| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Postępowanie zabezpieczające > Postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia – czym jest i co dalej?

Postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia – czym jest i co dalej?

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem, że nieuczciwy kontrahent nie wywiąże się ze swojego zobowiązania. Przedsiębiorca ma jednak oparcie w przepisach prawa, które umożliwiają mu wystąpienie do sądu w celu dochodzenia swojej należności. Jeżeli miałaby miejsce sytuacja, w której przedsiębiorca obawia się, że zasądzone świadczenie nie zostanie wykonane z racji np. wyzbywania się majątku przed dłużnika, może on wystąpić z wnioskiem o zabezpieczenie.

Postępowanie zabezpieczające jest wszczynane na wniosek i ma na celu przeciwdziałanie czynnościom dłużnika, które zmierzają do niewykonania swoich zobowiązań, a tym samy pokrzywdzenia wierzycieli. Jeżeli sąd przychyli się do wniosku przedsiębiorcy, wyda postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia. Określi w nim jego sposób. Zabezpieczenie może więc polegać na na ustanowieniu zarządu nad przedsiębiorstwem lub gospodarstwem rolnym obowiązanego, zakazie zbywania elementów majątku, czy zablokowaniu kont bankowych..

Wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia sąd może jednak uzależnić od złożenia przez uprawnionego kaucji na zabezpieczenie roszczeń obowiązanego powstałych w wyniku wykonania postanowienia o zabezpieczeniu. Chodzi tu o sytuację, gdy okaże się, że zabezpieczenie nie było konieczne, a wyniku jego wykonania dłużnik poniósł stratę. W takiej sytuacji z kaucji będzie przysługiwało dłużnikowi pierwszeństwo zaspokojenia przed innymi należnościami zaraz po kosztach egzekucyjnych. Przepisów o kaucji nie stosuje się jednak, gdy uprawnionym jest Skarb Państwa oraz w wypadku zabezpieczenia roszczeń alimentacyjnych, o rentę, a także należności pracownika w sprawach z zakresu prawa pracy, w części nieprzekraczającej pełnego jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownika.

Dowiedz się Jak sąd rozpoznaje wniosek o zabezpieczeniu roszczenia?

Pracownik domagający się swojego wynagrodzenia w postępowaniu sądowym, który złożył wniosek o zabezpieczenie roszczenia nie może być wezwany do złożenia kaucji. Natomiast przedsiębiorca domagający się w postępowaniu sądowym zapłaty należności od kontrahenta, może zostać zobowiązany do złożenia kaucji.

Jeżeli sąd przychyli się do wniosku o udzielenie zabezpieczenia i wyda na posiedzeniu niejawnym w tym przedmiocie postanowienie, które podlega wykonaniu przez organ egzekucyjny, sąd doręczy je tylko uprawnionemu. Doręczenia obowiązanemu dokonuje już organ egzekucyjny równocześnie z przystąpieniem do wykonania postanowienia.

Polecamy serwis Windykacja

Na postanowienie sądu pierwszej instancji w przedmiocie zabezpieczenia przysługuje zażalenie. Oznacza to, że jeżeli uprawniony przedsiębiorca nie byłby zadowolony z wydanego postanowienia, może złożyć zażalenie. Obowiązanemu nie doręcza się tego zażalenia, ani postanowienia sądu drugiej instancji rozstrzygającego o tym zażaleniu.

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia sąd może jednak uzależnić od złożenia przez uprawnionego kaucji na zabezpieczenie roszczeń obowiązanego powstałych w wyniku wykonania postanowienia o zabezpieczeniu.
Wykonanie postanowienia o udzieleniu zabezpieczenia sąd może jednak uzależnić od złożenia przez uprawnionego kaucji na zabezpieczenie roszczeń obowiązanego powstałych w wyniku wykonania postanowienia o zabezpieczeniu.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »