REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Kontrola podatkowa

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Spółka zaniżyła przychody w rozliczaniu CIT-8. Zaległy podatek wraz z odsetkami to 245 tys. zł

Urząd skarbowy na Podkarpaciu ujawnił, że spółka pominęła w rozliczaniu CIT-8 przychody w wysokości przeszło 1,1 mln zł. Spółka złożyła korektę zeznania podatkowego i wpłaciła zaległy podatek wraz z odsetkami za zwłokę w kwocie ponad 245 tys. zł.

Kontrola celno-skarbowa w firmie. Jak się do niej przygotować?

Coraz więcej kontroli celno-skarbowych w polskich firmach. Czego mogą spodziewać się przedsiębiorcy, co sprawdzają urzędnicy i jak ułatwić sobie przejście przez ten proces?

Jak fiskus zastępuje dowody poszlakami, usiłując karać przedsiębiorców

Znana polska spółka działająca w branży wrażliwej obrotu elektroniką została oskarżona przez skarbówkę o świadome uczestnictwo w karuzeli VAT, w tzw. odwróconym łańcuchu dostaw.

Skuteczniejesze kontrole fiskusa w 2016 roku

W pierwszych sześciu miesiącach 2016 roku urzędy skarbowe przeprowadziły 17,1 tys. kontroli podatkowych. To sporo mniej niż w I połowie ubiegłego roku, kiedy takich kontroli było 25,5 tys. Ale mniej oznacza skuteczniej, bo wartość ustaleń poczynionych przez urzędników fiskusa w trakcie tegorocznych kontroli była wyższa niż tych z I połowie 2015 r.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić list ostrzegawczy

Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić tzw. listów ostrzegawczych, które nie wpłyną na poprawę przestrzegania przepisów podatkowych przez nieuczciwych podatników, jak i na wykrywalność przestępstw podatkowych. Pogorszeniu ulegnie sytuacja prawno – podatkowa firm, które prowadzą uczciwie działalność w dobrej wierze w nie działają w celu popełnienia przestępstwa - uważa Rada Podatkowa Konfederacji Lewiatan.

Kontrola podatkowa – jak się do niej przygotować?

Gdy otrzymujemy zawiadomienie o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej, powinniśmy zacząć od dokładnego zapoznania się z jego treścią, a następnie przystąpić do analizy rozliczeń i dokumentacji podatkowej. Następny krok to usunięcie uchybień, które mogły by być obiektem zainteresowania organów kontroli podatkowej.

MF przygotowało projekt zmian w podatkach

Ministerstwo Finansów przygotowało pakiet zmian w działaniach związanych z podatkami. Mają pomóc w zwiększeniu kontroli przestrzegania przepisów podatkowych oraz ulepszyć działanie administracji podatkowej.

Korekta deklaracji po kontroli podatkowej jest nieważna

Podatnik, który dokonał korekty deklaracji według wytycznych z przeprowadzonej kontroli powinien liczyć się z faktem, iż będzie ona nieważna dla urzędu skarbowego. Fiskus nie uwzględni korekty w dalszych etapach postępowania podatkowego.

REKLAMA

Sąd może uchylić prawomocny mandat karny od fiskusa

Prawomocny mandat karny wydany przez upoważnionego pracownika urzędu skarbowego można anulować w ciągu 7 dni od jego przyjęcia. Wniosek o uchylenie można złożyć w sądzie rejonowym, który uchyli mandat od fiskusa, jeżeli karę grzywny nałożono na czyn, który nie stanowi wykroczenia skarbowego.

Rząd chce wprowadzić zmiany w podatkach

Rząd pracuje nad nowelizacją przepisów Ordynacji podatkowej, która ma na celu poprawę efektywności systemu podatkowego oraz uproszczenie procedur.

Czynności sprawdzające bez konieczności przeprowadzania kontroli

Urząd skarbowy może przeprowadzić czynności sprawdzające dotyczące prawidłowego wypełnienia i terminowego złożenia deklaracji podatkowej. Wówczas nie ma konieczności przeprowadzania kontroli podatkowej.

Jak założyć stację kontroli pojazdów ?

Wraz z rosnącą liczbą samochodów na polskich drogach rośnie liczba osób dostrzegających w prowadzeniu stacji kontroli pojazdów żyłę złota. Jednak wymagania dotyczące założenia takiej stacji są wysokie. Jak założyć i prowadzić taką działalność?

Wysoka akcyza na wyroby energetyczne

Ustawa o podatku akcyzowym przewiduje wysokie stawki akcyzy dla sprzedawców oleju opałowego w związku z opóźnieniami w terminowym złożeniu oświadczeń nabywców oleju w odpowiednich organach podatkowych. Pojawiło się pytanie: czy wskazana regulacja jest zgodna z konstytucją?

Czynności sprawdzające urzędu skarbowego

Urząd skarbowy przeprowadzając czynności sprawdzające dokonuje weryfikacji w zakresie terminowego składania deklaracji podatkowych i wypłat podatków. Urząd zawsze bada też dokumentację pod względem wymogów formalnych. Jakie są terminy wykonywania tych czynności?

Propozycje zmian w prawie podatkowym na korzyść podatnika

Przepisy prawa podatkowego powinny być zrozumiałe dla każdego podatnika, określające postępowanie między podatnikami a organami. Powstały propozycje wprowadzenia zmian w zasadach rozstrzygania wątpliwości podatkowych na korzyść podatnika.

Wszczęcie postępowania podatkowego

Wszczęcie postępowania podatkowego jest poprzedzone wizytą fiskusa w firmie w celu skontrolowania, czy i w jaki sposób podatnik wywiązuje się ze swoich obowiązków podatkowych. Wizyta taka kończy się wręczeniem podatnikowi protokołu. Oprócz skorygowania wykrytych błędów, warto zachować ostrożność nawet po pół roku po kontroli – urząd skarbowy może jeszcze wszcząć postępowanie podatkowe.

Oszuści podszywają się pod Administrację Podatkową

Oszuści, używający logo Administracji Podatkowej, podszywają się pod Ministerstwo Finansów i wysyłają fałszywe informacje o czekającym na przedsiębiorców zwrocie z podatku. Proszą o podanie danych osobowych i danych kart kredytowych.

Kontrole w przedsiębiorstwie

Zgodnie z polskimi przepisami, przedsiębiorca podlega wielu ograniczeniom oraz kontrolom. Jakim kontrolom może zostać poddany przedsiębiorca?

Współpraca organów podatkowych w UE

Polska wdroży unijne przepisy mające na celu lepszą i skuteczniejszą współpracę administracji podatkowych Polski i innych krajów UE. Rząd zaakceptował 17 lipca 2012 r. założenia nowej ustawy o wzajemnej pomocy przy dochodzeniu podatków, ceł i innych należności publicznoprawnych oraz założenia nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Podatek dochodowy od bonusów pracowniczych – Lewiatan chce iść do TK

Nie jest żadną tajemnicą, że organy podatkowe tak interpretują prawo, że pracownicy powinni płacić podatek od wielu pozapłacowych świadczeń (bonusów) otrzymywanych od pracodawcy. Zdaniem ekspertów podatkowych istnieje realna obawa, że fiskus będzie się upominać o podatek od wszystkich takich świadczeń pracowniczych.

Jak wysokie dywidendy wypłacą spółki?

W tym roku można spodziewać się rekordowo wysokiej wartości dywidend, które przyjdzie wypłacić spółkom z udziałem Skarbu Państwa. Niestety jeżeli państwo jest akcjonariuszem w danej spółce, może chcieć zwiększyć swoje przychody, podnosząc podatek. Taka polityka negatywnie odbiłaby się na spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Kontrola prowadzenia działalności? Sprawdź jak powinna ona wyglądać!

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien spełniać warunki jakie nakłada na niego prawo. W związku z tym może podlegać kontrolom, w celu weryfikacji zgodności prowadzenia owej działalności z przepisami prawa.

Jaki jest czas trwania kontroli przedsiębiorcy?

Czas trwania kontroli nie jest zależny od uznania organu kontrolującego – są to ściśle określone terminy w Ustawie o Swobodzie Działalności Gospodarczej. To, ile kontrolujący spędzi czasu w naszej firmie zależy od jej rozmiaru i kilku innych przesłanek.

Czym jest książka kontroli?

Przedsiębiorca jest obowiązany prowadzić i przechowywać w swojej siedzibie książkę kontroli oraz upoważnienia i protokoły kontroli. Książka kontroli może mieć formę zbioru dokumentów. Książka kontroli służy przedsiębiorcy do dokumentowania liczby i czasu trwania kontroli jego działalności.

Rozpoczęcie kontroli - upoważnienie

Czynności kontrolne mogą być wykonywane przez pracowników organów kontroli po okazaniu przedsiębiorcy albo osobie przez niego upoważnionej legitymacji służbowej upoważniającej do wykonywania takich czynności oraz po doręczeniu upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, chyba że przepisy szczególne przewidują możliwość podjęcia kontroli już po okazaniu legitymacji.

Limity czasu kontroli od 7 marca 2009 r. - czyli ile może u Ciebie siedzieć kontroler

Przedsiębiorcę może kontrolować prawie 40 różnych instytucji. Jednak warto wiedzieć, że dany organ kontrolny nie może prowadzić w firmie swoich czynności dowolnie długo. Sprawdź zatem ile dni musisz gościć kontrolerów.

REKLAMA