Zabezpieczenie roszczeń w postępowaniu upadłościowym
REKLAMA
REKLAMA
Postępowanie zabezpieczające
Postępowanie zabezpieczające jest określone co do zasady w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające polega na udzieleniu natychmiastowej i tymczasowej ochrony prawnej określonym roszczeniom. Chodzi głównie o roszczenia, które nie zostały jeszcze przysądzone. Co prawda nie jest wykluczone udzielanie zabezpieczenia co do roszczeń, które są już stwierdzone tytułem wykonawczym, niemniej jednak takie działanie co do zasady jest pozbawione sensu z uwagi na możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego.
REKLAMA
Różnice między postępowaniem zabezpieczającym a egzekucyjnym dają się zobrazować w następujący sposób. W postępowaniu zabezpieczającym komornik zajmie rachunek bankowy dłużnika po to, by dłużnik nie usunął środków pieniężnych z konta. W postępowaniu egzekucyjnym komornik zajmie rachunek bankowy celem przekazania środków na spłatę zasądzonego roszczenia.
Zabezpieczenie w upadłości
REKLAMA
Głównym źródłem przepisów dotyczących zabezpieczenia roszczeń jest kodeks postępowania cywilnego. Niemniej jednak w odniesieniu do kwestii upadłości, szczególne przepisy zawiera prawo upadłościowe i naprawcze. Zabezpieczenie wykorzystywane w trakcie procedury upadłości ma specyficzny charakter, jako że jest dokonywane na rzecz ogółu wierzycieli, nie zaś na rzecz indywidualnych podmiotów.
Zabezpieczenie w postępowaniu upadłościowym jest udzielane z urzędu przez sąd lub też na wniosek. Pierwszy przypadek, czyli zabezpieczenie majątku upadłego z urzędu, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości składa sam dłużnik. Zabezpieczenie majątku dłużnika na wniosek następuje w sytuacji, gdy wniosek o ogłoszeniu upadłości jest zgłoszony przez wierzyciela, a nie przez dłużnika.
Zobacz serwis: Pozwy
Sposoby zabezpieczenia
Przepisy prawa upadłościowego i naprawczego określają także sposoby zabezpieczenia majątku dłużnika. Zgodnie z art. 38 prawa upadłościowego i naprawczego sąd może zabezpieczyć majątek dłużnika poprzez wyznaczenie tymczasowego nadzorcy sądowego. W sytuacji ustanowienia takiego nadzorcy dłużnik może zarządzać własnym majątkiem jedynie w odniesieniu do czynności zwykłego zarządu. W pozostałych kwestiach wymagana jest zgoda nadzorcy.
Innym sposobem zabezpieczenia jest zawieszenie prowadzonej przeciwko dłużnikowi egzekucji (art. 39 prawa upadłościowego i naprawczego).
Niezależnie od tego, sąd na podstawie art. 40 może również wskazać inny sposób zabezpieczenia majątku dłużnika, w tym również ustanowienie zarządu przymusowego nad majątkiem dłużnika.
Innym sposobem zabezpieczenia będzie m.in. żądanie od banku wstrzymania wypłat z rachunku dłużnika.
Zobacz serwis: Prawo dla firm
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA