REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy podatnik spóźni się ze złożeniem VAT-26

złożenie vat-26
złożenie vat-26

REKLAMA

REKLAMA

Początek kwietnia przyniósł wiele zmian na gruncie podatku VAT. Modyfikacje przepisów dotyczą przede wszystkim kwestii odliczenia VAT naliczonego od nabycia i wydatków eksploatacyjnych pojazdów samochodowych. Aby móc dokonać pełnego odliczenia VAT, podatnik w niektórych sytuacjach zobligowany jest do dokonania dodatkowych formalności.

Pełne odliczenie VAT od samochodów osobowych - dodatkowe formalności

Aby móc dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem m.in. samochodów osobowych, podatnik jest zobowiązany do trzech rzeczy:

REKLAMA

  1. zgłoszenia samochodu do urzędu skarbowego na druku VAT-26,
  2. prowadzenia kilometrówki dla celów podatku VAT,
  3. wprowadzenia regulaminu/zasad użytkowania pojazdu w firmie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prowadzenie kilometrówki dla celów VAT

Kilometrówkę dla celów VAT należy prowadzić od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - do dnia zakończenia wykorzystywania tego pojazdu wyłącznie do tej działalności.

Jak wskazuje art. 86a ust. 7 ustawy o VAT, kilometrówka dla celów VAT powinna zawierać:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
  2. dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
  3. stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
  4. wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
    1. kolejny numer wpisu,
    2. datę i cel wyjazdu,
    3. opis trasy (skąd – dokąd),
    4. liczbę przejechanych kilometrów,
    5. imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem
    6. – potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
  5. liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Regulamin użytkowania pojazdu

Określenie zasad użytkowania pojazdu w firmie wymusza na podatniku art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Jest to jeden z wymogów, które należy spełnić, aby móc dokonać 100% odliczenia podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych. Warto w tym celu spisać wewnętrzny regulamin użytkowania samochodów w firmie.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Zgłoszenie samochodu  na VAT-26

Jednym z najważniejszych obowiązków, jakich musi dokonać podatnik, aby móc odliczyć pełen VAT od wydatków eksploatacyjnych z tytułu używania samochodu osobowego w firmie, jest zgłoszenie pojazdu w US na druku VAT-26. Jest to informacja o wykorzystywaniu pojazdu jedynie do celów firmowych.

Deklarację VAT-26 należy złożyć w skarbówce w ciągu 7 dni, licząc od dnia, w którym został poniesiony pierwszy wydatek związany z samochodem podlegającym zgłoszeniu.

Co ważne, jeżeli zgłoszenie VAT- 26 nie zostanie złożone w terminie , wówczas podatnik nie może dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków poniesionych przed dniem zgłoszenia.

W przypadku samochodu osobowego przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT, będzie mógł odliczyć jedynie 50% podatku VAT naliczonego, wynikającego z dokumentu zakupu.

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Przykład

Przedsiębiorca od 2013 r. posiada w firmie samochód osobowy, wykorzystuje go jedynie do celów działalności gospodarczej. W związku ze zmianami przepisów VAT w zakresie odliczenia VAT od pojazdów samochodowych w dniu 25 maja 2014 r. dokonał jego zgłoszenia w US na druku VAT-26. Od kiedy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia VAT?

Podatnik może dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z rzeczonym samochodem osobowym od 25 maja 2014 r.

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

REKLAMA

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

REKLAMA