| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Postępowanie zabezpieczające > Na czym może polegać zabezpieczenie roszczeń pieniężnych?

Na czym może polegać zabezpieczenie roszczeń pieniężnych?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z możliwością zaistnienia sytuacji niewypłacalności kontrahenta i koniecznością wystąpienia o ochronę swoich roszczeń do sądu. Jeżeli dodatkowo istnieje obawa, że zasądzone roszczenie nie będzie mogło mimo wszystko zostać spełnione z powodu zaistnienia określonych okoliczności, przedsiębiorca może wnioskować przed sądem o udzielenie zabezpieczenia.

Postępowanie zabezpieczające jest elementem całego postępowania przed sądem i ma na celu zabezpieczenie uprawnionego przed niemożliwością zaspokojenia roszczenia.

Co do zasady zabezpieczeniu podlegają roszczenia pieniężne. Następuje ona na kilka sposobów:
1. zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego,
2. obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową,
3. ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu,
4. obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską,
5. ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
6. ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.

Przeczytaj także Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

Może mieć również miejsce sytuacja, w której sąd, po wysłuchaniu uprawnionego przedsiębiorcy, polecić komornikowi sprzedaż każdej zajętej przez niego ruchomości, wierzytelności lub prawa. Cenę uzyskaną ze tej sprzedaży komornik złoży się na rachunek depozytowy sądu na zabezpieczenie roszczeń uprawnionego.

Zobowiązany do świadczenia kontrahent posiada obraz. Sąd zleci komornikowi jego sprzedaż, a uzyskana z niej kwota zostanie przez komornika złożona do depozytu. Kwota ta będzie stanowić właśnie zabezpieczenie roszczeń przedsiębiorcy.

Oczywiście zabezpieczenie nie może mieć charakteru nieograniczonego, w związku z czym przepisy przewidują np., że zabezpieczenie nie może obejmować rzeczy, wierzytelności i praw, z których egzekucja jest wyłączona (np. określona część wynagrodzenia).

Polecamy serwis Odszkodowania

Co do zasady nie podlegają tez zajęciu rzeczy ulegające szybkiemu zepsuciu. Mogą one stanowić przedmiot zabezpieczenia tylko wtedy, gdy obowiązany nie ma innego mienia, które mogłoby zabezpieczyć roszczenia uprawnionego, istnieje zaś możliwość szybkiej sprzedaży tych rzeczy. Dokonuje się jej niezwłocznie, zgodnie z przepisami o sprzedaży w trybie egzekucji z ruchomości.

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Może mieć również miejsce sytuacja, w której sąd, po wysłuchaniu uprawnionego przedsiębiorcy, polecić komornikowi sprzedaż każdej zajętej przez niego ruchomości, wierzytelności lub prawa.
Może mieć również miejsce sytuacja, w której sąd, po wysłuchaniu uprawnionego przedsiębiorcy, polecić komornikowi sprzedaż każdej zajętej przez niego ruchomości, wierzytelności lub prawa.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »