reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Postępowanie zabezpieczające > Uchylenie, zmiana a upadek zabezpieczenia

Uchylenie, zmiana a upadek zabezpieczenia

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem zaistnienia sytuacji niemożliwości uregulowania swoich wymagalnych zobowiązań. W takiej sytuacji uprawniony wierzyciel może domagać się realizacji swojego roszczenia przed sądem. Oprócz tego może również domagać się zabezpieczenia swojego roszczenia wnosząc odrębny wniosek.

Jeżeli sąd przychyli się do wniosku wierzyciela o ustanowienie określonego zabezpieczenia, nie jest to droga bez wyjścia. Należy bowiem pamiętać, że zobowiązany może w każdym czasie żądać uchylenia lub zmiany prawomocnego postanowienia, którym udzielono zabezpieczenia wierzycielowi. Może mieć to miejsce, gdy odpadnie lub zmieni się przyczyna zabezpieczenia.

Sąd wydał postanowienie w przedmiocie zabezpieczenia, w którym ustanowił zakaz zbywania majątku przez dłużnika. Ma ono na celu niweczenie sytuacji, w której dłużnik wyzbywałby się majątku, aby wykazać swoją niewypłacalność, a tym samym niemożność uregulowania świadczenia. Jeżeli jednak dłużnik dobrowolnie przedstawi spis swojego majątku, udowodni, że obrót majątkiem jest formą zarobienia pieniędzy w celu uregulowania należności, może starać się o uchylenie lub zmianę postanowienia.

Zabezpieczenie może zostać również uchylone w sytuacji, gdy zobowiązany złoży na rachunek depozytowy sądu sumę zabezpieczenia żądaną przez uprawnionego we wniosku o jego udzielenie.
Postanowienie w przedmiocie uchylenia lub ograniczenia zabezpieczenia zapada tylko po przeprowadzeniu rozprawy, na której sąd bada zasadność wniosku.

Przeczytaj także: Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

Na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia przysługuje uprawnionemu zażalenie. Jego niesienie wstrzymuje wykonanie postanowienia. Nie dotyczy to sytuacji, gdy uchylenie postanowienia nastąpiło na skutek złożenia przez dłużnika na rachunek depozytowy sądu sumy wystarczającej do zabezpieczenia.

Polecamy serwis Windykacja

Czym innym jest natomiast upadek zabezpieczenia. Zabezpieczenie upada w razie prawomocnego zwrotu albo odrzucenia pozwu lub wniosku, oddalenia powództwa lub wniosku albo umorzenia postępowania. Zabezpieczenie upada również, gdy zostało udzielone przed wszczęciem postępowania, jeżeli uprawniony nie wystąpił we wszczętym postępowaniu w sprawie o całość roszczenia lub też wystąpił o roszczenia inne niż to, które zostało zabezpieczone.

Wierzyciel domagał się zabezpieczenia roszczenia w postaci zapłaty określonej sumy pieniężnej. W tym celu wnioskował o zamrożenie kont bankowych dłużnika. Sąd przychylił się do jego wniosku i wydał postanowienie. Udzielone zabezpieczenie upadnie jednak jeżeli w dalszym toku procesu wierzyciel będzie się domagał roszczenia w postaci wykonania określonej pracy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia przysługuje uprawnionemu zażalenie.
Na postanowienie uchylające lub zmieniające postanowienie o udzieleniu zabezpieczenia przysługuje uprawnionemu zażalenie.

Uprawnienia rodziców w pracy. Poradnik pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Piekarczyk

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama