób używania rzeczy może zostać określony w treści umowy. W przypadku, gdy brak jest reguł umownych, biorący może używać rzeczy w taki sposób, jaki odpowiada jej właściwościom i przeznaczeniu. Biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. Wymagana jest w takiej sytuacji zgoda użyczającego.

Pobierz wzór umowy użyczenia samochodu

Wraz z zakończeniem okresu trwania umowy użyczenia biorący do używania jest zobowiązany do tego, aby zwrócić samochód użyczającemu. Stanie przedmiotu umowy nie może być pogorszony. Biorący nie ponosi jednak odpowiedzialności za zużycie, które jest skutkiem prawidłowego używania. W sytuacji, gdy samochód był używany przez inną osobę niż biorący obowiązek ten ciąży także na niej.

Odpowiedzialność

Podpisując umowę użyczenia niezbędne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności za ewentualną utratę rzeczy lub jej uszkodzenie. Co do zasady odpowiedzialność ponosi biorący do używania, ale tylko gdy używa jej w sposób sprzeczny z umową bądź z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy. Te same reguły odnoszą się do sytuacji, w której biorący nie będąc do tego upoważniony przez umowę (ani zmuszony) dokonuje powierzenia rzeczy osobie trzeciej.

Odpowiedzialność będzie miała charakter solidarnej, gdy samochód weźmie do używanie więcej niż jedna osoba wspólnie.

Zobacz: Czym jest umowa użyczenia samochodu?

Okres trwania umowy

Zawarcie umowy użyczenia na czas nieokreślony powoduje, że okres użyczenia kończy się wraz z uczynieniem przez biorącego użytku z rzeczy odpowiadającego umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł tego dokonać.

Przedawnienie roszczeń

W przypadku umowy bzyczenia samochodu roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie auta, a także roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot poniesionych nakładów oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Koniecznie zapoznaj się z innymi umowami związanymi z flota samochodową

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania.
Biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania.

Potrącenia z wynagrodzeń i zasiłków Praktyczne wskazówki59.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »