| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Postępowanie zabezpieczające > Jak powinien wyglądać wniosek o udzielenie zabezpieczenia?

Jak powinien wyglądać wniosek o udzielenie zabezpieczenia?

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą może spotkać się z sytuacją, w której nieuczciwy kontrahent zawrze z nim umowę, a następnie nie spełni swojego zobowiązania. W takich wypadkach, gdy pomimo wezwań, kontrahent nie wykazuje żadnych chęci roszczenia, przedsiębiorca może wystąpić do sądu. Jeżeli dodatkowo obawia się, że dłużnik wykonuje czynności, które mają na celu ukrycie majątku lub wykazanie, że nie jest w stanie spełnić świadczenia, może domagać się zabezpieczenia roszczenia.

Postępowanie zabezpieczające jest odrębnym elementem postępowania sądowego. Jest wszczynane na wniosek strony, która widzi zagrożenie, że dłużnik uniemożliwi lub poważnie utrudni wykonanie zapadłego w sprawie, na korzyść powoda, orzeczenia.

Zainicjowanie postępowania zabezpieczającego odbywa się za pomocą wniosku. Wniosek o udzielenie zabezpieczenia powinien odpowiadać wymaganiom przepisanym dla pisma procesowego. W piśmie takim powinny się więc znaleźć:
1) oznaczenie sądu, do którego jest skierowane, imię i nazwisko lub nazwę stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników,
2) oznaczenie rodzaju pisma (w tym wypadku np. wniosek o zabezpieczenie roszczenia),
3) treść wniosku oraz dowody na poparcie przytoczonych okoliczności (należy wskazać dlaczego żądamy zabezpieczenia powództwa),
4) podpis strony (albo przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika – w zależności kto występuje przed sądem),
5) wymienienie załączników, czyli np. dokumentów, które składamy razem z pozwem.

Przeczytaj również Zażalenie na zabezpieczenie i ustanie zabezpieczenia

Oprócz tych elementów wniosek o zabezpieczenie roszczenia, którego powód się domaga powinien zawierać:
6) wskazanie sposobu zabezpieczenia (np. zakaz wykonywania darowizn na rzecz członków rodziny, zakaz zbywania majątku), a w sprawach o roszczenie pieniężne także wskazanie kwoty zabezpieczenia (nie może być wyższa od dochodzonego roszczenia liczonego wraz z odsetkami, ale może obejmować przewidywane koszty postępowania),
7) uprawdopodobnienie okoliczności, które uzasadniają wniosek. Wnioskujący powinien przedstawić sądowi dlaczego domaga się zabezpieczenia, w więc przedstawić swoje obawy dotyczące wykonania zasądzonego roszczenia.

Polecamy serwis Windykacja

Oprócz tego należy pamiętać, że jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia złożono przed wszczęciem postępowania, należy zwięźle przedstawić sądowi całą sprawę. Tak wyglądający wniosek sąd rozpatrzy na posiedzeniu niejawnym.

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia złożono przed wszczęciem postępowania, należy zwięźle przedstawić sądowi całą sprawę.
Jeżeli wniosek o udzielenie zabezpieczenia złożono przed wszczęciem postępowania, należy zwięźle przedstawić sądowi całą sprawę.

VAT 2020. Komentarz199.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ministerstwo Finansów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »