Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych od 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Kontrola niektórych wyrobów akcyzowych ma na celu ułatwienie w prowadzeniu legalnie działalności gospodarczej w branży związanej z produkcją wyrobów podlegających opodatkowaniu akcyzą. Przedsiębiorcy zgłosili odpowiednie postulaty dotyczące wprowadzenia zmian w przeprowadzaniu kontroli wyrobów akcyzowych. W rezultacie, Ministerstwo Finansów rozpoczęło prace nad zmianą Rozporządzenia Ministra Finansów z 7 maja 2010 r. w sprawie kontroli niektórych wyrobów akcyzowych.
REKLAMA
W obecnym stanie prawnym wytwarzanie, odzyskiwanie, oczyszczanie i odwadnianie alkoholu etylowego odbywa się tylko w obecności funkcjonariusza celnego (art. 9 ust. 1 rozporządzenia). Dodatkowo alternatywą dla obligatoryjnej obecności funkcjonariusza stanowi nałożenie urzędowych zamknięć na pomieszczenia, urządzenia, aparaturę i naczynia uniemożliwiają dostęp do alkoholu etylowego lub jego par. Dodatkowo wydanie i zużycie czystego alkoholu etylowego podczas kontroli również musi odbywać się w obecności funkcjonariusza celnego.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Zmiany w kontroli wyrobów akcyzowych od 2015 r.
W związku z postulatami przedsiębiorców w sprawie obecności funkcjonariuszy zaplanowano wprowadzenie zmian w rozporządzeniu, które wejdą w życie 1 stycznia 2015 r. Zmiana powyższych regulacji umożliwi wykonywania kontroli poprzez nałożenie zamknięć urzędowych na pomieszczenia, naczynia, instalacje produkcyjne, urządzenia bądź aparaturę w podmiotach zużywających alkohol etylowy. Wówczas, bez względu na ilość zużywanego alkoholu etylowego, podczas kontroli obecność funkcjonariusza celnego nie będzie obligatoryjna. Zamknięcie urzędowe uniemożliwi dostęp do alkoholu etylowego podczas całego procesu wytwarzania wyrobów pochodnych.
Zobacz również: Prawo antymonopolowe 2015 r.
REKLAMA
Obecnie, zgodnie z 12 ust. 3 rozporządzenia podmiot informuje pisemnie właściwego naczelnika urzędu celnego, a w przypadku wykonywania kontroli stałej – komórkę kontroli co najmniej na dzień przed zamierzonym wydaniem alkoholu etylowego z magazynu i jego zużyciem, o terminie jego wydania i zużycia oraz o rodzaju i ilości wydawanego i zużywanego alkoholu etylowego. Od 2015 r. powyższy obowiązek zostanie wyeliminowany, jeżeli nałożone zamknięcie urzędowe uniemożliwi dostęp do alkoholu etylowego.
Założenia nowego projektu rozporządzenia wprowadzą zmianę w przekazywaniu przez podmiot produkujący wyroby winiarskie, właściwemu naczelnikowi urzędu celnego pisemną informację zawierającą wykaz procesów produkcyjnych. W obecnym stanie prawnym wykaz powinien zawierać datę i planowaną godzinę rozpoczęcia procesu produkcji, w tym nastawu, kupażu, dosładzania, doprawiania, alkoholizowania oraz przekazania wyrobów winiarskich z magazynu do przerobu. Od 2015 r. informacja będzie zawierała datę i planowaną godzinę rozpoczęcia procesu produkcji, w tym nastawu, alkoholizowania oraz przekazania wyrobów winiarskich z magazynu do przerobu. Wskazana zmiana ma na celu ograniczenie obowiązku informowania właściwego naczelnika urzędu celnego i zapobieżenie nadmiernej biurokracji podczas przeprowadzanej kontroli.
Zobacz: Jak zmieni się prawo konkurencji w 2015 roku?
Źródło: Rządowe Centrum Legislacji
REKLAMA
REKLAMA