REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak założyć stację kontroli pojazdów ?

Konrad Marszałek
Jak założyć stację kontroli pojazdów ?
Jak założyć stację kontroli pojazdów ?
Audi

REKLAMA

REKLAMA

Wraz z rosnącą liczbą samochodów na polskich drogach rośnie liczba osób dostrzegających w prowadzeniu stacji kontroli pojazdów żyłę złota. Jednak wymagania dotyczące założenia takiej stacji są wysokie. Jak założyć i prowadzić taką działalność?

Jaka stacja?

REKLAMA

Na początek mamy możliwość wyboru jednej z dwóch typów stacji jaką chcemy prowadzić. Ustawa z 20 czerwca 1997 r. o prawie o ruchu drogowym przewiduje podstawową stację kontroli pojazdów w której będą przeprowadzane okresowe badania techniczne pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, badań technicznych przyczep, dodatkowych badań technicznych. Drugim typem stacji kontroli pojazdów jest okręgowa stacja kontroli pojazdów w której przeprowadza się badania wszystkich pojazdów.

Jak założyć żłobek i klub dziecięcy - pozwolenia

Co zawiera wniosek rejestracyjny działalność?

Wniosek powinien być złożony do Starosty właściwego ze względu na miejsce wykonywania działalności objętej wpisem. Wniosek zawiera następujące dane: firmę przedsiębiorcy, numer w rejestrze przedsiębiorców albo ewidencji działalności gospodarczej oraz numer identyfikacji podatkowej, adres zamieszkania albo siedziby przedsiębiorcy, adres stacji kontroli pojazdów przedsiębiorcy, zakres badań, imiona i nazwiska zatrudnionych diagnostów wraz numerami ich uprawnień. Ponadto oświadczenia o tym, że dane zawarte we wniosku o wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów są kompletne i zgodne z prawdą i znane mi są i spełniam warunki wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

porozmawiaj ma forum

Wyposażenie stacji

Warunki jakie musi spełnić stacja kontroli pojazdów określone są w rozporządzeniu ministra transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w skrócie można napisać, że są wymagane:

  1. urządzenie do podnoszenia: całego pojazdu i osi pojazdu
  2. jedno z urządzeń do kontroli działania hamulców: rolkowe, płytowe lub opóźnieniomierz
  3. przyrząd do pomiaru i regulacji ciśnienia powietrza w ogumieniu pojazdu
  4. przyrząd do pomiaru zbieżności kół jezdnych
  5. urządzenie do oceny prawidłowości ustawienia kół jezdnych pojazdu
  6. przyrząd do pomiaru ustawienia i światłości świateł pojazdu
  7. miernik poziomu dźwięku
  8. dymomierz
  9. przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd-przyczepa
  10. przyrząd do wymuszania kontrolowanego nacisku na mechanizm sterowania hamulcem najazdowym przyczepy
  11. urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu
  12. wieloskładnikowy analizator spalin silników o zapłonie iskrowym
  13. przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu
  14. urządzenie do kontroli skuteczności tłumienia drgań zawieszenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 ton
  15. czytnik informacji diagnostycznych do układu OBD II/EOBD
  16. przyrząd do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła
  17. elektroniczny detektor gazów do kontroli nieszczelności instalacji gazowej

Kontrola

Ustawa przewiduje, że nadzór nad stacjami sprawuje Starosta, który może powierzyć czynności kontrolne Dyrektorowi Transportowego Dozoru Technicznego. Zgodnie z ustawą nadzór wykonywany jest co najmniej raz w roku w zakresie: zgodności stacji z wymaganiami,
prawidłowości wykonywania badań technicznych pojazdów, prawidłowości prowadzenia wymaganej dokumentacji. Po przeprowadzonej kontroli organ może wydać decyzję o zakazie prowadzenia stacji i wykreśla z rejestru lub wydaje zalecenia pokontrolne i wyznacza termin usunięcia naruszeń warunków wykonywania działalności gospodarczej w zakresie prowadzenia stacji kontroli pojazdów.

