REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola podatkowa – jak się do niej przygotować?

Marta Mizerska
kontrola podatkowa
kontrola podatkowa
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Gdy otrzymujemy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, powinniśmy zacząć od dokładnego zapoznania się z jego treścią, a następnie przystąpić do analizy rozliczeń i dokumentacji podatkowej. Następny krok to usunięcie uchybień, które mogły by być obiektem zainteresowania organów kontroli podatkowej.

Przebieg procedury kontrolnej

Zarówno ordynacja podatkowa, jak i ustawa z 2 lipca 2002 r. o swobodzie działalności gospodarczej przewidują, że uprawnieni pracownicy organu podatkowego zawiadamiają podatnika o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej. Wszczęcie kontroli ma miejsce po upływie 7 dni, lecz nie później niż przed upływem 30 dni od doręczenia dokumentu zawiadamiającego. Kontrola może nastąpić wcześniej niż po upływie 7 dni jedynie po wyrażeniu na ten fakt zgody przez osobę podlegającą kontroli.

REKLAMA

Jeżeli to przedsiębiorca chce aby kontrola odbyła się wcześniej, nie musi uzyskać zgody organu. W przypadku przekroczenia wyżej wymienionych terminów konieczne jest ponowne powiadomienie kontrolowanego.

Zawiadomienie musi zawierać:

  • oznaczenie organu , który wszczyna kontrolę
  • datę i miejsce wystawienia dokumentu
  • oznaczenie osoby, która ma być skontrolowana
  • oznaczenie zakresu kontroli
  • pouczenie o prawie złożenia korekty deklaracji;
  • podpis osoby upoważnionej do zawiadomienia.

Polecamy: Podatki 2014 - nowy VAT 500 pytań i odpowiedzi na trudne pytania

Zapisz się na nasz Newsletter!

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Art. 282c. § 1 ordynacji podatkowej określa w jakich przypadkach nie zawiadamia się o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, jest to m.in. niezgłoszenie do opodatkowania działalności gospodarczej czy opodatkowanie przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych. Podobny przepis, tyle że dotyczący przedsiębiorców znajduje się w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej w przepisie art. 79 ust. 2.

Faktycznie kontrola rozpoczyna się w momencie doręczenie reprezentantowi upoważnienia do jej przeprowadzenia przez pracownika organu podatkowego oraz ukazanie legitymacji służbowej.

Przedsiębiorca powinien otrzymać zawiadomienie o kontroli podatkowej

Czynności kontrolne

REKLAMA

Ordynacja podatkowa zawiera zasady przeprowadzania kontroli podatkowej. Przede wszystkim określa możliwe miejsca, w których można ją przeprowadzić. Zazwyczaj dokonuje się jej w siedzibie kontrolowanego lub innym miejscu przechowywania dokumentacji, lecz może do niej dojść także w miejscach związanych z działalnością gospodarczą podatnika, w godzinach jej prowadzenia. Jeśli kontrola dotyczy osoby fizycznej, przeprowadzana jest w miejscu zamieszkania tej osoby.

W przypadku przedsiębiorców ustawa o swobodzie działalności gospodarczej również konkretyzuje miejsce przeprowadzenia kontroli. Przeprowadza się ją w siedzibie kontrolowanego lub w miejscu wykonywania działalności gospodarczej, w godzinach pracy lub w czasie faktycznego wykonywania działalności gospodarczej.

Zasady kontroli podatkowej i postępowania podatkowego

Prawa i obowiązki kontrolujących oraz kontrolowanych

Zakres praw i obowiązków organów kontrolujących określają przepisy art. 286 - 290 Ordynacji podatkowej, są to uprawnienia w zakresie: wstępu na grunt oraz do budynków, lokali lub innych pomieszczeń kontrolowanego, żądania okazania majątku podlegającego kontroli oraz do dokonania jego oględzin, zabezpieczania zebranych dowodów, przesłuchiwania świadków itp. Przepisy te z powodu braku odrębnej regulacji, stosuje się także do przedsiębiorców.  

REKLAMA

Przebieg kontroli musi być udokumentowany w protokole. Stan faktyczny może być ponadto utrwalony za pomocą aparatury rejestrującej obraz i dźwięk lub na informatycznych nośnikach danych. Kontrolowany, który nie zgadza się z ustaleniami protokołu, może w terminie 14 dni od dnia jego doręczenia przedstawić zastrzeżenia lub wyjaśnienia, wskazując równocześnie stosowne wnioski dowodowe.

Jednym z najważniejszych praw kontrolowanych, jest prawo do korekt deklaracji. Mają oni na to czas w okresie między otrzymywaniem zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli, a formalnym jej wszczęciem. Podatnicy muszą jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że prawo do skorygowania zostaje zawieszone na czas kontroli. 

Kontrola podatkowa - prawa i obowiązki podatnika

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

REKLAMA

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

Polityka klimatyczna UE. Czy Europejski Zielony Ład osłabia konkurencyjność unijnej gospodarki

Europa ma coraz mniejszy udział w światowej gospodarce. W 2010 r. gospodarki UE i USA były mniej więcej tej samej wielkości, natomiast w 2020 r. Wspólnota znalazła się już znacznie poniżej poziomu amerykańskiego. Przywrócenie gospodarczej atrakcyjności UE powinno być priorytetem nowej Komisji Europejskiej, ale nie da się tego pogodzić z zaostrzeniem polityki klimatycznej - mówi europosłanka Ewa Zajączkowska-Hernik.

REKLAMA

W biznesie jest miejsce na empatię

Rozmowa z Agatą Swornowską-Kurto, socjolożką, CEO w Grupie ArteMis i autorką kampanii „Bliżej Siebie”, o tym, dlaczego zrozumienie emocji i troska o zdrowie psychiczne pracowników są dziś podstawą długoterminowego sukcesu organizacji.

Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

REKLAMA