reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa - samochód > Umowa użyczenia samochodu

Umowa użyczenia samochodu

Umowa użyczenia to jedna z umów nazwanych, która posiada niezaprzeczalne znaczenie o charakterze praktycznym. Może znaleźć zastosowanie do samochodu i obsługi.

Kodeks cywilny wskazuje na definicję umowy użyczenia jako umowę , w której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy.

O ile rzecz ma wady, przez zawarcie umowy, użyczający zobowiązuje się do dokonania naprawy szkody, która może zostać wyrządzona biorącemu na skutek tego, że mimo wiedzy o wadach nie zawiadomił go o nich. Odpowiedzialność nie będzie miała zastosowania, gdy biorący mógł z łatwością wady zauważyć.

Używanie rzeczy

Sposób używania rzeczy może zostać określony w treści umowy. W przypadku, gdy brak jest reguł umownych, biorący może używać rzeczy w taki sposób, jaki odpowiada jej właściwościom i przeznaczeniu. Biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania. Wymagana jest w takiej sytuacji zgoda użyczającego.

Pobierz wzór umowy użyczenia samochodu

Wraz z zakończeniem okresu trwania umowy użyczenia biorący do używania jest zobowiązany do tego, aby zwrócić samochód użyczającemu. Stanie przedmiotu umowy nie może być pogorszony. Biorący nie ponosi jednak odpowiedzialności za zużycie, które jest skutkiem prawidłowego używania. W sytuacji, gdy samochód był używany przez inną osobę niż biorący obowiązek ten ciąży także na niej.

Odpowiedzialność

Podpisując umowę użyczenia niezbędne jest również uregulowanie kwestii odpowiedzialności za ewentualną utratę rzeczy lub jej uszkodzenie. Co do zasady odpowiedzialność ponosi biorący do używania, ale tylko gdy używa jej w sposób sprzeczny z umową bądź z właściwościami lub z przeznaczeniem rzeczy. Te same reguły odnoszą się do sytuacji, w której biorący nie będąc do tego upoważniony przez umowę (ani zmuszony) dokonuje powierzenia rzeczy osobie trzeciej.

Odpowiedzialność będzie miała charakter solidarnej, gdy samochód weźmie do używanie więcej niż jedna osoba wspólnie.

Zobacz: Czym jest umowa użyczenia samochodu?

Okres trwania umowy

Zawarcie umowy użyczenia na czas nieokreślony powoduje, że okres użyczenia kończy się wraz z uczynieniem przez biorącego użytku z rzeczy odpowiadającego umowie albo gdy upłynął czas, w którym mógł tego dokonać.

Przedawnienie roszczeń

W przypadku umowy bzyczenia samochodu roszczenie użyczającego przeciwko biorącemu do używania o naprawienie szkody za uszkodzenie lub pogorszenie auta, a także roszczenia biorącego do używania przeciwko użyczającemu o zwrot poniesionych nakładów oraz o naprawienie szkody poniesionej wskutek wad przedawniają się z upływem roku od dnia zwrotu rzeczy.

Koniecznie zapoznaj się z innymi umowami związanymi z flota samochodową

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania.
Biorący nie może oddać rzeczy użyczonej osobie trzeciej do używania.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Wróbel

analityk rynków finansowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama