REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r.

Redakcja serwisu Biznes
Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r. / fot. Fotolia
Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r. / fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Do podpisu Ministra Finansów został skierowany projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych. Wedle zmian od 2015 r. obecność funkcjonariusza celnego podczas czynności wydania z magazynu i zużycia alkoholu etylowego nie będzie obligatoryjna. Ograniczeniu ulegnie również obowiązek informowania właściwego naczelnika urzędu celnego przez podmioty winiarskie. Jakie zmiany jeszcze wejdą w życie w 2015 r.?

REKLAMA

Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych ma na celu ułatwienie w prowadzeniu legalnie działalności gospodarczej w branży związanej z produkcją wyrobów podlegających opodatkowaniu akcyzą. Przedsiębiorcy zgłosili odpowiednie postulaty dotyczące wprowadzenia zmian w przeprowadzaniu kontroli wyrobów akcyzowych. W rezultacie, Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad zmianą Rozporządzenia Ministra Finansów z 7 maja 2010 r. w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych.

REKLAMA

W obecnym stanie prawnym wytwarzanie, odzyskiwanie, oczyszczanie i odwadnianie alkoholu etylowego odbywa się tylko w obecności funkcjonariusza celnego (art. 9 ust. 1 rozporządzenia). Dodatkowo alternatywą dla obligatoryjnej obecności funkcjonariusza stanowi nałożenie urzędowych zamknięć na pomieszczenia, urządzenia, aparaturę i naczynia uniemożliwiają dostęp do alkoholu etylowego lub jego par. Dodatkowo wydanie i zużycie czystego alkoholu etylowego podczas kontroli również musi odbywać się w obecności funkcjonariusza celnego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiany w kontroli wyrobów akcyzowych od 2015 r.

W związku z postulatami przedsiębiorców w sprawie obecności funkcjonariuszy zaplanowano wprowadzenie zmian w rozporządzeniu, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Zmiana powyższych regulacji umożliwi wykonywania kontroli poprzez nałożenie zamknięć urzędowych na pomieszczenia, naczynia, instalacje produkcyjne, urządzenia bądź aparaturę w podmiotach zużywających alkohol etylowy. Wówczas, bez względu na ilość zużywanego alkoholu etylowego, podczas kontroli obecność funkcjonariusza celnego nie będzie obligatoryjna. Zamknięcie urzędowe uniemożliwi dostęp do alkoholu etylowego podczas całego procesu wytwarzania wyrobów pochodnych.

Zobacz również: Prawo antymonopolowe 2015 r.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Obecnie, zgodnie z 12 ust. 3 rozporządzenia podmiot informuje pisemnie właściwego naczelnika urzędu celnego, a w przypadku wykonywania kontroli stałej – komórkę kontroli co najmniej na dzień przed zamierzonym wydaniem alkoholu etylowego z magazynu i jego zużyciem, o terminie jego wydania i zużycia oraz o rodzaju i ilości wydawanego i zużywanego alkoholu etylowego. Od 2015 r. powyższy obowiązek zostanie wyeliminowany, jeżeli nałożone zamknięcie urzędowe uniemożliwi dostęp do alkoholu etylowego.

Założenia nowego projektu rozporządzenia wprowadzą zmianę w przekazywaniu przez podmiot produkujący wyroby winiarskie, właściwemu naczelnikowi urzędu celnego pisemną informację zawierającą wykaz procesów produkcyjnych. W obecnym stanie prawnym wykaz powinien zawierać datę i planowaną godzinę rozpoczęcia procesu produkcji, w tym nastawu, kupażu, dosładzania, doprawiania, alkoholizowania oraz przekazania wyrobów winiarskich z magazynu do przerobu. Od 2015 r. informacja będzie zawierała datę i planowaną godzinę rozpoczęcia procesu produkcji, w tym nastawu, alkoholizowania oraz przekazania wyrobów winiarskich z magazynu do przerobu. Wskazana zmiana ma na celu ograniczenie obowiązku informowania właściwego naczelnika urzędu celnego i zapobieżenie nadmiernej biurokracji podczas przeprowadzanej kontroli.

Zobacz: Jak zmieni się prawo konkurencji w 2015 roku?

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

  Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

  Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

  Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

  "DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

  Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

  Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

  "Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

  REKLAMA

  Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

  W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

  Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

  12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

  Sprzedaż miodu - nowe przepisy od 18 kwietnia 2024 r.

  Nowe przepisy dotyczące sprzedaży miodu wchodzą w życie 18 kwietnia 2024 r. O czym muszą wiedzieć producenci miodu?

  Branża HoReCa nie jest w najlepszej kondycji. Restauracja z Wrocławia ma 4,2 mln zł długów

  Branża HoReCa od pandemii nie ma się najlepiej. Prawie 13,6 tys. obiektów noclegowych, restauracji i firm cateringowych w Polsce ma przeterminowane zaległości finansowe na ponad 352 mln zł. 

  REKLAMA

  Branża handlu detalicznego liczy w 2024 roku na uzyskanie wyższych marż – i to mimo presji na obniżanie cen

  Choć od pandemii upłynęło już sporo czasu, dla firm handlu detalicznego dalej największym wyzwaniem jest zarządzanie kosztami w warunkach wciąż wysokiej inflacji oraz presji na obniżkę cen. Do tego dochodzi w dalszym ciągu staranie o ustabilizowanie łańcucha dostaw. Jednak coraz więcej przedsiębiorstw patrzy z optymizmem w przyszłość i liczy na możliwość uzyskania wyższej marzy.

  Coraz więcej firm ma w planach inwestycje – najwięcej wśród średnich, co trzecia. Co to oznacza dla gospodarki

  Czwarty kwartał z rzędu rośnie optymizm wśród przedsiębiorców, co oznacza powrót do normalności jakiego nie było od czasów pandemii. Stabilność w pozytywnych nastrojach właścicieli i kadry zarządzającej firmy dobrze rokuje dla tempa wzrostu polskiej gospodarki.

  REKLAMA