REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa sprzedaży samochodu

Milewski Marcin
Umowę sprzedaży samochodu powinno sporządzić się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, odczytać ją, a dopiero następnie podpisać.
Umowę sprzedaży samochodu powinno sporządzić się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, odczytać ją, a dopiero następnie podpisać.

REKLAMA

REKLAMA

Umowa sprzedaży samochodu jest jedną z cywilnoprawnych umów, która zaliczana jest do szerokiej grupy umów sprzedaży. Zgodnie z regulacjami zawartymi w kodeksie cywilnym przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę.

Przedmiotem sprzedaży mogą być zarówno rzeczy jak i energie oraz prawa majątkowe. Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego umowa sprzedaży jest umową wzajemną, odpłatną, konsensualną, a także zobowiązującą, przy czym może jednocześnie wywoływać skutki rozporządzające.

REKLAMA

Co do zasady umowę sprzedaży zawiera się w formie dowolnej, ale niekiedy przepisy wymagają formy szczególnej np. aktu notarialnego (przy nieruchomościach).

Porównaj: Rodzaje umów o pracę

Umowa sprzedaży samochodu powinna zawierać następujące elementy:

  • oznaczenie kupującego, w tym jego dane osobowe, adres zamieszkania oraz nr dowodu osobistego;
  • oznaczenie sprzedającego, w tym jego dane osobowe, adres zamieszkania oraz nr dowodu osobistego;
  • oświadczenia sprzedawcy o tym, że jest on wyłącznym właścicielem samochodu osobowego (wraz z podaniem marki, koloru, rocznika, numeru rejestracyjnego, numeru silnika, przebiegu itp.), o tym, że opisany samochód jest w pełni sprawny i określa jego stan techniczny jako dobry, o tym, że samochód jest wolny od jakichkolwiek wad prawnych, w tym także wszelkich praw osób trzecich oraz innych obciążeń i zabezpieczeń;
  • określenie ceny sprzedaży;
  • szczegółowe oznaczenie przedmiotu umowy sprzedaży.

Zawierając umowę sprzedaży samochodu warto również zawrzeć w niej standardowe klauzule wykorzystywane w obrocie, które oznaczą, która ze stron umowy ponosi jej koszty; wskażą na konieczność dokonywania zmian umowy jedynie w formie pisemnej pod rygorem nieważności, będą zawierały ogólne odwołanie do zastosowania przepisów kodeksu cywilnego w sprawach w umowie nieuregulowanych, określą właściwość sądu, oznaczą załączniki do umowy jako jej integralną część.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Umowę sprzedaży samochodu powinno sporządzić się w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, odczytać ją, a dopiero następnie podpisać.

Dodatkowo elementem istotnym z punktu widzenia nabywcy jest zobowiązanie sprzedawcy do wydania przedmiotu umowy wraz z przekazaniem kupującemu wszelkich posiadanych przez sprzedawcę rzeczy służących do korzystania z samochodu, w tym także niezbędnych dokumentów związanych z samochodem, w tym dowód rejestracyjny, instrukcję obsługi oraz wykaz autoryzowanych stacji i serwisów.

Pobierz wzór umowy sprzedaży samochodu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA