| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Jak zmienić formę opodatkowania w trakcie roku?

Przedsiębiorca, który staje przed obowiązkiem określenia formy opodatkowania, często nie zdaje sobie sprawy z tego, jak w ciągu roku można zmodyfikować podjętą decyzję w tym zakresie.

Decyzja podatnika

Forma opodatkowania przedsiębiorcy zaczynającego działalność gospodarczą w trakcie roku zależy od decyzji podjętej za pomocą formularza CEIDG-1, czyli wniosku służącego do rejestracji działalności gospodarczej osób fizycznych, składanego do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Wniosek jest jednocześnie zgłoszeniem do ZUS, GUS i można go złożyć również drogą elektroniczną. Poza tą formalnością, podatnik musi jeszcze złożyć zgłoszenie rejestracyjne VAT (formularz VAT-R)

Do wyboru mamy następujące formy opodatkowania : zasady ogólne, podatek liniowy, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych oraz kartę podatkową. Przy okazji wyboru formy należy wskazać czy zaliczki będziemy wpłacać miesięcznie, kwartalnie czy w formie uproszczonej., a także w jakiej formie będziemy prowadzić dokumentację rachunkową.

Formularz VAT-R służy natomiast do określenia, czy chcemy skorzystać ze zwolnienia z VAT, czy też rozliczać go od początku działalności. Trzeba przy tym pamiętać, że zwolnienie przysługuje aż do momentu, gdy sprzedaż przedsiębiorcy przekroczy w danym roku 150 tys. zł. Limit ten liczy się proporcjonalnie do okresu jej prowadzenia.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

W przypadku ewidencjonowania sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej, jej instalacja także podlega limitowi 20 tys. zł, jak również ma tu zastosowanie zasada proporcjonalności prowadzenia działalności.

Polecamy: 500 pytań o VAT

Zmiana w trakcie roku obrotowego

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z 18 czerwca 2014r.(nr IBPBI/1/415-356/14/WRz) stwierdził, że w przypadku pierwotnego opodatkowania wg skali podatkowej obowiązującego z mocy ustawy, można dokonać późniejszej zmiany tego opodatkowania. Możliwe jest to tylko pod pewnymi warunkami. Musi być ono dokonane do 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku podatników rozpoczynających pozarolniczą działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego, jednak nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Tylko do tej chwili możliwa jest zmiana opodatkowania, ponieważ jakakolwiek późniejsza nie wywołuje skutków prawnych.

Wybór formy opodatkowania małej firmy

Poprawa błędu we wniosku

Istotna jest także interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 czerwca 2014r. (nr ITPB1/415-242/14/MW), w której rozstrzygnął, że przeszkodą do opodatkowania przychodów ryczałtem nie może być samo zadeklarowanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie wskazanym w załączniku nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym. Oznacza to, że przedsiębiorca traci prawo do tej formy opodatkowania dopiero, gdy osiągnie przychód z działalności, do której nie może być ona stosowana.

Koniec terminu do wyboru formy opodatkowania

Zmiana formy zatrudnienia

W tym przypadku dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy( interpretacja z 7 maja 2014r., nr ITPB1/415-147/14/MP) wyjaśnił, że w przypadku zmiany formy zatrudniania z umowy o pracę na samozatrudnienie, podatnikowi przysługuje prawo do dalszego opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, jeśli nie spełnia negatywnych przesłanek określonych w art. 8  ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Jaka forma rozliczenia podatku przy wysokich zarobkach?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kalicińska

Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »