| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-współpraca > Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Przepisy Kodeksu cywilnego określają ogólne terminy przedawnienia roszczeń, które co do zasady, gdy przepis szczególny nie stanowi inaczej wynoszą aż 10 lat. Przy czym w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej terminy przedawnienia roszczeń są znacznie krótsze i wynoszą 3 lata. Dodatkowo, w przypadku gdy roszczenie wynika z umowy o dzieło termin przedawnienia jeszcze bardziej ulega skróceniu.

Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch. Od kiedy należy liczyć termin biegu przedawnienia dla tych roszczeń?

Ustawodawca przewidział w przypadku dwie możliwe sytuacje:

  • jeżeli dzieło zostało oddane, dwuletni termin przedawnienia liczy się od dnia oddania dzieła,
  • w przypadku zaś, gdy dzieło nie zostało oddane – dwuletni termin przedawnienia roszczeń biegnie od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy dzieło miało być oddane.

Zobacz: Czy można zrezygnować z wykonania umowy?

W razie gdy dzieło zostało poprawione przez przyjmującego zamówienie, roszczenie zamawiającego o zwrot kosztów z tego tytułu przedawnia się z upływem 2 lat od odebrania dzieła po poprawieniu (Wyrok SN z 20.4.2006 r., III CSK 2/06).

Powyższe terminy określone zostały przez ustawodawcę jedynie dla roszczeń wynikających z umowy o dzieło. Od roszczeń tych należy odróżnić uprawnienia przysługujące stronie (w przypadku umowy dwustronnie profesjonalnej) z tytułu rękojmi za wady dzieła.

Zobacz także: Wzorce w umowach między przedsiębiorcami

Terminy przedawnienia dla tych roszczeń zostały ustalone w przepisach o sprzedaży, i wynoszą odpowiednio:

  • uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku ( w przypadku wad budynku – po trzech latach) licząc od dnia, kiedy dzieło zostało oddane,
  • uprawnienia z tytułu rękojmi za wady prawne wygasają z upływem roku od chwili, kiedy dający zamówienie dowiedział się o istnieniu wady. Przy czym w przypadku, gdy dający zamówienie dowiedział się o istnieniu wady prawnej dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej, termin ten biegnie od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne.

Zgodnie z umową o dzieło, Firma B oddała w umówionym terminie tj. dnia 1 kwietnia 2009 r. dzieło. Zamawiająca Firma A, niezadowolona z zmówionego dzieła wezwała przyjmującego zamówienie – Firmę B do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyła w celu tym odpowiedni termin, z zastrzeżeniem, że po jego bezskutecznym upływie powierzy poprawę dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Firma B oddała poprawione dzieło w wyznaczonym terminie, po upływie 2 miesięcy. Od jakiej daty należy liczyć upływ terminu przedawnienia? Z tym przypadku upływ dwu letniego terminu przedawnienia należy liczyć od dnia oddania poprawionego dzieła.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Miziołek

adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »