| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy podatnik spóźni się ze złożeniem VAT-26

Kiedy podatnik spóźni się ze złożeniem VAT-26

Początek kwietnia przyniósł wiele zmian na gruncie podatku VAT. Modyfikacje przepisów dotyczą przede wszystkim kwestii odliczenia VAT naliczonego od nabycia i wydatków eksploatacyjnych pojazdów samochodowych. Aby móc dokonać pełnego odliczenia VAT, podatnik w niektórych sytuacjach zobligowany jest do dokonania dodatkowych formalności.

Pełne odliczenie VAT od samochodów osobowych - dodatkowe formalności

Aby móc dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem m.in. samochodów osobowych, podatnik jest zobowiązany do trzech rzeczy:

 1. zgłoszenia samochodu do urzędu skarbowego na druku VAT-26,
 2. prowadzenia kilometrówki dla celów podatku VAT,
 3. wprowadzenia regulaminu/zasad użytkowania pojazdu w firmie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prowadzenie kilometrówki dla celów VAT

Kilometrówkę dla celów VAT należy prowadzić od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - do dnia zakończenia wykorzystywania tego pojazdu wyłącznie do tej działalności.

Jak wskazuje art. 86a ust. 7 ustawy o VAT, kilometrówka dla celów VAT powinna zawierać:

 1. numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
 2. dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
 3. stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
 4. wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
  1. kolejny numer wpisu,
  2. datę i cel wyjazdu,
  3. opis trasy (skąd – dokąd),
  4. liczbę przejechanych kilometrów,
  5. imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem
  6. – potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
 5. liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Regulamin użytkowania pojazdu

Określenie zasad użytkowania pojazdu w firmie wymusza na podatniku art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Jest to jeden z wymogów, które należy spełnić, aby móc dokonać 100% odliczenia podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych. Warto w tym celu spisać wewnętrzny regulamin użytkowania samochodów w firmie.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Zgłoszenie samochodu  na VAT-26

Jednym z najważniejszych obowiązków, jakich musi dokonać podatnik, aby móc odliczyć pełen VAT od wydatków eksploatacyjnych z tytułu używania samochodu osobowego w firmie, jest zgłoszenie pojazdu w US na druku VAT-26. Jest to informacja o wykorzystywaniu pojazdu jedynie do celów firmowych.

Deklarację VAT-26 należy złożyć w skarbówce w ciągu 7 dni, licząc od dnia, w którym został poniesiony pierwszy wydatek związany z samochodem podlegającym zgłoszeniu.

Co ważne, jeżeli zgłoszenie VAT- 26 nie zostanie złożone w terminie , wówczas podatnik nie może dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków poniesionych przed dniem zgłoszenia.

W przypadku samochodu osobowego przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT, będzie mógł odliczyć jedynie 50% podatku VAT naliczonego, wynikającego z dokumentu zakupu.

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Przykład

Przedsiębiorca od 2013 r. posiada w firmie samochód osobowy, wykorzystuje go jedynie do celów działalności gospodarczej. W związku ze zmianami przepisów VAT w zakresie odliczenia VAT od pojazdów samochodowych w dniu 25 maja 2014 r. dokonał jego zgłoszenia w US na druku VAT-26. Od kiedy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia VAT?

Podatnik może dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z rzeczonym samochodem osobowym od 25 maja 2014 r.

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

Czytaj także

Aktualizacja: 12.08.2014

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

złożenie vat-26
złożenie vat-26

Odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewa Tomala

Aplikant radcowski przy Okręgowej Izbie Radców Prawnych w Warszawie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »