| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Powiadom urząd o posiadanych w firmie samochodach!

Powiadom urząd o posiadanych w firmie samochodach!

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw odnosi się w znaczącej części do kwestii związanej z rozliczaniem VAT od samochodów. Jednym z postulatów projektu jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku złożenia we właściwym dla niego urzędzie skarbowym informacji o posiadanych pojazdach samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wykorzystywanych wyłącznie dla potrzeb działalności.

Kilometrówka dla samochodów będących środkami trwałymi

Projekt zmian w ustawie przewiduje nałożenie na podatników obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT i to nie dla samochodów prywatnych używanych w celach działalności, ale właśnie dla tych, które będą używane wyłącznie w celach firmowych. A zatem kilometrówka powinna być prowadzona dla samochodów osobowych będących środkami trwałymi w firmie i użytkowanymi wyłącznie dla celów prowadzonej działalności. 

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ewidencja przebiegu pojazdu zgodnie z postanowieniami projektu zmian w ustawie powinna zawierać:

1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego,

2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji,

3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień  zakończenia prowadzenia ewidencji,

4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu obejmujący:

a) kolejny numer wpisu,

b) datę i cel wyjazdu,

c) opis trasy (skąd – dokąd),

d) liczbę przejechanych kilometrów,

e) imię i nazwisko oraz podpis osoby kierującej pojazdem

– potwierdzony przez podatnika w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem,

5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Prowadzenie dodatkowej ewidencji ma wskazać, kto przekracza założenia ustawy i odlicza 100% VAT przy samochodach teoretycznie “firmowych”, które w praktyce wykorzystywane są również dla celów prywatnych.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Jacek Żurowski

Dyrektor Regionalny Zebra Technologies w Europie Środkowej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »