Prawo antymonopolowe 2015 r.
REKLAMA
REKLAMA
Dwa etapy kontroli
Nowelizacja ustawy wprowadza dwuetapowy system rozpatrywania wniosków w przypadku skomplikowanych spraw dotyczących koncentracji.
REKLAMA
Pierwszy etap, trwający 1 miesiąc, dotyczy spraw niewymagających przeprowadzenia badania rynku oraz tych, które nie budzą wątpliwości co do ich wpływu na rynek.
Do drugiego etapu, który będzie trwał następne 4 miesiące, przejdą sprawy skomplikowane, wymagające dokładnej analizy rynku.
Procedura kontroli może wydłużyć się jeszcze o czas oczekiwania przez UOKiK na dodatkowe informacje i dokumenty dotyczące rozpatrywanej sprawy.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
Wyłączenie obowiązku zgłaszania koncentracji
Zgodnie z nowelizacją zniknie obowiązek zgłaszania do Prezesa UOKiK koncentracji polegających na:
- połączeniu przedsiębiorców lub utworzeniu wspólnego przedsiębiorcy – w przypadku gdy obrót żadnego z uczestników takich koncentracji nie przekracza równowartości 10 mln euro w żadnym z dwóch lat obrotowych poprzedzających koncentrację,
- przejęciu kontroli nad przedsiębiorcą lub przedsiębiorcami należącymi do jednej grupy kapitałowej oraz jednocześnie nabyciu części mienia przedsiębiorcy lub przedsiębiorców należących do tej grupy kapitałowej – w przypadku gdy obrót przedsiębiorcy lub przedsiębiorców, nad którymi ma nastąpić przejęcie kontroli, i obrót realizowany przez nabywane części mienia nie przekroczył łącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w żadnym z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie równowartości 10 mln euro.
Zobacz: Jak zmieni się prawo konkurencji w 2015 roku?
Dobrowolne poddanie się karze
Nowością w prawie antymonopolowym będzie możliwość dobrowolnego poddania się karze. Celem tej zmiany jest przyśpieszenie postępowania.
Przedsiębiorca, który dobrowolnie poddaje się karze uzyskuje 10 procentową redukcję kary. Musi jednak spełnić następujące warunki:
- w odpowiedzi na inicjatywę Prezesa UOKiK dobrowolne przyznanie się przez przedsiębiorcę do stosowania praktyki lub potwierdzenie ustaleń Prezesa UOKiK
- niekwestionowanie wysokości kary
- niepodważanie ustaleń UOKiK w postępowaniu odwoławczym
Zobacz: Pionowe i poziome porozumienia w prawie konkurencji
Leniency plus – czyli kablowanie się opłaca
Przedsiębiorca będzie miał możliwość uzyskania dodatkowej redukcji kary (30 proc.), w zamian za przekazanie informacji o kolejnym porozumieniu, w którym brał udział.
W sprawie, o której poinformuje UOKiK, uzyska status pierwszego wnioskodawcy leniency i zostanie zwolniony z kary finansowej.
Zaprzestanie uczestnictwa w porozumieniu będzie musiało mieć miejsce najpóźniej niezwłocznie po złożeniu wniosku. Co więcej inicjator nie jest wyłączony z kręgu podmiotów, które mogą ubiegać się o całkowite odstąpienie od karania.
Zmieni się również sposób redukcji kary. Zgodnie z nowymi przepisami redukcja kary będzie wyznaczana jako wartość procentowa odejmowana od kary, która zostałaby wymierzona w przypadku niezłożenia wniosku leniency.
Zobacz: Dobrowolne poddanie się karze w postępowaniu antymonopolowym
Kary również dla osób fizycznych
REKLAMA
Zagrożone karą będą osoby zarządzające, czyli pełniące funkcje kierownicze lub wchodzące w skład organu zarządzającego przedsiębiorcy, które poprzez swoje działanie lub zaniechanie dopuściły do zawarcia nielegalnego porozumienia ograniczającego konkurencję.
Prezes UOKiK będzie miał obowiązek udowodnić, że konkretna osoba zarządzająca faktycznie miała wpływ na udział firmy w porozumieniu. Udział przedsiębiorcy w zmowie przetargowej nie jest podstawą odpowiedzialności osoby zarządzającej. Postępowanie przeciwko osobom zarządzającym będzie prowadzone w ramach postępowania antymonopolowego wobec przedsiębiorcy.
Decyzja o odpowiedzialności osoby zarządzającej może zostać wydana wyłącznie w decyzji stwierdzającej naruszenie przez przedsiębiorcę zakazu niedozwolonych porozumień i nakładającej karę pieniężną. Uchylenie decyzji przez sąd w stosunku do przedsiębiorcy jest równoznaczne z automatycznym uchyleniem decyzji w stosunku do osoby zarządzającej.
Maksymalna wysokość kary będzie wynosiła 2 mln zł.
Osoba zarządzająca będzie mogła ubiegać się o leniency. Wniosek złożony przez przedsiębiorcę będzie obejmował również osoby zarządzające tego przedsiębiorcy.
Zobacz: Czyny nieuczciwej konkurencji i jej zwalczanie w obrocie gospodarczym
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA