REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Uchylenie, zmiana a upadek zabezpieczenia

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia przysługuje uprawnionemu zażalenie.
Na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia przysługuje uprawnionemu zażalenie.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem zaistnienia sytuacji niemożliwości uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji uprawniony wierzyciel może domagać się realizacji swojego roszczenia przed sądem. Oprócz tego może również domagać się zabezpieczenia swojego roszczenia wnosząc odrębny wniosek.

Jeżeli sąd przychyli się do wniosku wierzyciela o ustanowienie określonego zabezpieczenia, nie jest to droga bez wyjścia. Należy bowiem pamiętać, że zobowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia wierzycielowi. Może mieć to miejsce, gdy odpadnie lub zmieni się przyczyna zabezpieczenia.

REKLAMA

REKLAMA

Sąd wydał postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia, w którym ustanowił zakaz zbywania majątku przez dłużnika. Ma ono na celu niweczenie sytuacji, w której dłużnik wyzbywałby się majątku, aby wykazać swoją niewypłacalność, a tym samym niemożność uregulowania świadczenia. Jeżeli jednak dłużnik dobrowolnie przedstawi spis swojego majątku, udowodni, że obrót majątkiem jest formą zarobienia pieniędzy w celu uregulowania należności, może starać się o uchylenie lub zmianę postanowienia.

Zabezpieczenie może zostać również uchylone w sytuacji, gdy zobowiązany złoży na rachunek depozytowy sądu sumę zabezpieczenia żądaną przez uprawnionego we wniosku o jego udzielenie.
Postanowienie w przedmiocie uchylenia lub ograniczenia zabezpieczenia zapada tylko po przeprowadzeniu rozprawy, na której sąd bada zasadność wniosku.

Przeczytaj także: Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

Na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia przysługuje uprawnionemu zażalenie. Jego niesienie wstrzymuje wykonanie postanowienia. Nie dotyczy to sytuacji, gdy uchylenie postanowienia nastąpiło na skutek złożenia przez dłużnika na rachunek depozytowy sądu sumy wystarczającej do zabezpieczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Windykacja

REKLAMA

Czym innym jest natomiast upadek zabezpieczenia. Zabezpieczenie upada w razie prawomocnego zwrotu albo odrzucenia pozwu lub wniosku, oddalenia powództwa lub wniosku albo umorzenia postępowania. Zabezpieczenie upada również, gdy zostało udzielone przed wszczęciem postępowania, jeżeli uprawniony nie wystąpił we wszczętym postępowaniu w sprawie o całość roszczenia lub też wystąpił o roszczenia inne niż to, które zostało zabezpieczone.

Wierzyciel domagał się zabezpieczenia roszczenia w postaci zapłaty określonej sumy pieniężnej. W tym celu wnioskował o zamrożenie kont bankowych dłużnika. Sąd przychylił się do jego wniosku i wydał postanowienie. Udzielone zabezpieczenie upadnie jednak jeżeli w dalszym toku procesu wierzyciel będzie się domagał roszczenia w postaci wykonania określonej pracy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

REKLAMA

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

REKLAMA

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

Brak chętnych do pracy. Restaurator oferuje prawie 1300 zł za pomoc w znalezieniu kelnera

Sezon letni jeszcze się nie rozpoczął, a w branży gastronomicznej i hotelowej już, tak jak co roku, brakuje pracowników. Właściciel bistro w Aoście na północy Włoch oferuje bon wartości 300 euro osobie, która pomoże mu znaleźć kelnera. 

REKLAMA