reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r.

Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r.

Do podpisu Ministra Finansów został skierowany projekt zmian w rozporządzeniu w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych. Wedle zmian od 2015 r. obecność funkcjonariusza celnego podczas czynności wydania z magazynu i zużycia alkoholu etylowego nie będzie obligatoryjna. Ograniczeniu ulegnie również obowiązek informowania właściwego naczelnika urzędu celnego przez podmioty winiarskie. Jakie zmiany jeszcze wejdą w życie w 2015 r.?

Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych ma na celu ułatwienie w prowadzeniu legalnie działalności gospodarczej w branży związanej z produkcją wyrobów podlegających opodatkowaniu akcyzą. Przedsiębiorcy zgłosili odpowiednie postulaty dotyczące wprowadzenia zmian w przeprowadzaniu kontroli wyrobów akcyzowych. W rezultacie, Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad zmianą Rozporządzenia Ministra Finansów z 7 maja 2010 r. w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych.

W obecnym stanie prawnym wytwarzanie, odzyskiwanie, oczyszczanie i odwadnianie alkoholu etylowego odbywa się tylko w obecności funkcjonariusza celnego (art. 9 ust. 1 rozporządzenia). Dodatkowo alternatywą dla obligatoryjnej obecności funkcjonariusza stanowi nałożenie urzędowych zamknięć na pomieszczenia, urządzenia, aparaturę i naczynia uniemożliwiają dostęp do alkoholu etylowego lub jego par. Dodatkowo wydanie i zużycie czystego alkoholu etylowego podczas kontroli również musi odbywać się w obecności funkcjonariusza celnego.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Zmiany w kontroli wyrobów akcyzowych od 2015 r.

W związku z postulatami przedsiębiorców w sprawie obecności funkcjonariuszy zaplanowano wprowadzenie zmian w rozporządzeniu, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Zmiana powyższych regulacji umożliwi wykonywania kontroli poprzez nałożenie zamknięć urzędowych na pomieszczenia, naczynia, instalacje produkcyjne, urządzenia bądź aparaturę w podmiotach zużywających alkohol etylowy. Wówczas, bez względu na ilość zużywanego alkoholu etylowego, podczas kontroli obecność funkcjonariusza celnego nie będzie obligatoryjna. Zamknięcie urzędowe uniemożliwi dostęp do alkoholu etylowego podczas całego procesu wytwarzania wyrobów pochodnych.

Zobacz również: Prawo antymonopolowe 2015 r.

Obecnie, zgodnie z 12 ust. 3 rozporządzenia podmiot informuje pisemnie właściwego naczelnika urzędu celnego, a w przypadku wykonywania kontroli stałej – komórkę kontroli co najmniej na dzień przed zamierzonym wydaniem alkoholu etylowego z magazynu i jego zużyciem, o terminie jego wydania i zużycia oraz o rodzaju i ilości wydawanego i zużywanego alkoholu etylowego. Od 2015 r. powyższy obowiązek zostanie wyeliminowany, jeżeli nałożone zamknięcie urzędowe uniemożliwi dostęp do alkoholu etylowego.

Założenia nowego projektu rozporządzenia wprowadzą zmianę w przekazywaniu przez podmiot produkujący wyroby winiarskie, właściwemu naczelnikowi urzędu celnego pisemną informację zawierającą wykaz procesów produkcyjnych. W obecnym stanie prawnym wykaz powinien zawierać datę i planowaną godzinę rozpoczęcia procesu produkcji, w tym nastawu, kupażu, dosładzania, doprawiania, alkoholizowania oraz przekazania wyrobów winiarskich z magazynu do przerobu. Od 2015 r. informacja będzie zawierała datę i planowaną godzinę rozpoczęcia procesu produkcji, w tym nastawu, alkoholizowania oraz przekazania wyrobów winiarskich z magazynu do przerobu. Wskazana zmiana ma na celu ograniczenie obowiązku informowania właściwego naczelnika urzędu celnego i zapobieżenie nadmiernej biurokracji podczas przeprowadzanej kontroli.

Zobacz: Jak zmieni się prawo konkurencji w 2015 roku?

Źródło: Rządowe Centrum Legislacji

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace to zespół doświadczonych ekspertów oferujących kompleksową obsługę prawną, profesjonalne usługi doradztwa podatkowego, doradztwa transakcyjnego oraz nowoczesny outsourcing księgowości, kadr i płac.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama