Jak założyć stację kontroli pojazdów ?
REKLAMA
REKLAMA
Jaka stacja?
REKLAMA
Na początek mamy możliwość wyboru jednej z dwóch typów stacji jaką chcemy prowadzić. Ustawa z 20 czerwca 1997 r. o prawie o ruchu drogowym przewiduje podstawową stację kontroli pojazdów w której będą przeprowadzane okresowe badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, badań technicznych przyczep, dodatkowych badań technicznych. Drugim typem stacji kontroli pojazdów jest okręgowa stacja kontroli pojazdów w której przeprowadza się badania wszystkich pojazdów.
Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - pozwolenia
Co zawiera wniosek rejestracyjny działalność?
Wniosek powinien być złożony do Starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności objętej wpisem. Wniosek zawiera następujące dane: firmę przedsiębiorcy, numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej oraz numer identyfikacji podatkowej, adres zamieszkania albo siedziby przedsiębiorcy, adres stacji kontroli pojazdów przedsiębiorcy, zakres badań, imiona i nazwiska zatrudnionych diagnostów wraz numerami ich uprawnień. Ponadto oświadczenia o tym, że dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów są kompletne i zgodne z prawdą i znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.
Wyposażenie stacji
Warunki jakie musi spełnić stacja kontroli pojazdów określone są w rozporządzeniu ministra transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w skrócie można napisać, że są wymagane:
- urządzenie do podnoszenia: całego pojazdu i osi pojazdu
- jedno z urządzeń do kontroli działania hamulców: rolkowe, płytowe lub opóźnieniomierz
- przyrząd do pomiaru i regulacji ciśnienia powietrza w ogumieniu pojazdu
- przyrząd do pomiaru zbieżności kół jezdnych
- urządzenie do oceny prawidłowości ustawienia kół jezdnych pojazdu
- przyrząd do pomiaru ustawienia i światłości świateł pojazdu
- miernik poziomu dźwięku
- dymomierz
- przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd-przyczepa
- przyrząd do wymuszania kontrolowanego nacisku na mechanizm sterowania hamulcem najazdowym przyczepy
- urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu
- wieloskładnikowy analizator spalin silników o zapłonie iskrowym
- przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu
- urządzenie do kontroli skuteczności tłumienia drgań zawieszenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton
- czytnik informacji diagnostycznych do układu OBD II/EOBD
- przyrząd do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła
- elektroniczny detektor gazów do kontroli nieszczelności instalacji gazowej
Kontrola
Ustawa przewiduje, że nadzór nad stacjami sprawuje Starosta, który może powierzyć czynności kontrolne Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego. Zgodnie z ustawą nadzór wykonywany jest co najmniej raz w roku w zakresie: zgodności stacji z wymaganiami,
prawidłowości wykonywania badań technicznych pojazdów, prawidłowości prowadzenia wymaganej dokumentacji. Po przeprowadzonej kontroli organ może wydać decyzję o zakazie prowadzenia stacji i wykreśla z rejestru lub wydaje zalecenia pokontrolne i wyznacza termin usunięcia naruszeń warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.