REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Umowa przedwstępna sprzedaży nieruchomości

Milewski Marcin
Z punktu widzenia interesów stron istotny jest termin zawarcia umowy przyrzeczonej.
Z punktu widzenia interesów stron istotny jest termin zawarcia umowy przyrzeczonej.

REKLAMA

REKLAMA

Przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości zawierana jest w celu zobowiązania stron do zawarcia umowy przyrzeczonej. Umowa taka pozwala także na przygotowanie się stron do wstąpienia w późniejszy stosunek prawny.

Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego umowa przedwstępna to taka umowa, przez którą jedna ze stron lub obie zobowiązują się do zawarcia oznaczonej umowy. Umowa przedwstępna powinna w swej treści zawierać określenie istotnych postanowień umowy przyrzeczonej.

REKLAMA

Termin zawarcia umowy przyrzeczonej

Z punktu widzenia interesów stron istotny jest termin zawarcia umowy przyrzeczonej. Jeżeli nie został on określony, to wówczas powinna ona być zawarta w odpowiednim terminie wyznaczonym przez stronę uprawnioną do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. W sytuacji, w której obie strony mają prawo do domagania się zawarcia umowy przyrzeczonej, każda z nich wyznaczył inny termin, wiążącym będzie ten wskazany przez stronę składającą oświadczenie wcześniej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, ze brak wyznaczenia terminu w ciągu roku od podpisania umowy przedwstępnej powoduje brak możliwości żądania jej zawarcia.

Porównaj: Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Uchylanie się od zawarcia umowy przyrzeczonej

REKLAMA

W przypadku, w którym strona zobowiązała się do zawarcia umowy przyrzeczonej, a pomimo tego uchyla się od jej zawarcia, drugiej stronie będzie przysługiwać roszczenie o naprawienie szkody, którą poniosła przez sam fakt, iż liczyła na jej zawarcie.

Jednakże warto dodać, iż roszczenia wynikające z umowy przedwstępnej ulegają przedawnieniu z upływem roku od dnia, w którym umowa przyrzeczona miała być zawarta, a gdy sąd oddali żądanie zawarcia umowy przyrzeczonej, roszczenia te przedawniają się z upływem roku od dnia uprawomocnienia się orzeczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Forma umowy przedwstępnej

Możliwe są dwie formy zawarcia umowy przedwstępnej. Bądź w formie aktu notarialnego bądź też w zwykłej formie pisemnej. Różnica przejawia się w wymiarze praktycznym dochodzenia przez kupującego roszczeń w przypadku uchylania się kontrahenta od zawarcia umowy przyrzeczonej. W pierwszym przypadku kupujący będzie miał możliwość wystąpienia z żądaniem dokonania zawarcia umowy przyrzeczonej nawet wbrew woli drugiej strony na podstawie prawomocnego orzeczenia sądu. W drugim przypadku kupującemu takie uprawnienie przysługiwało nie będzie.

Polecamy serwis Samochód

W sytuacji, gdy umowa przyrzeczona nie może zostać podpisana z przyczyn leżących po stronie sprzedającego kupujący ma prawo domagać się zwrotu wpłaconego zadatku w podwójnej wysokości, a nawet zapłaty kary umownej (o ile ta przewidziana została w umowie przedwstępnej). W przypadku winy kupującego sprzedawca może zatrzymać zadatek.

Pobierz wzór umowy przedwstępnej sprzedaży

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

REKLAMA

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

REKLAMA