reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Umowy > Umowa-współpraca > Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Przedawnienie roszczeń z umowy o dzieło

Przepisy Kodeksu cywilnego określają ogólne terminy przedawnienia roszczeń, które co do zasady, gdy przepis szczególny nie stanowi inaczej wynoszą aż 10 lat. Przy czym w przypadku roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej terminy przedawnienia roszczeń są znacznie krótsze i wynoszą 3 lata. Dodatkowo, w przypadku gdy roszczenie wynika z umowy o dzieło termin przedawnienia jeszcze bardziej ulega skróceniu.

Roszczenia wynikające z umowy o dzieło przedawniają się z upływem lat dwóch. Od kiedy należy liczyć termin biegu przedawnienia dla tych roszczeń?

Ustawodawca przewidział w przypadku dwie możliwe sytuacje:

  • jeżeli dzieło zostało oddane, dwuletni termin przedawnienia liczy się od dnia oddania dzieła,
  • w przypadku zaś, gdy dzieło nie zostało oddane – dwuletni termin przedawnienia roszczeń biegnie od dnia, w którym zgodnie z treścią umowy dzieło miało być oddane.

Zobacz: Czy można zrezygnować z wykonania umowy?

W razie gdy dzieło zostało poprawione przez przyjmującego zamówienie, roszczenie zamawiającego o zwrot kosztów z tego tytułu przedawnia się z upływem 2 lat od odebrania dzieła po poprawieniu (Wyrok SN z 20.4.2006 r., III CSK 2/06).

Powyższe terminy określone zostały przez ustawodawcę jedynie dla roszczeń wynikających z umowy o dzieło. Od roszczeń tych należy odróżnić uprawnienia przysługujące stronie (w przypadku umowy dwustronnie profesjonalnej) z tytułu rękojmi za wady dzieła.

Zobacz także: Wzorce w umowach między przedsiębiorcami

Terminy przedawnienia dla tych roszczeń zostały ustalone w przepisach o sprzedaży, i wynoszą odpowiednio:

  • uprawnienia z tytułu rękojmi za wady fizyczne wygasają po upływie roku ( w przypadku wad budynku – po trzech latach) licząc od dnia, kiedy dzieło zostało oddane,
  • uprawnienia z tytułu rękojmi za wady prawne wygasają z upływem roku od chwili, kiedy dający zamówienie dowiedział się o istnieniu wady. Przy czym w przypadku, gdy dający zamówienie dowiedział się o istnieniu wady prawnej dopiero na skutek powództwa osoby trzeciej, termin ten biegnie od dnia, w którym orzeczenie wydane w sporze z osobą trzecią stało się prawomocne.

Zgodnie z umową o dzieło, Firma B oddała w umówionym terminie tj. dnia 1 kwietnia 2009 r. dzieło. Zamawiająca Firma A, niezadowolona z zmówionego dzieła wezwała przyjmującego zamówienie – Firmę B do zmiany sposobu wykonania dzieła i wyznaczyła w celu tym odpowiedni termin, z zastrzeżeniem, że po jego bezskutecznym upływie powierzy poprawę dzieła innej osobie na koszt i niebezpieczeństwo przyjmującego zamówienie. Firma B oddała poprawione dzieło w wyznaczonym terminie, po upływie 2 miesięcy. Od jakiej daty należy liczyć upływ terminu przedawnienia? Z tym przypadku upływ dwu letniego terminu przedawnienia należy liczyć od dnia oddania poprawionego dzieła.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Monika Serwatka

Aplikantka radcowska

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy o dzieło?
Kiedy przedawniają się roszczenia z umowy o dzieło?

Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama