REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Zabezpieczenie roszczeń w postępowaniu upadłościowym

A.P.
Zabezpieczenie roszczeń. /Fot. Fotolia
Zabezpieczenie roszczeń. /Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Postępowanie zabezpieczające funkcjonuje również w ramach spraw związanych z prawem upadłościowym i naprawczym. W tej kwestii jednak w pierwszym rzędzie zastosowanie będą miły przepisy tej ustawy.

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające jest określone co do zasady w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające polega na udzieleniu natychmiastowej i tymczasowej ochrony prawnej określonym roszczeniom. Chodzi głównie o roszczenia, które nie zostały jeszcze przysądzone. Co prawda nie jest wykluczone udzielanie zabezpieczenia co do roszczeń, które są już stwierdzone tytułem wykonawczym, niemniej jednak takie działanie co do zasady jest pozbawione sensu z uwagi na możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

REKLAMA

Różnice między postępowaniem zabezpieczającym a egzekucyjnym dają się zobrazować w następujący sposób. W postępowaniu zabezpieczającym komornik zajmie rachunek bankowy dłużnika po to, by dłużnik nie usunął środków pieniężnych z konta. W postępowaniu egzekucyjnym komornik zajmie rachunek bankowy celem przekazania środków na spłatę zasądzonego roszczenia.

Zabezpieczenie w upadłości

REKLAMA

Głównym źródłem przepisów dotyczących zabezpieczenia roszczeń jest kodeks postępowania cywilnego. Niemniej jednak w odniesieniu do kwestii upadłości, szczególne przepisy zawiera prawo upadłościowe i naprawcze. Zabezpieczenie wykorzystywane w trakcie procedury upadłości ma specyficzny charakter, jako że jest dokonywane na rzecz ogółu wierzycieli, nie zaś na rzecz indywidualnych podmiotów.

Zabezpieczenie w postępowaniu upadłościowym jest udzielane z urzędu przez sąd lub też na wniosek. Pierwszy przypadek, czyli zabezpieczenie majątku upadłego z urzędu, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości składa sam dłużnik. Zabezpieczenie majątku dłużnika na wniosek następuje w sytuacji, gdy wniosek o ogłoszeniu upadłości jest zgłoszony przez wierzyciela, a nie przez dłużnika.

Zobacz serwis: Pozwy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sposoby zabezpieczenia

Przepisy prawa upadłościowego i naprawczego określają także sposoby zabezpieczenia majątku dłużnika. Zgodnie z art. 38 prawa upadłościowego i naprawczego sąd może zabezpieczyć majątek dłużnika poprzez wyznaczenie tymczasowego nadzorcy sądowego. W sytuacji ustanowienia takiego nadzorcy dłużnik może zarządzać własnym majątkiem jedynie w odniesieniu do czynności zwykłego zarządu. W pozostałych kwestiach wymagana jest zgoda nadzorcy.

Innym sposobem zabezpieczenia jest zawieszenie prowadzonej przeciwko dłużnikowi egzekucji (art. 39 prawa upadłościowego i naprawczego).

Niezależnie od tego, sąd na podstawie art. 40 może również wskazać inny sposób zabezpieczenia majątku dłużnika, w tym również ustanowienie zarządu przymusowego nad majątkiem dłużnika.

Innym sposobem zabezpieczenia będzie m.in. żądanie od banku wstrzymania wypłat z rachunku dłużnika.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rolnicy ruszyli do skupów. Czy da się jeszcze zarobić na zbożu?

  W obliczu obaw o dalszy spadek cen, rolnicy postanowili sprzedać zboża ze swoich magazynów. Już w styczniu, punkty skupu zakupiły 538,8 tys. ton zbóż, co stanowi wzrost o 10% w porównaniu z analogicznym okresem w roku 2023 i o 17% w stosunku do grudnia poprzedniego roku. 

  Dojście do niskiej inflacji wymaga kontraktu społecznego, który jest jak umowa widmo

  Niska inflacja to kontrakt społeczny. Taki kontrakt jest jak umowa widmo, ale osiągany jest głównie wysiłkiem banku centralnego, bo NBP jest odpowiedzialny za stabilność cen w gospodarce.

  Sektor MŚP chętniej sięga po kredyty, a banki zaostrzają kryteria ich przyznawania

  Popyt na kredyty długoterminowe ze strony małych przedsiębiorców jest najwyższy od lat. Jedocześnie banki przyznają, że zaostrzają kryteria kredytowe. Czy alternatywna forma finansowania, czyli faktoring, będzie przeżywał ożywienie?  

  Przedsiębiorcy mają obawy czy uda się wydać pieniądze z KPO. Polska ma na to o połowę mniej czasu niż inne kraje

  Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy – KPO dla Polski to doskonała wiadomość, ale trzeba się pospieszyć, by je efektywnie wydać, apelują przedsiębiorcy. Kraje, które dostały pieniądze europejskie bez opóźnień aktualnie są już w połowie drogi w ich wydatkowaniu. Polska będzie musiała wdrożyć wysokie tempo, by żadne dotacje nie przepadły.

   

  REKLAMA

  Wakacje składkowe dla małych przedsiębiorców. Nowa wersja projektu ustawy z rocznym limitem wydatków

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii opublikowało nową wersję projektu ustawy o tzw. wakacjach składkowych. Obniżono w nim szacunek kosztu rozwiązania dla finansów publicznych w 10 lat do 20,4 mld zł z niemal 25 mld zł.

  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  REKLAMA

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  REKLAMA