REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odliczenie podatku VAT a samochód z zaświadczeniem VAT-2

zaświadczenie VAT-2
zaświadczenie VAT-2
SEAT

REKLAMA

REKLAMA

Od kwietnia 2014 r. za sprawą nowelizacji przepisów Ustawy o podatku od towarów i usług wielu podatników zostało obciążonych ograniczeniami w zakresie odliczeń VAT od samochodów użytkowanych w firmie. W przypadku pojazdów, które nie spełniają ustawowych wymogów, podatnicy mogą odliczać jedynie 50% od nabycia oraz pozostałych kosztów z nimi związanych (z pewnymi wyjątkami co do paliwa). Na pełne odliczenie podatku VAT rozwiązaniem jest zgłoszenie danego samochodu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, co niesie za sobą dodatkowe obowiązki - często bardzo trudne do wypełnienia. Pojawia się jednak pytanie, jakie zasady obowiązują podatników posiadających pojazdy z zaświadczeniem VAT-2?

Zasady odliczeń podatku VAT od samochodów

Zasadą ogólną odliczeń od samochodów poniżej 3,5 tony wykorzystywanych w działalności gospodarczej jest prawo do pomniejszania podatku należnego tylko o 50% wartości podatku VAT naliczonego przy nabyciu pojazdu oraz wydatków związanych z jego eksploatacją. Powyższa zasada nie ma jednak zastosowania w dwóch przypadkach:

REKLAMA

 1. jeżeli samochody są wykorzystywane wyłącznie w działalności gospodarczej oraz
 2. pojazdy są konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą, jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie.

Jeżeli omawiane samochody użytkowane przez podatnika w firmie spełniają jeden z powyższych warunków, wówczas uzyskuje on prawo do pełnych odliczeń podatku VAT od wszelkich wydatków poniesionych na dany pojazd (nabycie, zakup paliwa, koszty bieżącej eksploatacji). Jednak zaraz po wejściu zmian w życie wiele wątpliwości wśród podatników spowodowała kwestia zrozumienia pojęcia “samochód wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej”. W celu wyjaśnienia zagadnienia należy odnieść się do przepisów ustawy o VAT.

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Samochód wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej

Zgodnie z art. 86a ust. 4 ustawy o VAT za samochód wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej uważa się:

 • pojazd, którego sposób użytkowania przez podatnika wyklucza użycie go do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą,
 • pojazdy, których konstrukcja wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie w ten sposób będzie nieistotne.

REKLAMA

W pierwszym przypadku podatnik zobowiązany jest do zgłoszenia samochodu jako firmowy do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26. Co istotne, potwierdzeniem użytkowania takiego pojazdu wyłącznie w działalności jest prowadzona szczegółowa ewidencja przebiegu pojazdu dla celów VAT, a zasady użytkowania w działalności powinny zostać określone w specjalnie sporządzonym regulaminie. Dotyczy to pojazdów, których konstrukcja nie wyklucza ich użycia na potrzeby inne niż związane z działalnością, którymi w większości przypadków są samochody osobowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W drugim przypadku konieczne jest określenie, jakie wymogi konstrukcyjne spełniają pojazdy, gdyż tylko wtedy podatnicy mogą odliczać 100% podatku VAT bez prowadzenia szczegółowej i dokonywania zgłoszeń do urzędu.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Konstrukcja pojazdu umożliwiająca pełne odliczenie VAT

Do pojazdów samochodowych, których konstrukcja wyklucza ich użycie na potrzeby inne niż związane z działalnością gospodarczą (lub powoduje, że ich użycie w ten sposób będzie nieistotne), zalicza się pojazdy posiadające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

 • klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van (zaświadczenie VAT-1) lub
 • z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków (zaświadczenie VAT-3).

REKLAMA

Dodatkowo do omawianych pojazdów zaliczyć można samochody, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu (zaświadczenie VAT-4) oraz pojazdy specjalne w rozumieniu art. 86a ust. 9 pkt 3 ustawy o VAT (m.in. koparka, ładowarka).

