REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Majątek firmowy wycofany na cele prywatne

majątek firmowy
majątek firmowy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą nie sposób w niej nie wykorzystywać różnego rodzaju sprzętów, maszyn, samochodów czy zwykłych narzędzi codziennego użytku. Wszystkie te przedmioty stanowią majątek przedsiębiorstwa, które służy podczas wykonywania czynności związanych z działalnością. Jedne przyczyniają się do powstania przychodu bezpośrednio, a inne pośrednio stanowiąc koszt podatkowy działalności. Jednak, jak powinien postąpić podatnik, gdy dany składnik majątku jest już niepotrzebny w firmie? Sprzedać go lub wycofać na cele prywatne.

Składniki majątku przedsiębiorstwa

Na początku warto przypomnieć, czym są środki trwałe oraz wyposażenie służące w działalności gospodarczej. Rozróżnienie tych dwóch pojęć jest ważne, z uwagi na odmienne ujęcie w kosztach wydatków poniesionych na ich zakup.

REKLAMA

Środkami trwałymi - zgodnie z ustawą o PIT - są wszelkie przedmioty oraz nieruchomości stanowiące własność lub współwłasność podatnika, które zostały nabyte bądź wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Dodatkowo powinny być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy) przez okres dłuższy, niż rok.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Definicji wyposażenia nie znajdziemy we wspomnianej powyżej ustawie. W tym celu należy odnieść się do rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - dokładnie § 3 pkt 7. Wyposażenie stanowią bowiem rzeczowe składniki majątku, mające związek z wykonywaną działalnością, ale które nie są zaliczane do środków trwałych - zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Z kolei § 4 pkt 2 rozporządzenia do ewidencji wyposażenia należy wpisać przedmioty, których wartość początkowa - ustalona według odmiennych przepisów - wynosi powyżej 1.500 zł.

Podsumowując, do wyposażenia możemy zaliczyć te składniki majątku, których przewidywana użyteczność w działalności jest krótsza niż jeden rok i jednocześnie ich wartość przekracza 1.500 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

Wycofanie środka trwałego na cele prywatne

REKLAMA

Jak powszechnie wiadomo, środki trwałe podlegają wpisowi do ewidencji składników majątku przedsiębiorstwa, a koszty związane z ich nabyciem są rozliczane na zasadach odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej. Podatnik ma prawo w każdej chwili wycofać środek trwały na cele prywatne, gdzie jednym z powodów może być po prostu zakończenie ich użytkowania w celach wykonywania działalności gospodarczej.

Co ważne, samo wycofanie składników majątku wpisanych do ewidencji środków trwałych, jeżeli przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo od odliczenia podatku naliczonego w całości bądź w części, nie wywołuje żadnych skutków podatkowych na gruncie podatku dochodowego oraz podatku VAT. Należy jedynie pamiętać, że pozostała nieumorzona wartość wycofanego środka trwałego nie może w takim przypadku stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Naprawa samochodu osobowego po wypadku a VAT

Inaczej jest w sytuacji, gdy przy zakupie środka trwałego podatnik miał prawo do odliczenia podatku VAT w całości lub części. Wraz z wycofaniem składnika majątku konieczne będzie wykazanie podatku należnego VAT zgodnie z bieżącą ceną rynkową.

Przedsiębiorca, który wycofa środek trwały z działalności gospodarczej musi liczyć się jednak z faktem, że będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, jeżeli dokona jego sprzedaży w przeciągu 6 lat - licząc od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym wycofano go z ewidencji. Jednak korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest prawo do zaliczenia niezamortyzowanej części wartości początkowej do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki sprzedaży wycofanego środka trwałego jako osoba prywatna, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu działalności gospodarczej dopiero po upływie wspomnianych 6 lat.

Podatnicy prowadzący rozliczenia za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów, aby wycofać środek trwały z ewidencji mają obowiązek sporządzenia protokołu likwidacji - czyli dokumentu LT.

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Wycofanie wyposażenia na cele prywatne

Podobnie jak w przypadku środków trwałych należy postąpić przy wycofaniu sprzętów wpisanych do ewidencji wyposażenia. Stanowią one również składnik należący do majątku prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem w chwili ich wycofania na cele prywatne przedsiębiorcy, nie występują żadne konsekwencje podatkowe. Oczywiście wyjątkiem jest wycofanie elementu wyposażenia, od nabycia którego przedsiębiorca odliczył już podatek VAT. W takiej sytuacji, konieczne jest wykazanie podatku należnego tak samo, jak przy środkach trwałych - od wartości rynkowej przedmiotu.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Uwaga! Sprzedaż wycofanego na cele prywatne elementu wyposażenia w okresie 6 lat - licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wycofania - podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej.

Jedyną różnicą przy wycofaniu wyposażenia z ewidencji, jest sporządzenie oświadczenia o przekazaniu składnika majątku na potrzeby prywatne podatnika - bez potrzeby sporządzania dokumentu LT. Wycofanych składników wyposażenia nie trzeba wyksięgowywać z kosztów firmowych. Podatnik musi jednak udowodnić, że poniesienie wydatków było racjonalne i gospodarczo uzasadnione, a korzystanie z nich przyczyniło się do osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów.

Zasady wywłaszczania są niekorzystne dla przedsiębiorców

Autor: Karolina Piątkowska specjalistka d/s księgowości

wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekompensata dla rolnika za brak zapłaty za sprzedane produkty rolne. Wnioski tylko do 31 marca 2025 r.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że od 1 lutego do 31 marca 2025 r. producent rolny lub grupa może złożyć do oddziału terenowego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR) wniosek o przyznanie rekompensaty z tytułu nieotrzymania zapłaty za sprzedane produkty rolne od podmiotu prowadzącego skup, przechowywanie, obróbkę lub przetwórstwo produktów rolnych, który stał się niewypłacalny w 2023 lub 2024 r. - w rozumieniu ustawy o Funduszu Ochrony Rolnictwa (FOR).

Zintegrowane raportowanie ESG zaczyna już być standardem. Czy w Polsce też?

96% czołowych firm na świecie raportuje zrównoważony rozwój, a 82% włącza dane ESG do raportów rocznych. W Polsce 89% dużych firm publikuje takie raporty, ale tylko 22% działa zgodnie ze standardami ESRS, co stanowi wyzwanie dla konkurencyjności na rynku UE.

Czy polskie firmy są gotowe na ESG?

Współczesny świat biznesu zakręcił się wokół kwestii związanych z ESG. Ta koncepcja, będąca wskaźnikiem zrównoważonego rozwoju, wpływa nie tylko na wielkie korporacje, ale coraz częściej obejmuje także małe i średnie przedsiębiorstwa. W dobie rosnących wymagań związanych ze zrównoważonością społeczną i środowiskową, ESG jest nie tylko wyzwaniem, ale również szansą na budowanie przewagi konkurencyjnej.

ESG u dostawców czyli jak krok po kroku wdrożyć raportowanie ESG [Mini poradnik]

Wdrażanie raportowania ESG (środowiskowego, społecznego i zarządczego) to niełatwe zadanie, zwłaszcza dla dostawców, w tym działających dla większych firm. Choć na pierwszy rzut oka może się wydawać, że wystarczy powołać koordynatora i zebrać dane, to tak naprawdę proces ten wymaga zaangażowania całej organizacji. Jakie są pierwsze kroki do skutecznego raportowania ESG? Na co zwrócić szczególną uwagę?

REKLAMA

ESG to zielona miara ryzyka, która potrzebuje strategii zmian [Rekomendacje]

Żeby utrzymać się na rynku, sprostać konkurencji, a nawet ją wyprzedzić, warto stosować się do zasad, które już obowiązują dużych graczy. Najprostszym i najbardziej efektywnym sposobem będzie przygotowanie się, a więc stworzenie mapy działania – czyli strategii ESG – i wdrożenie jej w swojej firmie. Artykuł zawiera rekomendacje dla firm, które dopiero rozpoczynają podróż z ESG.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Zrównoważony biznes czyli jak strategie ESG zmienią reguły gry?

ESG to dziś megatrend, który dotyczy coraz więcej firm i organizacji. Zaciera powoli granicę między sukcesem a odpowiedzialnością biznesu. Mimo, iż wymaga od przedsiębiorców wiele wysiłku, ESG dostarcza m.in. nieocenione narzędzie, które może nie tylko przekształcić biznes, ale również pomóc budować lepszą przyszłość. To strategia ESG zmienia sposób działania firm na zrównoważony i odpowiedzialny.

Podatek od nieruchomości może być niższy. Samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki

Podatek od nieruchomości może być niższy. To samorządy ustalają najwyższe możliwe stawki, korzystając z widełek ustawowych. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o obniżenie podatku. Niektóre firmy płacą go nawet setki tysięcy w skali roku.

REKLAMA

Jakie recenzje online liczą się bardziej niż te pozytywne?

Podejmując decyzje zakupowe online, klienci kierują się kilkoma ważnymi kryteriami, z których opinie odgrywają kluczową rolę. Oczekują przy tym, że recenzje będą nie tylko pozytywne, ale również aktualne. Potwierdzają to wyniki najnowszego badania TRUSTMATE.io, z którego wynika, że aż 73% Polaków zwraca uwagę na aktualność opinii. Zaledwie 1,18% respondentów nie uważa tego za istotne.

Widzieć człowieka. Czyli power skills menedżerów przyszłości

W świecie nieustannych zmian empatia i zrozumienie innych ludzi stają się fundamentem efektywnej współpracy, kreatywności i innowacyjności. Kompetencje przyszłości są związane nie tylko z automatyzacją, AI i big data, ale przede wszystkim z power skills – umiejętnościami interpersonalnymi, wśród których zarządzanie różnorodnością, coaching i mentoring mają szczególne znaczenie.

REKLAMA