| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Postępowanie zabezpieczające > Postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia – czym jest i co dalej?

Postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia – czym jest i co dalej?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem, że nieuczciwy kontrahent nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. Przedsiębiorca ma jednak oparcie w przepisach prawa, które umożliwiają mu wystąpienie do sądu w celu dochodzenia swojej należności. Jeżeli miałaby miejsce sytuacja, w której przedsiębiorca obawia się, że zasądzone świadczenie nie zostanie wykonane z racji np. wyzbywania się majątku przed dłużnika, może on wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie.

Postępowanie zabezpieczające jest wszczynane na wniosek i ma na celu przeciwdziałanie czynnościom dłużnika, które zmierzają do niewykonania swoich zobowiązań, a tym samy pokrzywdzenia wierzycieli. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku przedsiębiorcy, wyda postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Określi w nim jego sposób. Zabezpieczenie może więc polegać na na ustanowieniu zarządu nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego, zakazie zbywania elementów majątku, czy zablokowaniu kont bankowych..

Wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia sąd może jednak uzależnić od złożenia przez uprawnionego kaucji na zabezpieczenie roszczeń obowiązanego powstałych w wyniku wykonania postanowienia o zabezpieczeniu. Chodzi tu o sytuację, gdy okaże się, że zabezpieczenie nie było konieczne, a wyniku jego wykonania dłużnik poniósł stratę. W takiej sytuacji z kaucji będzie przysługiwało dłużnikowi pierwszeństwo zaspokojenia przed innymi należnościami zaraz po kosztach egzekucyjnych. Przepisów o kaucji nie stosuje się jednak, gdy uprawnionym jest Skarb Państwa oraz w wypadku zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych, o rentę, a także należności pracownika w sprawach z zakresu prawa pracy, w części nieprzekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika.

Dowiedz się Jak sąd rozpoznaje wniosek o zabezpieczeniu roszczenia?

Pracownik domagający się swojego wynagrodzenia w postępowaniu sądowym, który złożył wniosek o zabezpieczenie roszczenia nie może być wezwany do złożenia kaucji. Natomiast przedsiębiorca domagający się w postępowaniu sądowym zapłaty należności od kontrahenta, może zostać zobowiązany do złożenia kaucji.

Jeżeli sąd przychyli się do wniosku o udzielenie zabezpieczenia i wyda na posiedzeniu niejawnym w tym przedmiocie postanowienie, które podlega wykonaniu przez organ egzekucyjny, sąd doręczy je tylko uprawnionemu. Doręczenia obowiązanemu dokonuje już organ egzekucyjny równocześnie z przystąpieniem do wykonania postanowienia.

Polecamy serwis Windykacja

Na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia przysługuje zażalenie. Oznacza to, że jeżeli uprawniony przedsiębiorca nie byłby zadowolony z wydanego postanowienia, może złożyć zażalenie. Obowiązanemu nie doręcza się tego zażalenia, ani postanowienia sądu drugiej instancji rozstrzygającego o tym zażaleniu.

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia sąd może jednak uzależnić od złożenia przez uprawnionego kaucji na zabezpieczenie roszczeń obowiązanego powstałych w wyniku wykonania postanowienia o zabezpieczeniu.
Wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia sąd może jednak uzależnić od złożenia przez uprawnionego kaucji na zabezpieczenie roszczeń obowiązanego powstałych w wyniku wykonania postanowienia o zabezpieczeniu.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »