REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Ustanowienie hipoteki kaucyjnej polega na określeniu maksymalnej kwoty, do której przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność.
Ustanowienie hipoteki kaucyjnej polega na określeniu maksymalnej kwoty, do której przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność.

REKLAMA

REKLAMA

Prowadzenie działalności gospodarczej, co do zasady wiąże się z funkcjonowaniem w obrocie i zawieraniem umów z kontrahentami. Jeżeli zawierane umowy opiewają na wysoką wartość może mieć miejsce sytuacja, w której kontrahent będzie obawiał się o możliwości finansowe przedsiębiorcy, a tym samym możliwości realizacji umowy. W takim wypadku najlepszym sposobem będzie ustanowienie hipoteki kaucyjnej.

Hipoteka kaucyjna ograniczonym prawem rzeczowym, swoistego rodzaju zabezpieczeniem, którego ustanowienie zapewnia realizację zawartej umowy. Aby ustanowić hipotekę kaucyjną konieczne jest wykonanie kilku czynności. Ustanowienie odbywa się w formie aktu notarialnego. Hipoteka ustanawiana jest na nieruchomości. Dlatego przed jej ustanowieniem konieczne jest wybranie księgi wieczystej dla nieruchomości, na której hipoteka będzie ustanowiona. Nieruchomość zostanie w akcie opisana. Musi być ona własnością przedsiębiorcy, który hipotekę ustanawia. Nie może być obciążona żadnymi długami, ciężarami ani innymi hipotekami. 

REKLAMA

Przeczytaj także: Jak zapłacić niski podatek od hipoteki?

Ustanowienie hipoteki kaucyjnej polega na określeniu maksymalnej kwoty, do której przedsiębiorca będzie ponosił odpowiedzialność. Tak więc sama kwota na którą opiewa świadczenie z umowy może mieć mniejszą wartość. Przedsiębiorca natomiast podaje maksymalną wartość, do której będzie odpowiadał. Oprócz tego należy dokładnie powołać umowę, którą hipoteka kaucyjna ma zabezpieczać.

Polecamy serwis Kredyty

REKLAMA

Hipoteka kaucyjna może zabezpieczać wykonanie świadczeń, które już istnieją, a także tych, które mają powstać dopiero w przyszłości. Można również przywołać konkretne umowy, których wykonanie hipoteka ma zabezpieczać. Przedsiębiorca może ustanowić hipotekę kaucyjną niezależnie od formy prawnej, w której działa. Może, więc działać w formie przedsiębiorcy jednoosobowego, spółki osobowej, czy kapitałowej. Konieczne jest tylko, aby przy akcie ustanowienia były obecne osoby uprawnione do reprezentowania tego podmiotu. Ustanowiona hipoteka zostanie wpisana do księgi wieczystej nieruchomości, na której została ustanowiona. Formalności z tym związane załatwia notariusz.  Ustanowienie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Spółka ABC z o. o. zawarła umowę z firmą LUX sp. j. na dostarczenie towarów na kwotę 30 tys. zł. W celu zabezpieczenia wykonania umowy, czyli zapłaty ustalonej kwoty, firma LUX ustanawia hipotekę kaucyjną na maksymalna kwotę 50 tys. zł. Hipoteka ta zostanie ustanowiona na lokalu stanowiącym siedzibę firmy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

REKLAMA

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

REKLAMA

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

REKLAMA