REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zabezpieczenie roszczeń w postępowaniu upadłościowym

A.P.
Zabezpieczenie roszczeń. /Fot. Fotolia
Zabezpieczenie roszczeń. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie zabezpieczające funkcjonuje również w ramach spraw związanych z prawem upadłościowym i naprawczym. W tej kwestii jednak w pierwszym rzędzie zastosowanie będą miły przepisy tej ustawy.

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające jest określone co do zasady w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające polega na udzieleniu natychmiastowej i tymczasowej ochrony prawnej określonym roszczeniom. Chodzi głównie o roszczenia, które nie zostały jeszcze przysądzone. Co prawda nie jest wykluczone udzielanie zabezpieczenia co do roszczeń, które są już stwierdzone tytułem wykonawczym, niemniej jednak takie działanie co do zasady jest pozbawione sensu z uwagi na możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

REKLAMA

Różnice między postępowaniem zabezpieczającym a egzekucyjnym dają się zobrazować w następujący sposób. W postępowaniu zabezpieczającym komornik zajmie rachunek bankowy dłużnika po to, by dłużnik nie usunął środków pieniężnych z konta. W postępowaniu egzekucyjnym komornik zajmie rachunek bankowy celem przekazania środków na spłatę zasądzonego roszczenia.

Zabezpieczenie w upadłości

REKLAMA

Głównym źródłem przepisów dotyczących zabezpieczenia roszczeń jest kodeks postępowania cywilnego. Niemniej jednak w odniesieniu do kwestii upadłości, szczególne przepisy zawiera prawo upadłościowe i naprawcze. Zabezpieczenie wykorzystywane w trakcie procedury upadłości ma specyficzny charakter, jako że jest dokonywane na rzecz ogółu wierzycieli, nie zaś na rzecz indywidualnych podmiotów.

Zabezpieczenie w postępowaniu upadłościowym jest udzielane z urzędu przez sąd lub też na wniosek. Pierwszy przypadek, czyli zabezpieczenie majątku upadłego z urzędu, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości składa sam dłużnik. Zabezpieczenie majątku dłużnika na wniosek następuje w sytuacji, gdy wniosek o ogłoszeniu upadłości jest zgłoszony przez wierzyciela, a nie przez dłużnika.

Zobacz serwis: Pozwy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposoby zabezpieczenia

Przepisy prawa upadłościowego i naprawczego określają także sposoby zabezpieczenia majątku dłużnika. Zgodnie z art. 38 prawa upadłościowego i naprawczego sąd może zabezpieczyć majątek dłużnika poprzez wyznaczenie tymczasowego nadzorcy sądowego. W sytuacji ustanowienia takiego nadzorcy dłużnik może zarządzać własnym majątkiem jedynie w odniesieniu do czynności zwykłego zarządu. W pozostałych kwestiach wymagana jest zgoda nadzorcy.

Innym sposobem zabezpieczenia jest zawieszenie prowadzonej przeciwko dłużnikowi egzekucji (art. 39 prawa upadłościowego i naprawczego).

Niezależnie od tego, sąd na podstawie art. 40 może również wskazać inny sposób zabezpieczenia majątku dłużnika, w tym również ustanowienie zarządu przymusowego nad majątkiem dłużnika.

Innym sposobem zabezpieczenia będzie m.in. żądanie od banku wstrzymania wypłat z rachunku dłużnika.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

REKLAMA

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

REKLAMA

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

REKLAMA