REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Na czym może polegać zabezpieczenie roszczeń pieniężnych?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Może mieć również miejsce sytuacja, w której sąd, po wysłuchaniu uprawnionego przedsiębiorcy, polecić komornikowi sprzedaż każdej zajętej przez niego ruchomości, wierzytelności lub prawa.
Może mieć również miejsce sytuacja, w której sąd, po wysłuchaniu uprawnionego przedsiębiorcy, polecić komornikowi sprzedaż każdej zajętej przez niego ruchomości, wierzytelności lub prawa.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z możliwością zaistnienia sytuacji niewypłacalności kontrahenta i koniecznością wystąpienia o ochronę swoich roszczeń do sądu. Jeżeli dodatkowo istnieje obawa, że zasądzone roszczenie nie będzie mogło mimo wszystko zostać spełnione z powodu zaistnienia określonych okoliczności, przedsiębiorca może wnioskować przed sądem o udzielenie zabezpieczenia.

Postępowanie zabezpieczające jest elementem całego postępowania przed sądem i ma na celu zabezpieczenie uprawnionego przed niemożliwością zaspokojenia roszczenia.

REKLAMA

Co do zasady zabezpieczeniu podlegają roszczenia pieniężne. Następuje ona na kilka sposobów:
1. zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego,
2. obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową,
3. ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu,
4. obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską,
5. ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
6. ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.

Przeczytaj także Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

REKLAMA

Może mieć również miejsce sytuacja, w której sąd, po wysłuchaniu uprawnionego przedsiębiorcy, polecić komornikowi sprzedaż każdej zajętej przez niego ruchomości, wierzytelności lub prawa. Cenę uzyskaną ze tej sprzedaży komornik złoży się na rachunek depozytowy sądu na zabezpieczenie roszczeń uprawnionego.

Zobowiązany do świadczenia kontrahent posiada obraz. Sąd zleci komornikowi jego sprzedaż, a uzyskana z niej kwota zostanie przez komornika złożona do depozytu. Kwota ta będzie stanowić właśnie zabezpieczenie roszczeń przedsiębiorcy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oczywiście zabezpieczenie nie może mieć charakteru nieograniczonego, w związku z czym przepisy przewidują np., że zabezpieczenie nie może obejmować rzeczy, wierzytelności i praw, z których egzekucja jest wyłączona (np. określona część wynagrodzenia).

Polecamy serwis Odszkodowania

Co do zasady nie podlegają tez zajęciu rzeczy ulegające szybkiemu zepsuciu. Mogą one stanowić przedmiot zabezpieczenia tylko wtedy, gdy obowiązany nie ma innego mienia, które mogłoby zabezpieczyć roszczenia uprawnionego, istnieje zaś możliwość szybkiej sprzedaży tych rzeczy. Dokonuje się jej niezwłocznie, zgodnie z przepisami o sprzedaży w trybie egzekucji z ruchomości.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

REKLAMA