Salon fryzjerski - biznes plan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Pracownicy nie chcą już owocowych czwartków? Te 3 benefity warto wprowadzić w firmie

Kiedyś praca zdalna była benefitem, dziś coraz częściej jest standardem. Jakie teraz oczekiwania mają pracownicy w zakresie benefitów pozapłacowych? Co może oferować pracodawca?

Kiedy w biznesie można powołać na siłę wyższą, czy to pozwoli uniknąć odpowiedzialności za niedotrzymanie umowy

Analizując okoliczności danej sprawy, zawsze musimy brać pod uwagę jej indywidualny charakter. Nie każda sytuacja, która dla nas jest oczywista na pierwszy rzut oka, stanowi okoliczność wyłączająca naszą odpowiedzialność z tytułu siły wyższej.

Zabezpieczenie przyszłości firmy. Czyli czym jest zarząd sukcesyjny?

Wyobraź sobie, że prowadzisz firmę, z sukcesami, ale nagle… coś się dzieje. Co z twoim przedsiębiorstwem, jeśli ciebie zabraknie? Czy twoi bliscy będą w stanie kontynuować działalność? Właśnie tutaj wchodzi na scenę zarząd sukcesyjny – pomysł ustawodawcy na to, by firma mogła płynnie funkcjonować, nawet gdy jej twórca nie może już jej prowadzić.

Transport: Kiedy przewoźnik może powołać się na siłę wyższą?

Wydarzenia takie jak niedawna powódź na południu kraju czy pandemia Covid-19 sprzed kilku lat mogą spowodować problemy z transportem towarów, w tym z dostarczeniem ich na czas bądź utratą lub uszkodzeniem. Przewoźnik nie ma wpływu na ich wystąpienie i nie jest w stanie zapobiec ich konsekwencjom. Czy takie okoliczności dają podstawy do powołania się na siłę wyższą?

REKLAMA

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wakacje składkowe. Przedsiębiorcy złożyli już ponad 333 tys. wniosków

Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że od 1 do 12 listopada przedsiębiorcy złożyli ponad 333 tys. wniosków o wakacje składkowe. W jakim województwie było ich najwiecej, a w jakim najmniej? 

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek?

Świadczenie interwencyjne: dla kogo, warunki, gdzie złożyć wniosek? Czym jest świadczenie interwencyjne? Komu przysługuje? Jakie warunki należy spełniać by je otrzymać? Jakie dokumenty należy dołączyć do wniosku?

Polska prezydencja w UE 2025: priorytety przedsiębiorców to m.in. wzmocnienie i ochrona jednolitego rynku UE w związku z rosnącą rolą Chin i wyborami prezydenckimi w USA

Już z początkiem 2025 roku Polska obejmie prezydencję w Radzie UE. Przedsiębiorcy widzą w tym szanse na kształtowanie unijnej polityki, wspieranie jednolitego rynku oraz odpowiedź na wyzwania związane z globalną konkurencją, rosnącą rolą Chin i zmianami politycznymi w USA. Wśród priorytetów są zwiększenie konkurencyjności UE, bezpieczeństwo energetyczne i poszerzenie Unii o Ukrainę i Mołdawię.

REKLAMA

Regulacje ESG w transporcie. Z czym to się wiąże?

Branża TSL nie ma łatwo. Firmy z tego sektora muszą zmierzyć się z nowymi wymogami regulacyjnymi i raportowymi – ESG (Environmental, Social, Governance). Chodzi o poprawę standardów środowiskowych, społecznych i zarządzania korporacyjnego. Któe regulacje już są w Europie obowiązkowe, a na które jeszcze czekamy? I najważniejsze - ile trzeba na to wydać i co grozi za ignorowanie tych zmian? 

Na jakie reformy czeka rynek pracy?

Przedsiębiorcy oczekują większego wsparcia od rządu, zwłaszcza w kwestii aktywizacji grup niedoreprezentowanych na rynku pracy. Chcieliby również zmniejszenia kosztów zatrudnienia i zapewnienia dostępu do kandydatów z państw trzecich. Nawołują także do stworzenia warunków sprzyjających rozwojowi kompetencji i kwalifikacji zawodowych. 

REKLAMA