W przypadku pojazdów posiadających zaświadczenia VAT-1, VAT-3 oraz VAT-4 konieczne jest posiadanie dokumentów z przeprowadzonego dodatkowego badania technicznego, wydanych przez okręgową stację kontroli pojazdów, oraz odpowiedniego wpisu do dowodu rejestracyjnego.

Co istotne, wspomniane badanie techniczne, które zostało przeprowadzone jeszcze przed wejściem w życie nowelizacji przepisów, oraz wydane na jego podstawie zaświadczenie VAT-1 zachowują swoją ważność, zatem podatnik nie ma obowiązku przeprowadzać go ponownie. Posiadanie tego zaświadczenia kwalifikuje więc podatnika do pełnego odliczania podatku VAT od wszystkich wydatków eksploatacyjnych związanych z pojazdem, w tym również zakupu paliwa.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie


Samochód z zaświadczeniem VAT-2 wydanym przed 1 kwietnia 2014 r.

Jak widać, w powyżej przytoczonych przepisach nie ma wzmianki o pojazdach samochodowych, które posiadają zaświadczenie VAT-2. Czy oznacza to dyskwalifikację takiego pojazdu z pełnych odliczeń w przypadku braku zgłoszenia go do urzędu i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla potrzeb VAT? Niestety - tak.

Zaświadczenie VAT-2 wydane przed 1 kwietnia 2014 r. uzyskały pojazdy, które według wtedy obowiązujących przepisów posiadają więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu.

W związku z powyższym podatnik użytkujący wspomniany samochód w działalności gospodarczej nie ma prawa do odliczenia 100% podatku VAT, jeżeli nie zgłosi pojazdu do urzędu skarbowego oraz nie będzie prowadził ewidencji przebiegu pojazdu. Nie należy również zapominać o sporządzeniu regulaminu wykorzystywania pojazdu w firmie. 

Dodatkowe badanie techniczne samochodów firmowych

Zaświadczenie VAT-2 wydane po 1 kwietnia 2014 r.

Ustawodawca, wprowadzając nowe przepisy w odliczeniu podatku VAT od samochodów, zmienił również zasady przyznawania zaświadczeń w przypadku badań przeprowadzonych po 1 kwietnia 2014 r.

Otóż podatnik, który posiada samochód z zaświadczeniem VAT-4 (kabina kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu), zobowiązany był po nowelizacji przepisów do ponownego przeprowadzenia badania technicznego w terminie do 30 czerwca - potwierdzającego prawo do pełnych odliczeń VAT. Wówczas uzyskał nowe zaświadczenie, które obecnie jest nazywane VAT-2 (spełnienie warunków przewidzianych w art. 86a ust. 9 pkt 2). 

Jednocześnie zaświadczenie VAT-1 zostało zastąpione nazwą: VAT-1a - dla pojazdów spełniających warunki przewidziane w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. a;

Natomiast zaświadczenie VAT-3 obecnie stanowi: VAT-1b - dla pojazdów spełniających warunki przewidziane w art. 86a ust. 9 pkt 1 lit. b.

W związku z powyższym aby stwierdzić, czy samochód z zaświadczeniem VAT-2 pozwala odliczać 100% podatku, należy zwrócić uwagę, w jakim terminie zostało wydane przez okręgową stację kontroli pojazdów. W tym celu konieczne jest posiadanie dodatkowych dokumentów, na których widnieje dokładna data badania, gdyż sam wpis w dowodzie rejestracyjnym będzie niewystarczający.

Jeżeli zaświadczenie VAT-2 zostało wydane po 1 kwietnia 2014 r., wówczas podatnik ma pełne prawo do odliczeń VAT. W przeciwnym przypadku obowiązuje omówione wcześniej ograniczenie 50%, chyba że pojazd zostanie zgłoszony do urzędu oraz będzie prowadzona ewidencja przebiegu pojazdu.

Dofinansowanie na rozwój firmy 2014 - 2015 r.

