| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Przedsiębiorca w sądzie > Postępowanie zabezpieczające > Jak kształtuje się zabezpieczenie w postaci zajęcia ruchomości, pieniędzy lub innych praw majątkowych?

Jak kształtuje się zabezpieczenie w postaci zajęcia ruchomości, pieniędzy lub innych praw majątkowych?

W ramach dochodzenia sowich roszczeń przed sądem, przedsiębiorca może również wnioskować o ich zabezpieczenie, jeżeli istnieje obawa, że bez tego zabezpieczenia zasądzone roszczenie może zostać niewykonane lub znacznie utrudnione.

Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych może mieć postać zajęcia ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego. Dokonanie zabezpieczenia w wyżej określonej formie odbywa się zgodnie z określonymi przepisami regułami. Np. zajęte ruchomości nie mogą być oddane pod dozór uprawnionemu. Oznacza to, że przedsiębiorca wnioskujący o zabezpieczenie nie może otrzymać zajętych przedmiotów we władanie.

Zobacz: Uchylenie się od ugody sądowej

Reguły obowiązują także przy zajęciu pieniędzy. Zajęte pieniądze są składane bowiem na rachunek depozytowy sądu. Sąd umieszcza tę złożoną na rachunek depozytowy kwotę na wydzielonym, oprocentowanym rachunku bankowym w wysokości oprocentowania udzielonego przez bank dla wkładów wypłacanych na każde żądanie.

Jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że zabezpieczenie może trwać dłużej niż trzy miesiące (np. długie postępowanie sądowe), na wniosek obowiązanego, należy umieścić złożone do depozytu sumy w banku wskazanym przez obowiązanego na rachunku bankowym oprocentowanym jak dla lokat terminowych. Jeżeli zabezpieczenie jest udzielone z urzędu, orzeczenie o umieszczeniu na lokacie sąd wydaje z urzędu. Podobnie jest przy zajęciu papierów wartościowych. Te bowiem sąd również umieszcza w banku.

Przeczytaj: Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

Może mieć miejsce sytuacja, w której udzielenie zabezpieczenia odbywa się poprzez zajęcie praw z instrumentów finansowych zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi (np. akcji, czy obligacji). Zobowiązany do świadczenia dłużnik może wówczas, w terminie trzech miesięcy od dnia zajęcia, zlecić ich sprzedaż. Sumę uzyskaną ze tej sprzedaży umieszcza się na rachunku depozytowym sądu. Obowiązany może także zlecić, aby znajdujące się na rachunku sumy pieniężne zostały wpłacone na rachunek depozytowy sądu. Gdy pieniądze znajdą się w depozycie, umieszcza się je na odpowiednich rachunkach bankowych.

Dłużnik posiada 100 akcji spółki ABC. W wyniku wykonania zabezpieczenia akcje te są sprzedawane po kursie 50 zł za jedną. Uzyskana ze sprzedaży kwota 5 tys. zł trafia do depozytu sądowego, a następnie sąd umieszcza ją na rachunku bankowym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »