| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Postępowanie zabezpieczające > Zabezpieczenie roszczenia poprzez ustanowienie zarządu przymusowego

Zabezpieczenie roszczenia poprzez ustanowienie zarządu przymusowego

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem utraty płynności finansowej i niemożliwością uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji należy liczyć się z tym, że wierzyciel wystąpi do sądu w celu ochrony swojego roszczenia. Oprócz tego może on żądać zabezpieczenia roszczenia.

Postępowanie zabezpieczające ma na celu ochronę roszczenia jeżeli zachodzi prawdopodobieństwo, że dłużnik nie ureguluje zobowiązania lub będzie utrudniał jego wykonanie. Może mieć ono różną postać. Jedną z nich jest ustanowienie zarządu przymusowego nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym zobowiązanego do świadczenia. W takim przypadku pieczę nad tym przedsiębiorstwem lub gospodarstwem przejmuje zarządca ustanowiony przez sąd wydający postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Postanowienie o ustanowieniu zarządcy stanowi jednocześnie podstawę do wprowadzenia zarządcy w zarząd, w razie gdyby istniały przeszkody uniemożliwiające zarządcy objęcie zarządu (np. stawianie przez zobowiązanego fizycznego oporu). Zarządcą nie może być oczywiście zobowiązany.

W toku sprawowania zarządu sąd może, ale tylko za zgodą uprawnionego i obowiązanego, zezwolić na zmianę sposobu wykonywania zarządu.

Przeczytaj także: Postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia – czym jest i co dalej

Sąd może również postanowić, ale po uzyskaniu zgody obowiązanego, że dochód uzyskiwany z zarządu przeznaczony będzie na zaspokojenie uprawnionego. Zgoda taka nie jest potrzebna w niektórych sprawach (np. jeżeli postępowanie dotyczy roszczenia o alimenty). Wydając postanowienie o przekazywaniu dochodu na zaspokojenie uprawnionego, sąd określi wysokość kwoty, do której wierzyciel winien być zaspokojony, jeżeli kwota ta nie została określona w postanowieniu o zabezpieczeniu.

Polecamy serwis Windykacja

Przepisy stanowią, że czynności prawne dłużnika dotyczące majątku objętego zarządem przymusowym podjęte po ustanowieniu zarządu są nieważne. Ma to na celu uniemożliwienie dłużnikowi wykonywania czynności zmierzających do np. zbycia lub obciążenia przedsiębiorstwa lub gospodarstwa. 

Sąd orzekł w stosunku do przedsiębiorcy XYZ zabezpieczenie w postaci zarządu przymusowego. Postanowienie o tym zapadło 28 listopada. Przedsiębiorca 1 grudnia sprzedał dwie nieruchomości wchodzące w skład przedsiębiorstwa, czym znacznie zmniejszył jego wartość. Czynność ta będzie jednak, zgodnie z przepisami, nieważna.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Ekonomista, prawnik, doradca podatkowy, publicysta

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »