Jak przygotować się do kontroli skarbowej
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Właściciel firmy musi pamiętać, że złożenie deklaracji VAT czy zeznania rocznego wcale nie musi oznaczać zakończenia rozliczeń z fiskusem za dany okres. Organy kontroli skarbowej mają możliwość sprawdzenia poprawności złożonego zeznania. Dlatego podatnik powinien przechowywać np. dokumenty i dowody, które stanowią podstawę rozliczeń, do czasu upływu okresu przedawnienia konkretnego zobowiązania podatkowego. Należy to uznać za podstawowy warunek dobrego przygotowania się do kontroli skarbowej. W przypadku wizyty pracowników kontroli skarbowej podatnik jest bowiem w stanie przedstawić niezbędne dokumenty związane z rozliczeniami podatkowymi.
REKLAMA
Zweryfikowanie rocznych rozliczeń firm przez organy kontroli skarbowej jest możliwe właśnie do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Do tego momentu przedsiębiorcy zobowiązani do prowadzenia ksiąg podatkowych powinni przechowywać takie księgi i związane z ich prowadzeniem dokumenty. Podatnicy wystawiający rachunki muszą również je numerować i przechowywać ich kopie, w kolejności ich wystawienia, do czasu upływu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Zobowiązanie podatkowe wygasa w całości lub w części wskutek przedawnienia. Oznacza to, że po okresie przedawnienia nie może żądać zapłaty podatku.
Generalnie zobowiązanie podatkowe przedawnia się z upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku. Warto jednak pamiętać, że w przepisach przewidziano sytuacje, gdy bieg terminu przedawnienia zawiesza się.
W ramach przygotowań do ewentualnej kontroli warto gromadzić wszystkie dowody świadczące o prawidłowości rozliczeń. Przedsiębiorcy mają bowiem prawo do przedstawiania podczas kontroli wszelkich dowodów. Zgodnie z przepisami, jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.
KRZYSZTOF TOMASZEWSKI
krzysztof.tomaszewski@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA