| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Podatki > Zakres kontroli podatkowej

Zakres kontroli podatkowej

Ostatnio słyszałem o wzrastającej liczbie kontroli podatkowych wśród sąsiadujących ze mną przedsiębiorców. W jaki sposób wszczyna się kontrolę? Zastanawiam się też, o co można pytać i czego żądać od kontrolowanego przedsiębiorcy?


Celem kontroli podatkowej jest sprawdzenie wywiązywania się kontrolowanych z obowiązków wynikających z przepisów prawa podatkowego. Kontrola jest wszczynana z urzędu.

Z Ordynacji podatkowej wynika, że do obowiązków kontrolowanego przedsiębiorcy w trakcie kontroli podatkowej należy m.in. udzielanie w wyznaczonym terminie wszelkich wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli oraz dostarczanie żądanych dokumentów. Obowiązek przekazania wyjaśnień, w tym i samych dokumentów powstaje w momencie wystosowania przez kontrolujących stosownego żądania. Takie żądanie powinno mieć formę pisemną, a pismo wzywające do przekazania wyjaśnień lub dokumentów powinno zawierać w swojej treści podstawę prawną żądania. Wezwanie powinno zawierać również wszystkie elementy formalne wskazane w art. 159 Ordynacji podatkowej. Brak wskazania w wezwaniu kontrolowanego do przekazania wyjaśnień lub dokumentów jakiejkolwiek podstawy prawnej, jak również niezamieszczenie w nim wszystkich niezbędnych elementów powoduje, że pisma takiego nie można uznać za prawidłowe.

Kontrolowany powinien w wyznaczonym terminie udzielać wszelkich wyjaśnień dotyczących przedmiotu kontroli oraz dostarczać kontrolującemu żądane dokumenty. Wyjaśnienia i dokumenty muszą mieć wyraźny i bezpośredni związek z przedmiotem prowadzonej kontroli, w przeciwnym razie kontrolowany przedsiębiorca może odmówić przekazania wyjaśnień lub dokumentów. Zakres i czas trwania kontroli musi zostać wskazany w imiennym upoważnieniu do jej przeprowadzania. Kontrolujący nie ma prawa kontrolować innego, niż wymieniony w upoważnieniu, podatku lub okresu rozliczeniowego, dopóki nie dostarczy kolejnego upoważnienia. Kontrola powinna być prowadzona w jak najmniejszym stopniu zakłócającym normalne prowadzenie działalności.

Olga Dzierzbicka

PODSTAWA PRAWNA

• art. 159, 287-290 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 8, poz. 60 z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Majcherczak

Starszy Konsultant w Departamencie Doradztwa Podatkowego i Prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK