REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

50% VAT od samochodu
50% VAT od samochodu
Volvo

REKLAMA

REKLAMA

Czy jeśli podatnik zdecyduje się na 50-procentowe odliczenie VAT-u od samochodu to można uznać, że przyznaje się tym samym do wykorzystywania go zarówno do celów prywatnych, jak i firmowych? Czy nie będzie to miało negatywnych konsekwencji w przypadku tych samochodów, które zostały wprowadzone do środków trwałych firmy?

Odliczenie VAT od pojazdów samochodowych od 1 kwietnia 2014 r.

W przypadku pojazdów o masie do 3,5 tony podatnik co do zasady będzie miał prawo do odliczenia 50% lub 100% podatku. Przy czym podstawowym wyznacznikiem jest tutaj cel jego użytkowania.

REKLAMA

Ograniczenie w odliczeniu podatku VAT nie będzie miało zastosowania w przypadku, gdy pojazd będzie wykorzystywany tylko i wyłącznie do celów działalności gospodarczej.

Samochód po zmianach od 1 kwietnia 2014 – multipakiet

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Art. 86a ust. 4 ustawy o VAT

Pojazdy samochodowe są uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika, jeżeli:

1) sposób wykorzystywania tych pojazdów przez podatnika, zwłaszcza określony w ustalonych przez niego zasadach ich używania, dodatkowo potwierdzony prowadzoną przez podatnika dla tych pojazdów ewidencją przebiegu pojazdu, wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub

2) konstrukcja tych pojazdów wyklucza ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą lub powoduje, że ich użycie do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą jest nieistotne.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Zgodnie z nowymi przepisami 100-procentowe odliczenie VAT-u będzie możliwe jedynie wówczas, gdy podatnik zgłosi samochód do urzędu skarbowego na druku VAT-26 w określonym w ustawie terminie oraz będzie prowadził ewidencję przebiegu pojazdu dla celów podatku VAT. Pełne odliczenie VAT od paliwa i wydatków eksploatacyjnych co do zasady będzie przysługiwało mu począwszy od 1 kwietnia.

Natomiast gdy pojazd ten wykorzystywany jest również do celów prywatnych, wówczas podatnik może skorzystać z prawa do odliczenia 50% podatku VAT (przy samochodach osobowych za wyjątkiem paliwa), bez konieczności prowadzenia kilometrówki dla VAT.

Ważne!

Od samochodów o masie do 3,5 tony wykorzystywanych do celów prywatno-służbowych od 1 kwietnia 2014 r. do 30 czerwca 2015 r. podatnik będzie mógł odliczyć 50% VAT od wydatków eksploatacyjnych (naprawa, myjnia, części itp.). Co ważne, w okresie tym nie będzie przysługiwało mu prawo do 50% odliczenia podatku VAT od zakupu paliwa.

Od 1 lipca 2015 r. od tego typu pojazdów podatnik będzie mógł odliczyć 50% podatku zarówno od paliwa jak i od innych wydatków związanych z ich użytkowaniem.

Powiadom urząd o posiadanych w firmie samochodach!

Odliczenie 50% VAT - wątpliwości dotyczące amortyzacji

Jak wynika z ustawy o podatku dochodowym amortyzacji podlegają m.in. środki trwałe. Za te z kolei uznaje się składniki majątku, które:

  • stanowią własność lub współwłasność podatnika,
  • zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie,
  • są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do eksploatacji,
  • będą wykorzystywany przez okres dłuższy niż jeden rok,
  • będą użytkowane przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej lub oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy bądź leasingu.

Gdy pojazd stanowiący środek trwały wykorzystywany jest tylko i wyłącznie do celów firmowych, oczywistym jest, że odpisy amortyzacyjne w pełnej wysokości mogą stanowić koszt podatkowy.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie


REKLAMA

W przypadku, gdy podatnik zdecyduje się na odliczenie jedynie 50% podatku i tym samym nie zgłosi samochodu (stanowiącego środek trwały) do urzędu skarbowego i nie będzie prowadził ewidencji przebiegu pojazdów, fiskus może (ale nie musi!) się nim zainteresować. Jak wynika z definicji środka trwałego (przytoczonej powyżej) powinien być on wykorzystywany jedynie dla celów działalności, wówczas ujęcie odpisów amortyzacyjnych w kosztach nie powinno budzić wątpliwości. Natomiast decydując się na brak zgłoszenia samochodu w urzędzie  przedsiębiorca niejako przyznaje się do tego, że samochód służy mu również do celów osobistych, pozasłużbowych.

Czy wówczas przedsiębiorca w kosztach będzie mógł ująć tylko część wydatków związanych z samochodem (w tym odpisy amortyzacyjne)? Otóż niektórzy doradcy podatkowi twierdzą, że nie ma co popadać w skrajność. Na potwierdzenie tego przytaczają, że dotychczasowe przepisy ograniczały prawo do odliczenia podatku przy nabyciu samochodów osobowych do 60%, ale nie więcej niż 6.000 zł (lub. 50% ale nie więcej niż 5.000 zł), co również miało związek z założeniem, że samochód nie jest w pełni wykorzystywany do celów firmowych. To samo podejrzenie dotyczyło zakupu paliwa do ich napędu. Mimo to fiskus nie przekładał tych domniemań na grunt ustawy o podatku dochodowym ograniczając prawo do amortyzacji czy ujmowania części wydatków w kosztach.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Należy podkreślić, że wybór 50% odliczenia VAT nie zawsze musi być jednoznaczny z faktem, że pojazd jest użytkowany do celów osobisto-służbowych przedsiębiorcy. Podatnik podejmując taką decyzję może bowiem kierować się chęcią uniknięcia dodatkowej papierologii lub też ostrożnością (gdyż nie jest w stanie określić, czy w przyszłości okoliczności nie zmuszą go do użycia pojazdu do celów prywatnych). Podatnicy powinni w tej sytuacji zachować zdrowy rozsądek i nie popadać ze skrajności w skrajność. Oczywiście to na przedsiębiorcy ciąży obowiązek wyjaśnienia urzędnikom wszelkich wątpliwości, jednak sama decyzja o 50% odliczeniu podatku od towarów i usług o niczym nie przesądza. Grunt to solidne argumenty.

Autor: Angelika Borowska specjalista d/s księgowości wfirma.pl

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dostawa jedzenia w majówkę nie musi być tylko do domu

Majówka w tym roku, przy dobrej organizacji urlopu, może mieć aż 9 dni. Część Polaków decyduje się na taki długi wyjazd, sporo planuje wziąć dodatkowe wolne tylko 2 maja i też wyjechać, część będzie odpoczywać w domu. Będziemy jadać w restauracjach, gotować czy zamawiać jedzenie na wynos?

Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

REKLAMA

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

REKLAMA

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

REKLAMA