Wstrzymanie wykonania orzeczeń sądu II instancji
REKLAMA
REKLAMA
Przesłankami zatem wydania takiego postanowienia jest wykazanie przez stronę istnienia niebezpieczeństwa poniesienia przez nią niepowetowanej szkody, która powstałaby na skutek wykonania zaskarżonego orzeczenia.
REKLAMA
Wniosek o wstrzymanie może być złożony i rozpoznany wyłącznie przez sąd II instancji, przepisy o kasacji bowiem nie przewidują takiej możliwości w odniesieniu do Sądu Najwyższego (Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 7 lutego 2002 r.
II UKN 47/2001). Wstrzymanie wykonania orzeczenia następuje aż do czasu jego uprawomocnienia się czyli upływu terminu do wniesienia kasacji, odrzucenia lub oddalenia kasacji.
Polecamy: Wniosek o sporządzenie uzasadnienia
Sąd może uzależnić wykonanie wyroku od złożenia przez powoda stosownego zabezpieczenia.
Odstępstwem od zasady natychmiastowej wykonalności orzeczeń sądu II instancji jest sprzedaż nieruchomości. W tej kwestii wykonalność wstrzymuje się z urzędu do czasu uprawomocnienia się wyroku.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.