Autor: zespół wfirma.pl - księgowość online

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Złota jesień dla branży reklamowej. Politycy dali zarobić. Nowe trendy w bilboardach

  Politycy zapewnili polskiej branży reklamowej w 2023 roku owocne jesienne zbiory. W przypadku reklamy outdoor przychody wzrosły o 25% w porównaniu z anabolicznym okresem minionego roku. To dla tego segmentu rynku dobry znak, choćby dlatego, że niebawem czekają nas dwie kampanie wyborcze. Jednak najważniejsze dla branży reklamy jest to, że nie musi ona “wisieć” na pasku polityków. Nadal tę formę reklamy najczęściej wybierają firmy z sektora handlowego. To on stoi za najbardziej kreatywnymi rozwiązaniami i inwestycjami w cyfrową część reklamy zewnętrznej. 

  Gazetki promocyjne, kupony, spersonalizowane listy - Polacy wciąż lubią tę formę promocji

  Polacy potrafią szukać promocji i świadomie robić zakupy. Informacji szukamy w internecie, ale równie chętnie sięgamy po tradycyjne gazetki i listy z ofertami. 

  Włamania na konto e-mail możesz nie zauważyć! Jak działają cyberprzestępcy?

  Cyberprzestępcy wciąż szukają nowych sposobów na wyłudzanie danych. Na przykład przejmując konto e-mail przenoszą wybrane wiadomości do ukrytych folderów lub usuwają je, tak aby ofiary nie widziały alertów bezpieczeństwa. 

  Technologia rozpoznawania obrazu szansą dla sklepów z monitoringiem półek

  Technologia rozpoznawania obrazu może poprawić efektywność zarządzania sprzedażą. Nie tylko skróci do minimum czas potrzebny na przeprowadzenie audytu, ale i zmniejszy koszty. Eksperci przewidują, że sektor wdrażania tej technologii w ciągu najbliższych 4 lat będzie się rozwijał średnio o 20,4 proc. rocznie.

  REKLAMA

  Chleb coraz gorszy i coraz droższy? Co nas czeka od nowego roku?

  Ceny pieczywa się stabilizują? Może chwilowo, bo według ekspertów od 2024 roku kilka czynników może mocno wpłynąć na finalne ceny detaliczne. Branża piekarnicza ma kilka pomysłów dla nowego rządu. 

  Branżę handlową w walce z kradzieżami wspiera technologia. A liczba kradzieży rośnie

  Polacy w tym roku mogą przebić liczbę zamówień internetowych i zakupów stacjonarnych w Black Friday względem ubiegłego roku. Na pewno natomiast już na ten moment odnotowano wzrost liczby kradzieży w sklepach. Jak właściciele radzą sobie z kradzieżami? Jak mogą monitorować ruch w sklepie? 

  Uszkodzony towar i paczki wypełnione powietrzem. Uwaga na zakupy online podczas Black Friday

  Black Friday i okres przedświąteczny to czas kiedy chętnie kupujemy świece, wino, wyroby szklane - często przez internet. Tego typu towary, w porównaniu z innymi produktami, są dwa razy bardziej podatne na stłuczenie w trakcie dostawy. Do tego klienci często dostają produkty w paczkach nieodpowiadających ich wielkości. 

  Jak sformułować klauzulę arbitrażową, by móc ominąć sądy państwowe?

  Arbitraż online zamiast sądów powszechnych? Duże i małe firmy coraz częściej korzystają z tego sposobu na odzyskanie zaległych płatności. Bo czasem wyrok zapada już 3 tygodnie od złożenia wniosku. W jaki sposób sformułować skuteczną klauzulę arbitrażową? 

  REKLAMA

  W co najczęściej inwestują Polacy? W siebie!

  Polacy już nie tylko odkładają pieniądze, ale i inwestują. W co najczęściej? Jak oceniają swoją wiedzę dotyczącą inwestowania?

  Jak zarejestrować spółkę z o.o., aby uniknąć błędów?

  Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nawet przez Internet przy pomocy systemu S24 wymaga pewnej wiedzy, gdyż każdy zapis umowy spółki może wywołać skutki w zakresie różnych dziedzin prawa, począwszy od prawa cywilnego, podatkowego, ubezpieczeń społecznych, ochrony konkurencji, rodzinnego, a nawet prawa karnego. W treści niniejszego artykułu wskażemy najczęściej występujące błędy w zakresie rejestracji spółek. Jednak to, że występują one najczęściej nie oznacza, że wywołują najbardziej dolegliwe skutki. 

  REKLAMA