reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Postępowanie zabezpieczające > Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

Prowadzenie działalności gospodarczej, co do zasady wiąże się z funkcjonowaniem w obrocie i zawieraniem umów z kontrahentami. Jeżeli zawierane umowy opiewają na wysoką wartość może mieć miejsce sytuacja, w której kontrahent będzie obawiał się o możliwości finansowe przedsiębiorcy, a tym samym możliwości realizacji umowy. W takim wypadku najlepszym sposobem będzie ustanowienie hipoteki kaucyjnej.

Hipoteka kaucyjna ograniczonym prawem rzeczowym, swoistego rodzaju zabezpieczeniem, którego ustanowienie zapewnia realizację zawartej umowy. Aby ustanowić hipotekę kaucyjną konieczne jest wykonanie kilku czynności. Ustanowienie odbywa się w formie aktu notarialnego. Hipoteka ustanawiana jest na nieruchomości. Dlatego przed jej ustanowieniem konieczne jest wybranie księgi wieczystej dla nieruchomości, na której hipoteka będzie ustanowiona. Nieruchomość zostanie w akcie opisana. Musi być ona własnością przedsiębiorcy, który hipotekę ustanawia. Nie może być obciążona żadnymi długami, ciężarami ani innymi hipotekami. 

Przeczytaj także: Jak zapłacić niski podatek od hipoteki?

Ustanowienie hipoteki kaucyjnej polega na określeniu maksymalnej kwoty, do której przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność. Tak więc sama kwota na którą opiewa świadczenie z umowy może mieć mniejszą wartość. Przedsiębiorca natomiast podaje maksymalną wartość, do której będzie odpowiadał. Oprócz tego należy dokładnie powołać umowę, którą hipoteka kaucyjna ma zabezpieczać.

Polecamy serwis Kredyty

Hipoteka kaucyjna może zabezpieczać wykonanie świadczeń, które już istnieją, a także tych, które mają powstać dopiero w przyszłości. Można również przywołać konkretne umowy, których wykonanie hipoteka ma zabezpieczać. Przedsiębiorca może ustanowić hipotekę kaucyjną niezależnie od formy prawnej, w której działa. Może, więc działać w formie przedsiębiorcy jednoosobowego, spółki osobowej, czy kapitałowej. Konieczne jest tylko, aby przy akcie ustanowienia były obecne osoby uprawnione do reprezentowania tego podmiotu. Ustanowiona hipoteka zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości, na której została ustanowiona. Formalności z tym związane załatwia notariusz.  Ustanowienie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Spółka ABC z o. o. zawarła umowę z firmą LUX sp. j. na dostarczenie towarów na kwotę 30 tys. zł. W celu zabezpieczenia wykonania umowy, czyli zapłaty ustalonej kwoty, firma LUX ustanawia hipotekę kaucyjną na maksymalna kwotę 50 tys. zł. Hipoteka ta zostanie ustanowiona na lokalu stanowiącym siedzibę firmy.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ustanowienie hipoteki kaucyjnej polega na określeniu maksymalnej kwoty, do której przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność.
Ustanowienie hipoteki kaucyjnej polega na określeniu maksymalnej kwoty, do której przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Jakub Pszczółkowski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama