reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy podatnik spóźni się ze złożeniem VAT-26

Kiedy podatnik spóźni się ze złożeniem VAT-26

Początek kwietnia przyniósł wiele zmian na gruncie podatku VAT. Modyfikacje przepisów dotyczą przede wszystkim kwestii odliczenia VAT naliczonego od nabycia i wydatków eksploatacyjnych pojazdów samochodowych. Aby móc dokonać pełnego odliczenia VAT, podatnik w niektórych sytuacjach zobligowany jest do dokonania dodatkowych formalności.

Pełne odliczenie VAT od samochodów osobowych - dodatkowe formalności

Aby móc dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z nabyciem i użytkowaniem m.in. samochodów osobowych, podatnik jest zobowiązany do trzech rzeczy:

 1. zgłoszenia samochodu do urzędu skarbowego na druku VAT-26,
 2. prowadzenia kilometrówki dla celów podatku VAT,
 3. wprowadzenia regulaminu/zasad użytkowania pojazdu w firmie.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Prowadzenie kilometrówki dla celów VAT

Kilometrówkę dla celów VAT należy prowadzić od dnia rozpoczęcia wykorzystywania pojazdu samochodowego wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika - do dnia zakończenia wykorzystywania tego pojazdu wyłącznie do tej działalności.

Jak wskazuje art. 86a ust. 7 ustawy o VAT, kilometrówka dla celów VAT powinna zawierać:

 1. numer rejestracyjny pojazdu samochodowego;
 2. dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
 3. stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji;
 4. wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu, obejmujący:
  1. kolejny numer wpisu,
  2. datę i cel wyjazdu,
  3. opis trasy (skąd – dokąd),
  4. liczbę przejechanych kilometrów,
  5. imię i nazwisko osoby kierującej pojazdem
  6. – potwierdzony przez podatnika na koniec każdego okresu rozliczeniowego w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem;
 5. liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Czwarta deregulacja ułatwi prowadzenie firmy

Regulamin użytkowania pojazdu

Określenie zasad użytkowania pojazdu w firmie wymusza na podatniku art. 86a ust. 4 pkt 1 ustawy o VAT. Jest to jeden z wymogów, które należy spełnić, aby móc dokonać 100% odliczenia podatku VAT od wydatków eksploatacyjnych. Warto w tym celu spisać wewnętrzny regulamin użytkowania samochodów w firmie.

Rozliczanie VAT przy umowach barteru w 2014 roku

Zgłoszenie samochodu  na VAT-26

Jednym z najważniejszych obowiązków, jakich musi dokonać podatnik, aby móc odliczyć pełen VAT od wydatków eksploatacyjnych z tytułu używania samochodu osobowego w firmie, jest zgłoszenie pojazdu w US na druku VAT-26. Jest to informacja o wykorzystywaniu pojazdu jedynie do celów firmowych.

Deklarację VAT-26 należy złożyć w skarbówce w ciągu 7 dni, licząc od dnia, w którym został poniesiony pierwszy wydatek związany z samochodem podlegającym zgłoszeniu.

Co ważne, jeżeli zgłoszenie VAT- 26 nie zostanie złożone w terminie , wówczas podatnik nie może dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków poniesionych przed dniem zgłoszenia.

W przypadku samochodu osobowego przedsiębiorca, będący czynnym podatnikiem VAT, będzie mógł odliczyć jedynie 50% podatku VAT naliczonego, wynikającego z dokumentu zakupu.

Urząd skarbowy a kary porządkowe w 2014 i 2015 roku

Przykład

Przedsiębiorca od 2013 r. posiada w firmie samochód osobowy, wykorzystuje go jedynie do celów działalności gospodarczej. W związku ze zmianami przepisów VAT w zakresie odliczenia VAT od pojazdów samochodowych w dniu 25 maja 2014 r. dokonał jego zgłoszenia w US na druku VAT-26. Od kiedy przysługuje mu prawo do pełnego odliczenia VAT?

Podatnik może dokonać pełnego odliczenia VAT od wydatków eksploatacyjnych związanych z rzeczonym samochodem osobowym od 25 maja 2014 r.

Autor: Andrzej Lazarowicz specjalista ds. prawa podatkowego wfirma.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Aktualizacja: 12.08.2014

Ekspert:

wfirma.pl

wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

złożenie vat-26
złożenie vat-26

Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama