| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Postępowanie zabezpieczające > Zabezpieczenie roszczeń w postępowaniu upadłościowym

Zabezpieczenie roszczeń w postępowaniu upadłościowym

Postępowanie zabezpieczające funkcjonuje również w ramach spraw związanych z prawem upadłościowym i naprawczym. W tej kwestii jednak w pierwszym rzędzie zastosowanie będą miły przepisy tej ustawy.

Postępowanie zabezpieczające

Postępowanie zabezpieczające jest określone co do zasady w przepisach kodeksu postępowania cywilnego. Postępowanie zabezpieczające polega na udzieleniu natychmiastowej i tymczasowej ochrony prawnej określonym roszczeniom. Chodzi głównie o roszczenia, które nie zostały jeszcze przysądzone. Co prawda nie jest wykluczone udzielanie zabezpieczenia co do roszczeń, które są już stwierdzone tytułem wykonawczym, niemniej jednak takie działanie co do zasady jest pozbawione sensu z uwagi na możliwość wszczęcia postępowania egzekucyjnego.

Różnice między postępowaniem zabezpieczającym a egzekucyjnym dają się zobrazować w następujący sposób. W postępowaniu zabezpieczającym komornik zajmie rachunek bankowy dłużnika po to, by dłużnik nie usunął środków pieniężnych z konta. W postępowaniu egzekucyjnym komornik zajmie rachunek bankowy celem przekazania środków na spłatę zasądzonego roszczenia.

Zabezpieczenie w upadłości

Głównym źródłem przepisów dotyczących zabezpieczenia roszczeń jest kodeks postępowania cywilnego. Niemniej jednak w odniesieniu do kwestii upadłości, szczególne przepisy zawiera prawo upadłościowe i naprawcze. Zabezpieczenie wykorzystywane w trakcie procedury upadłości ma specyficzny charakter, jako że jest dokonywane na rzecz ogółu wierzycieli, nie zaś na rzecz indywidualnych podmiotów.

Zabezpieczenie w postępowaniu upadłościowym jest udzielane z urzędu przez sąd lub też na wniosek. Pierwszy przypadek, czyli zabezpieczenie majątku upadłego z urzędu, gdy wniosek o ogłoszenie upadłości składa sam dłużnik. Zabezpieczenie majątku dłużnika na wniosek następuje w sytuacji, gdy wniosek o ogłoszeniu upadłości jest zgłoszony przez wierzyciela, a nie przez dłużnika.

Zobacz serwis: Pozwy

Sposoby zabezpieczenia

Przepisy prawa upadłościowego i naprawczego określają także sposoby zabezpieczenia majątku dłużnika. Zgodnie z art. 38 prawa upadłościowego i naprawczego sąd może zabezpieczyć majątek dłużnika poprzez wyznaczenie tymczasowego nadzorcy sądowego. W sytuacji ustanowienia takiego nadzorcy dłużnik może zarządzać własnym majątkiem jedynie w odniesieniu do czynności zwykłego zarządu. W pozostałych kwestiach wymagana jest zgoda nadzorcy.

Innym sposobem zabezpieczenia jest zawieszenie prowadzonej przeciwko dłużnikowi egzekucji (art. 39 prawa upadłościowego i naprawczego).

Niezależnie od tego, sąd na podstawie art. 40 może również wskazać inny sposób zabezpieczenia majątku dłużnika, w tym również ustanowienie zarządu przymusowego nad majątkiem dłużnika.

Innym sposobem zabezpieczenia będzie m.in. żądanie od banku wstrzymania wypłat z rachunku dłużnika.

Zobacz serwis: Prawo dla firm

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »