REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć stację kontroli pojazdów ?

Konrad Marszałek
Jak założyć stację kontroli pojazdów ?
Jak założyć stację kontroli pojazdów ?
Audi

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z rosnącą liczbą samochodów na polskich drogach rośnie liczba osób dostrzegających w prowadzeniu stacji kontroli pojazdów żyłę złota. Jednak wymagania dotyczące założenia takiej stacji są wysokie. Jak założyć i prowadzić taką działalność?

Jaka stacja?

REKLAMA

Na początek mamy możliwość wyboru jednej z dwóch typów stacji jaką chcemy prowadzić. Ustawa z 20 czerwca 1997 r. o prawie o ruchu drogowym przewiduje podstawową stację kontroli pojazdów w której będą przeprowadzane okresowe badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, badań technicznych przyczep, dodatkowych badań technicznych. Drugim typem stacji kontroli pojazdów jest okręgowa stacja kontroli pojazdów w której przeprowadza się badania wszystkich pojazdów.

Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - pozwolenia

Co zawiera wniosek rejestracyjny działalność?

Wniosek powinien być złożony do Starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności objętej wpisem. Wniosek zawiera następujące dane: firmę przedsiębiorcy, numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej oraz numer identyfikacji podatkowej, adres zamieszkania albo siedziby przedsiębiorcy, adres stacji kontroli pojazdów przedsiębiorcy, zakres badań, imiona i nazwiska zatrudnionych diagnostów wraz numerami ich uprawnień. Ponadto oświadczenia o tym, że dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów są kompletne i zgodne z prawdą i znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

porozmawiaj ma forum

Wyposażenie stacji

Warunki jakie musi spełnić stacja kontroli pojazdów określone są w rozporządzeniu ministra transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w skrócie można napisać, że są wymagane:

 1. urządzenie do podnoszenia: całego pojazdu i osi pojazdu
 2. jedno z urządzeń do kontroli działania hamulców: rolkowe, płytowe lub opóźnieniomierz
 3. przyrząd do pomiaru i regulacji ciśnienia powietrza w ogumieniu pojazdu
 4. przyrząd do pomiaru zbieżności kół jezdnych
 5. urządzenie do oceny prawidłowości ustawienia kół jezdnych pojazdu
 6. przyrząd do pomiaru ustawienia i światłości świateł pojazdu
 7. miernik poziomu dźwięku
 8. dymomierz
 9. przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd-przyczepa
 10. przyrząd do wymuszania kontrolowanego nacisku na mechanizm sterowania hamulcem najazdowym przyczepy
 11. urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu
 12. wieloskładnikowy analizator spalin silników o zapłonie iskrowym
 13. przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu
 14. urządzenie do kontroli skuteczności tłumienia drgań zawieszenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton
 15. czytnik informacji diagnostycznych do układu OBD II/EOBD
 16. przyrząd do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła
 17. elektroniczny detektor gazów do kontroli nieszczelności instalacji gazowej

Kontrola

Ustawa przewiduje, że nadzór nad stacjami sprawuje Starosta, który może powierzyć czynności kontrolne Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego. Zgodnie z ustawą nadzór wykonywany jest co najmniej raz w roku w zakresie: zgodności stacji z wymaganiami,
prawidłowości wykonywania badań technicznych pojazdów, prawidłowości prowadzenia wymaganej dokumentacji. Po przeprowadzonej kontroli organ może wydać decyzję o zakazie prowadzenia stacji i wykreśla z rejestru lub wydaje zalecenia pokontrolne i wyznacza termin usunięcia naruszeń warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów.

Salon fryzjerski - biznes plan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

REKLAMA

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

Finansowanie ze środków UE. Z jakich programów mogą korzystać przedsiębiorcy z MŚP?

Z jakich programów finansowania może skorzystać przedsiębiorca w 2024 roku? Unia Europejska kontynuuje swoje zaangażowanie we wsparcie przedsiębiorców z MŚP. Stawia na różnorodne programy i ułatwienia, które mają na celu stymulowanie innowacyjności, wzrostu gospodarczego oraz konkurencyjności firm w UE.

REKLAMA

Od 12 czerwca zapłacisz okiem za zakupy. W których sklepach?

12 czerwca w pięciu salonach Empik w całej Polsce rozpoczyna się pilotażowy program płatności biometrycznych. To innowacyjne rozwiązanie opiera się na fuzji biometrii tęczówki oka i twarzy. Dostawcą tej technologii jest polski fintech PayEye, we współpracy z Planet Pay. Program jest pierwszym tego rodzaju w Europie i działa w ramach programu Mastercard Biometric Checkout.

Będzie zakaz nowych licencji na transport międzynarodowy, zablokuje zakładanie jednoosobowych firm

Planowany przez Ministerstwo Infrastruktury pomysł zakazu wydawania licencji dla transportu międzynarodowego może okazać się dużym problemem dla polskich przewoźników. To praktycznie zakaz zakładanie nowych jednoosobowych firm. Ponadto blokada zakupu nowych ciężarówek.

REKLAMA