REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Majątek firmowy wycofany na cele prywatne

majątek firmowy
majątek firmowy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Prowadząc działalność gospodarczą nie sposób w niej nie wykorzystywać różnego rodzaju sprzętów, maszyn, samochodów czy zwykłych narzędzi codziennego użytku. Wszystkie te przedmioty stanowią majątek przedsiębiorstwa, które służy podczas wykonywania czynności związanych z działalnością. Jedne przyczyniają się do powstania przychodu bezpośrednio, a inne pośrednio stanowiąc koszt podatkowy działalności. Jednak, jak powinien postąpić podatnik, gdy dany składnik majątku jest już niepotrzebny w firmie? Sprzedać go lub wycofać na cele prywatne.

Składniki majątku przedsiębiorstwa

Na początku warto przypomnieć, czym są środki trwałe oraz wyposażenie służące w działalności gospodarczej. Rozróżnienie tych dwóch pojęć jest ważne, z uwagi na odmienne ujęcie w kosztach wydatków poniesionych na ich zakup.

REKLAMA

Środkami trwałymi - zgodnie z ustawą o PIT - są wszelkie przedmioty oraz nieruchomości stanowiące własność lub współwłasność podatnika, które zostały nabyte bądź wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania. Dodatkowo powinny być wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy) przez okres dłuższy, niż rok.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

REKLAMA

Definicji wyposażenia nie znajdziemy we wspomnianej powyżej ustawie. W tym celu należy odnieść się do rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów - dokładnie § 3 pkt 7. Wyposażenie stanowią bowiem rzeczowe składniki majątku, mające związek z wykonywaną działalnością, ale które nie są zaliczane do środków trwałych - zgodnie z przepisami ustawy o PIT. Z kolei § 4 pkt 2 rozporządzenia do ewidencji wyposażenia należy wpisać przedmioty, których wartość początkowa - ustalona według odmiennych przepisów - wynosi powyżej 1.500 zł.

Podsumowując, do wyposażenia możemy zaliczyć te składniki majątku, których przewidywana użyteczność w działalności jest krótsza niż jeden rok i jednocześnie ich wartość przekracza 1.500 zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zaliczenie majątku prywatnego do majątku działalności gospodarczej

Wycofanie środka trwałego na cele prywatne

REKLAMA

Jak powszechnie wiadomo, środki trwałe podlegają wpisowi do ewidencji składników majątku przedsiębiorstwa, a koszty związane z ich nabyciem są rozliczane na zasadach odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej. Podatnik ma prawo w każdej chwili wycofać środek trwały na cele prywatne, gdzie jednym z powodów może być po prostu zakończenie ich użytkowania w celach wykonywania działalności gospodarczej.

Co ważne, samo wycofanie składników majątku wpisanych do ewidencji środków trwałych, jeżeli przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo od odliczenia podatku naliczonego w całości bądź w części, nie wywołuje żadnych skutków podatkowych na gruncie podatku dochodowego oraz podatku VAT. Należy jedynie pamiętać, że pozostała nieumorzona wartość wycofanego środka trwałego nie może w takim przypadku stanowić kosztu uzyskania przychodu.

Naprawa samochodu osobowego po wypadku a VAT

Inaczej jest w sytuacji, gdy przy zakupie środka trwałego podatnik miał prawo do odliczenia podatku VAT w całości lub części. Wraz z wycofaniem składnika majątku konieczne będzie wykazanie podatku należnego VAT zgodnie z bieżącą ceną rynkową.

Przedsiębiorca, który wycofa środek trwały z działalności gospodarczej musi liczyć się jednak z faktem, że będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego, jeżeli dokona jego sprzedaży w przeciągu 6 lat - licząc od pierwszego dnia miesiąca po miesiącu, w którym wycofano go z ewidencji. Jednak korzyścią płynącą z tego rozwiązania jest prawo do zaliczenia niezamortyzowanej części wartości początkowej do kosztów uzyskania przychodu. Dzięki sprzedaży wycofanego środka trwałego jako osoba prywatna, korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego z tytułu działalności gospodarczej dopiero po upływie wspomnianych 6 lat.

Podatnicy prowadzący rozliczenia za pomocą podatkowej księgi przychodów i rozchodów, aby wycofać środek trwały z ewidencji mają obowiązek sporządzenia protokołu likwidacji - czyli dokumentu LT.

Przy 50% odliczeniu VAT od samochodów uważaj na fiskusa!

Wycofanie wyposażenia na cele prywatne

Podobnie jak w przypadku środków trwałych należy postąpić przy wycofaniu sprzętów wpisanych do ewidencji wyposażenia. Stanowią one również składnik należący do majątku prowadzonej działalności gospodarczej. Zatem w chwili ich wycofania na cele prywatne przedsiębiorcy, nie występują żadne konsekwencje podatkowe. Oczywiście wyjątkiem jest wycofanie elementu wyposażenia, od nabycia którego przedsiębiorca odliczył już podatek VAT. W takiej sytuacji, konieczne jest wykazanie podatku należnego tak samo, jak przy środkach trwałych - od wartości rynkowej przedmiotu.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Uwaga! Sprzedaż wycofanego na cele prywatne elementu wyposażenia w okresie 6 lat - licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano wycofania - podlega opodatkowaniu jako przychód z działalności gospodarczej.

Jedyną różnicą przy wycofaniu wyposażenia z ewidencji, jest sporządzenie oświadczenia o przekazaniu składnika majątku na potrzeby prywatne podatnika - bez potrzeby sporządzania dokumentu LT. Wycofanych składników wyposażenia nie trzeba wyksięgowywać z kosztów firmowych. Podatnik musi jednak udowodnić, że poniesienie wydatków było racjonalne i gospodarczo uzasadnione, a korzystanie z nich przyczyniło się do osiągnięcia przychodów lub zachowania bądź zabezpieczenia źródła przychodów.

Zasady wywłaszczania są niekorzystne dla przedsiębiorców

Autor: Karolina Piątkowska specjalistka d/s księgowości

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa ważne terminy dla przedsiębiorców. Z czym księgowi muszą zdążyć przed końcem stycznia

Najbliższe tygodnie nie dadzą księgowym wytchnienia - terminy. Maraton obowiązków rozliczeniowych za 2024 rok rozpoczyna wystawienie formularzy PIT-11. Są sporym wyzwaniem zarówno dla księgowych, jak i płatników – zawierają szereg danych dochodowych istotnych dla prawidłowego rozliczenia podatników, a jednocześnie czas na ich wystawienie jest bardzo krótki.

Pozytywne oceny na Facebooku oraz opinie influencerów znacząco zwiększają sprzedaż

Social media odgrywają coraz większą rolę w skutecznym marketingu. Choć niemal trzy czwarte Polaków nie kupuje bezpośrednio na tych platformach, to polecenia znajomych, influencerów i testerów odgrywają coraz większą rolę przy decyzjach zakupowych.

Najmniejsze firmy coraz gorzej oceniają koniunkturę gospodarczą. Obawiają się spadku sprzedaży swoich produktów i redukują plany inwestycyjne

Jaka koniunktura? Dynamika polskiego wzrostu gospodarczego od dekad opiera się na najmniejszych firmach, które najłatwiej dostosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.

By uciec przed komornikiem, płacą pod stołem. Ale czy tylko dlatego. Gdzie najczęściej pracuje się na czarno, czym to grozi

Wypłacanie wynagrodzenia pod stołem,  w celu ukrycia dochodów pracownika i uniemożliwienia egzekucji komorniczej wiąże się z poważnymi konsekwencjami dla firmy. Jednak praktyka ta wciąż jest stosowana. Takie działania naruszają przepisy prawa pracy, podatkowego i karnego, a także zagrażają reputacji i stabilności firmy. Jakie są skutki prawne i biznesowe, potencjalne zagrożenia tego typu działań.

REKLAMA

Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

REKLAMA