REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Powiadom urząd o posiadanych w firmie samochodach!

rozliczanie VAT od samochodów
rozliczanie VAT od samochodów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw odnosi się w znaczącej części do kwestii związanej z rozliczaniem VAT od samochodów. Jednym z postulatów projektu jest nałożenie na przedsiębiorcę obowiązku złożenia we właściwym dla niego urzędzie skarbowym informacji o posiadanych pojazdach samochodowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony wykorzystywanych wyłącznie dla potrzeb działalności.

Kilometrówka dla samochodów będących środkami trwałymi

Projekt zmian w ustawie przewiduje nałożenie na podatników obowiązku prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT i to nie dla samochodów prywatnych używanych w celach działalności, ale właśnie dla tych, które będą używane wyłącznie w celach firmowych. A zatem kilometrówka powinna być prowadzona dla samochodów osobowych będących środkami trwałymi w firmie i użytkowanymi wyłącznie dla celów prowadzonej działalności. 

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Ewidencja przebiegu pojazdu zgodnie z postanowieniami projektu zmian w ustawie powinna zawierać:

1) numer rejestracyjny pojazdu samochodowego,

2) dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3) stan licznika przebiegu pojazdu samochodowego na dzień rozpoczęcia prowadzenia ewidencji, na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień  zakończenia prowadzenia ewidencji,

4) wpis osoby kierującej pojazdem samochodowym dotyczący każdego wykorzystania tego pojazdu obejmujący:

a) kolejny numer wpisu,

b) datę i cel wyjazdu,

c) opis trasy (skąd – dokąd),

d) liczbę przejechanych kilometrów,

e) imię i nazwisko oraz podpis osoby kierującej pojazdem

– potwierdzony przez podatnika w zakresie autentyczności wpisu osoby kierującej pojazdem, jeżeli nie jest ona podatnikiem,

5) liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

Prowadzenie dodatkowej ewidencji ma wskazać, kto przekracza założenia ustawy i odlicza 100% VAT przy samochodach teoretycznie “firmowych”, które w praktyce wykorzystywane są również dla celów prywatnych.

Użytkowanie prywatnego samochodu w firmie


Złóż w urzędzie informację o posiadanych samochodach

REKLAMA

Projekt zmian w ustawie przewiduje dodatkowo, że podatnicy wykorzystujący wyłącznie do celów działalności gospodarczej pojazdy samochodowe, dla których są obowiązani prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, mają dodatkowy obowiązek - złożenie w urzędzie skarbowym informacji o tych samochodach. Przepisy zakładają wyznaczenie 7-dniowego terminu na złożenie takiej informacji. Liczony byłby on od dnia, w którym podatnik poniesie pierwszy wydatek związany z tym pojazdem.

W przypadku niezłożenia informacji we wskazanym w przepisach terminie, uznaje się, że pojazd samochodowy jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika dopiero od dnia jej złożenia. Oznacza to, że sama kilometrówka nie wystarczy do tego, aby posiadać prawo do odliczenia 100% VAT od samochodu osobowego wykorzystywanego wyłącznie dla celów działalności gospodarczej.

Zmiany w odliczaniu VAT od samochodów z kratką

REKLAMA

Dla celów przekazania informacji do urzędu o posiadanych samochodach minister właściwy do spraw finansów publicznych określi, w drodze rozporządzenia, jej wzór. Druk urzędowy ma na celu ujednolicenie danych podawanych podczas zgłoszenia pozwalających na identyfikację pojazdu samochodowego. W szczególności wykazana w informacji ma być marka, model pojazdu i jego numer rejestracyjny, jak również data poniesienia pierwszego wydatku z nim związanego.

Zmiany w ustawie przewidują więc pewne ułatwienia, ale tylko dla podatników wykorzystujących samochody zarówno dla celów firmowych i prywatnych. Stawiają jasne zasady odliczenia 50% kwoty podatku VAT przy nabyciu samochodu, jak i przy wydatkach związanych z jego eksploatacją, w tym przy zakupie paliwa. Jednak z drugiej strony nakładają dodatkowe obowiązki na tych podatników, którzy wspomniane samochody wykorzystują wyłącznie dla celów firmowych. Wśród nich wyróżnia się prowadzenie ewidencji przebiegu pojazdów oraz złożenie w urzędzie informacji o posiadanych samochodach o masie nieprzekraczającej 3,5 tony.

Rozliczanie VAT przez małych podatników od 2014 roku

Autor: Ewa Szpytko

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

REKLAMA

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć?

Black Friday, Cyber Monday. Cyberprzestępcy już na to czekają. Jak firmy mogą się zabezpieczyć przed zagrożeniami? Przedświąteczny sezon zakupowy może stwarzać zagrożenia nie tylko dla klientów ale także dla sklepów.

Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

REKLAMA