| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-sprzedaż > Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości zawierana jest w celu zobowiązania stron do zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa taka pozwala także na przygotowanie się stron do wstąpienia w późniejszy stosunek prawny.

Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego umowa przedwstępna to taka umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Umowa przedwstępna powinna w swej treści zawierać określenie istotnych postanowień umowy przyrzeczonej.

Termin zawarcia umowy przyrzeczonej

Z punktu widzenia interesów stron istotny jest termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli nie został on określony, to wówczas powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. W sytuacji, w której obie strony mają prawo do domagania się zawarcia umowy przyrzeczonej, każda z nich wyznaczył inny termin, wiążącym będzie ten wskazany przez stronę składającą oświadczenie wcześniej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, ze brak wyznaczenia terminu w ciągu roku od podpisania umowy przedwstępnej powoduje brak możliwości żądania jej zawarcia.

Porównaj: Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Uchylanie się od zawarcia umowy przyrzeczonej

W przypadku, w którym strona zobowiązała się do zawarcia umowy przyrzeczonej, a pomimo tego uchyla się od jej zawarcia, drugiej stronie będzie przysługiwać roszczenie o naprawienie szkody, którą poniosła przez sam fakt, iż liczyła na jej zawarcie.

Jednakże warto dodać, iż roszczenia wynikające z umowy przedwstępnej ulegają przedawnieniu z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta, a gdy sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia te przedawniają się z upływem roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.

Forma umowy przedwstępnej

Możliwe są dwie formy zawarcia umowy przedwstępnej. Bądź w formie aktu notarialnego bądź też w zwykłej formie pisemnej. Różnica przejawia się w wymiarze praktycznym dochodzenia przez kupującego roszczeń w przypadku uchylania się kontrahenta od zawarcia umowy przyrzeczonej. W pierwszym przypadku kupujący będzie miał możliwość wystąpienia z żądaniem dokonania zawarcia umowy przyrzeczonej nawet wbrew woli drugiej strony na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. W drugim przypadku kupującemu takie uprawnienie przysługiwało nie będzie.

Polecamy serwis Samochód

W sytuacji, gdy umowa przyrzeczona nie może zostać podpisana z przyczyn leżących po stronie sprzedającego kupujący ma prawo domagać się zwrotu wpłaconego zadatku w podwójnej wysokości, a nawet zapłaty kary umownej (o ile ta przewidziana została w umowie przedwstępnej). W przypadku winy kupującego sprzedawca może zatrzymać zadatek.

Pobierz wzór umowy przedwstępnej sprzedaży

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jerzy Piskorski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »