REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powiadom urząd o posiadanych w firmie samochodach!

rozliczanie VAT od samochodów
rozliczanie VAT od samochodów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw odnosi się w znaczącej części do kwestii związanej z rozliczaniem VAT od samochodów. Jednym z postulatów projektu jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku złożenia we właściwym dla niego urzędzie skarbowym informacji o posiadanych pojazdach samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wykorzystywanych wyłącznie dla potrzeb działalności.

Kilometrówka dla samochodów będących środkami trwałymi

Projekt zmian w ustawie przewiduje nałożenie na podatników obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT i to nie dla samochodów prywatnych używanych w celach działalności, ale właśnie dla tych, które będą używane wyłącznie w celach firmowych. A zatem kilometrówka powinna być prowadzona dla samochodów osobowych będących środkami trwałymi w firmie i użytkowanymi wyłącznie dla celów prowadzonej działalności. 

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ewidencja przebiegu pojazdu zgodnie z postanowieniami projektu zmian w ustawie powinna zawierać:

1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego,

2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień  zakończenia prowadzenia ewidencji,

4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu obejmujący:

a) kolejny numer wpisu,

b) datę i cel wyjazdu,

c) opis trasy (skąd – dokąd),

d) liczbę przejechanych kilometrów,

e) imię i nazwisko oraz podpis osoby kierującej pojazdem

– potwierdzony przez podatnika w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem,

5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Prowadzenie dodatkowej ewidencji ma wskazać, kto przekracza założenia ustawy i odlicza 100% VAT przy samochodach teoretycznie “firmowych”, które w praktyce wykorzystywane są również dla celów prywatnych.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie


Złóż w urzędzie informację o posiadanych samochodach

REKLAMA

Projekt zmian w ustawie przewiduje dodatkowo, że podatnicy wykorzystujący wyłącznie do celów działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają dodatkowy obowiązek - złożenie w urzędzie skarbowym informacji o tych samochodach. Przepisy zakładają wyznaczenie 7-dniowego terminu na złożenie takiej informacji. Liczony byłby on od dnia, w którym podatnik poniesie pierwszy wydatek związany z tym pojazdem.

W przypadku niezłożenia informacji we wskazanym w przepisach terminie, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia. Oznacza to, że sama kilometrówka nie wystarczy do tego, aby posiadać prawo do odliczenia 100% VAT od samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie dla celów działalności gospodarczej.

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

REKLAMA

Dla celów przekazania informacji do urzędu o posiadanych samochodach minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, jej wzór. Druk urzędowy ma na celu ujednolicenie danych podawanych podczas zgłoszenia pozwalających na identyfikację pojazdu samochodowego. W szczególności wykazana w informacji ma być marka, model pojazdu i jego numer rejestracyjny, jak również data poniesienia pierwszego wydatku z nim związanego.

Zmiany w ustawie przewidują więc pewne ułatwienia, ale tylko dla podatników wykorzystujących samochody zarówno dla celów firmowych i prywatnych. Stawiają jasne zasady odliczenia 50% kwoty podatku VAT przy nabyciu samochodu, jak i przy wydatkach związanych z jego eksploatacją, w tym przy zakupie paliwa. Jednak z drugiej strony nakładają dodatkowe obowiązki na tych podatników, którzy wspomniane samochody wykorzystują wyłącznie dla celów firmowych. Wśród nich wyróżnia się prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów oraz złożenie w urzędzie informacji o posiadanych samochodach o masie nieprzekraczającej 3,5 tony.

Rozliczanie VAT przez małych podatników od 2014 roku

Autor: Ewa Szpytko

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

REKLAMA

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

REKLAMA