Jak sąd rozpoznaje wniosek o zabezpieczeniu roszczenia?
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie zabezpieczające, co do zasady, wszczynane na wniosek powoda. Wniosek ten powinien zawierać ściśle określone elementy. Jeżeli jest on prawidłowo sformułowany, podlega rozpoznaniu. Sąd powinien dokonać tego bezzwłocznie. Co do zasady, nie później niż w terminie tygodnia od dnia przyjęcia wniosku do sądu. Rozpatrzenie wniosku odbywa się na posiedzeniu niejawnym, tak więc strony nie uczestniczą w nim. Jeżeli jednak przepisy przewidują, że rozpoznanie wniosku powinno odbyć się na rozprawie, powinna być ona wyznaczona tak, aby od dnia wpływu wniosku do sądu nie upłynął okres dłuższy niż miesiąc.
REKLAMA
Sąd rozpoznaje wniosek o udzielenie zabezpieczenia w jego granicach, biorąc za podstawę orzeczenia materiał zebrany w sprawie, a więc to co zostało napisane we wniosku, a także dowody na poparcie sformułowanej w nim tezy.
Dowiedz się Kto może być pozwanym?
Jeżeli przedsiębiorca wnioskuje o zabezpieczenie w postaci zablokowania kont bankowych pozwanego, sąd nie będzie rozważał możliwości zakazu darowizn z majątku pozwanego.
Jest więc bardzo ważne, aby podać we wniosku wszelkie okoliczności, które mają wpływ na rozstrzygnięcie oraz zachować wymagania formalne, czyli określony przepisami kształt wniosku. Jeżeli bowiem sąd stwierdzi, że wniosek nie odpowiada wymogom formalnym, zwróci wniosek bez wzywania wnioskodawcy do jego uzupełnienia.
Polecamy serwis Windykacja
Przedsiębiorca, który nie zawarł we wniosku oznaczenia pozwanego, ani sposobu zabezpieczenia, powinien się liczyć z możliwością jego zwrotu.
Może mieć również miejsce sytuacja, w której zobowiązany do świadczenia, w ramach zabezpieczenia, złoży dobrowolnie sumę zabezpieczenia. Wówczas kwota ta zostanie umieszczona się na rachunku depozytowym sądu. Sąd nie będzie wówczas brał już pod uwagę sposobu zabezpieczenia określonego we wniosku. Oczywiście pod warunkiem, że pozwany nie wybierze złożonych pieniędzy przed zakończeniem procesu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.