Na czym może polegać zabezpieczenie roszczeń pieniężnych?
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie zabezpieczające jest elementem całego postępowania przed sądem i ma na celu zabezpieczenie uprawnionego przed niemożliwością zaspokojenia roszczenia.
REKLAMA
Co do zasady zabezpieczeniu podlegają roszczenia pieniężne. Następuje ona na kilka sposobów:
1. zajęcie ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego,
2. obciążenie nieruchomości obowiązanego hipoteką przymusową,
3. ustanowienie zakazu zbywania lub obciążania nieruchomości, która nie ma urządzonej księgi wieczystej lub której księga wieczysta zaginęła lub uległa zniszczeniu,
4. obciążenie statku albo statku w budowie hipoteką morską,
5. ustanowienie zakazu zbywania spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu,
6. ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego albo zakładem wchodzącym w skład przedsiębiorstwa lub jego częścią albo częścią gospodarstwa rolnego obowiązanego.
Przeczytaj także Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy
REKLAMA
Może mieć również miejsce sytuacja, w której sąd, po wysłuchaniu uprawnionego przedsiębiorcy, polecić komornikowi sprzedaż każdej zajętej przez niego ruchomości, wierzytelności lub prawa. Cenę uzyskaną ze tej sprzedaży komornik złoży się na rachunek depozytowy sądu na zabezpieczenie roszczeń uprawnionego.
Zobowiązany do świadczenia kontrahent posiada obraz. Sąd zleci komornikowi jego sprzedaż, a uzyskana z niej kwota zostanie przez komornika złożona do depozytu. Kwota ta będzie stanowić właśnie zabezpieczenie roszczeń przedsiębiorcy.
Oczywiście zabezpieczenie nie może mieć charakteru nieograniczonego, w związku z czym przepisy przewidują np., że zabezpieczenie nie może obejmować rzeczy, wierzytelności i praw, z których egzekucja jest wyłączona (np. określona część wynagrodzenia).
Polecamy serwis Odszkodowania
Co do zasady nie podlegają tez zajęciu rzeczy ulegające szybkiemu zepsuciu. Mogą one stanowić przedmiot zabezpieczenia tylko wtedy, gdy obowiązany nie ma innego mienia, które mogłoby zabezpieczyć roszczenia uprawnionego, istnieje zaś możliwość szybkiej sprzedaży tych rzeczy. Dokonuje się jej niezwłocznie, zgodnie z przepisami o sprzedaży w trybie egzekucji z ruchomości.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.