REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak kształtuje się zabezpieczenie w postaci zajęcia ruchomości, pieniędzy lub innych praw majątkowych?

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Dokonanie zabezpieczenia w wyżej określonej formie odbywa się zgodnie z określonymi przepisami regułami.
Dokonanie zabezpieczenia w wyżej określonej formie odbywa się zgodnie z określonymi przepisami regułami.

REKLAMA

REKLAMA

W ramach dochodzenia sowich roszczeń przed sądem, przedsiębiorca może również wnioskować o ich zabezpieczenie, jeżeli istnieje obawa, że bez tego zabezpieczenia zasądzone roszczenie może zostać niewykonane lub znacznie utrudnione.

Zabezpieczenie roszczeń pieniężnych może mieć postać zajęcia ruchomości, wynagrodzenia za pracę, wierzytelności z rachunku bankowego albo innej wierzytelności lub innego prawa majątkowego. Dokonanie zabezpieczenia w wyżej określonej formie odbywa się zgodnie z określonymi przepisami regułami. Np. zajęte ruchomości nie mogą być oddane pod dozór uprawnionemu. Oznacza to, że przedsiębiorca wnioskujący o zabezpieczenie nie może otrzymać zajętych przedmiotów we władanie.

REKLAMA

Zobacz: Uchylenie się od ugody sądowej

REKLAMA

Reguły obowiązują także przy zajęciu pieniędzy. Zajęte pieniądze są składane bowiem na rachunek depozytowy sądu. Sąd umieszcza tę złożoną na rachunek depozytowy kwotę na wydzielonym, oprocentowanym rachunku bankowym w wysokości oprocentowania udzielonego przez bank dla wkładów wypłacanych na każde żądanie.

Jeżeli z okoliczności sprawy wynika, że zabezpieczenie może trwać dłużej niż trzy miesiące (np. długie postępowanie sądowe), na wniosek obowiązanego, należy umieścić złożone do depozytu sumy w banku wskazanym przez obowiązanego na rachunku bankowym oprocentowanym jak dla lokat terminowych. Jeżeli zabezpieczenie jest udzielone z urzędu, orzeczenie o umieszczeniu na lokacie sąd wydaje z urzędu. Podobnie jest przy zajęciu papierów wartościowych. Te bowiem sąd również umieszcza w banku.

Przeczytaj: Hipoteka kaucyjna jako forma zabezpieczenia wykonania umowy

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Może mieć miejsce sytuacja, w której udzielenie zabezpieczenia odbywa się poprzez zajęcie praw z instrumentów finansowych zapisanych na rachunku papierów wartościowych lub innym rachunku w rozumieniu przepisów o obrocie instrumentami finansowymi (np. akcji, czy obligacji). Zobowiązany do świadczenia dłużnik może wówczas, w terminie trzech miesięcy od dnia zajęcia, zlecić ich sprzedaż. Sumę uzyskaną ze tej sprzedaży umieszcza się na rachunku depozytowym sądu. Obowiązany może także zlecić, aby znajdujące się na rachunku sumy pieniężne zostały wpłacone na rachunek depozytowy sądu. Gdy pieniądze znajdą się w depozycie, umieszcza się je na odpowiednich rachunkach bankowych.

Dłużnik posiada 100 akcji spółki ABC. W wyniku wykonania zabezpieczenia akcje te są sprzedawane po kursie 50 zł za jedną. Uzyskana ze sprzedaży kwota 5 tys. zł trafia do depozytu sądowego, a następnie sąd umieszcza ją na rachunku bankowym.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych dostaną tantiemy za udostępnianie ich dzieł w Internecie. Czy coś się zmieni dla osób korzystających z internetu?

Rada Ministrów 14 maja 2024 r. przyjęła projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Na mocy tych przepisów twórcy i wykonawcy utworów audiowizualnych oraz wykonawcy utworów muzycznych (i słowno-muzycznych) będą mieli prawo do tantiem z tytułu eksploatacji ich dzieł w internecie.

Firma prosi klienta o dane by spersonalizować ofertę, jak reaguje polski konsument

Firmy chcą wiedzieć coraz więcej o swoich klientach po to by łatwiej konkurować z innymi, dostarczając na rynek produkty lepiej dostosowane do oczekiwań i potrzeb nabywców. Konsumenci z kolei są gotowi przekazać więcej danych o sobie, ale nie za darmo – wiedzą już, że takie dane to towar, który ma swoją cenę oczekują więc w zamian dla siebie korzyści. Jakich?

Czy własny bank pozytywnych zasobów pomaga w pracy?

Praca często generuje stres, a z nim każdy radzi sobie na swój sposób. Niejednokrotnie jest to spadek zaangażowania czy motywacji do pracy. Czym jest PsyCap? Zagadnienie analizowały badaczki Uniwersytetu SWPS.

REKLAMA

Nowa wersja GPT-4o dostępna dla wszystkich. Asystent głosowy + rozpoznawanie i nazywanie emocji na podstawie obserwacji twarzy przez kamerę

W poniedziałek pokazano nową wersję ChataGPT - GPT-4o. Google raczej nie spadnie z tronu lidera wyszukiwarek ale nowe rozwiązania od Open AI mogą zrewolucjonizować nasze życie. Podróże bez znajomości języka będą jeszcze łatwiejsze, ale coś dla siebie dostaną też duże marki. Nowy ChatGPT będzie mógł odczytywać nasze emocje “na żywo”, a to dla reklamodawców może być wiedza bezcenna. 

Czy wkrótce już nie będzie nas stać na czekoladę?

Cena tony kakao w połowie kwietnia wynosiła na giełdach ponad 11 tys. dolarów. Eksperci są zdania, że to nie jest koniec podwyżek. Czy wkrótce nie będziemy mogli sobie pozwolić na czekoladę? 

Urlop od płacenia składek ZUS dla mikroprzedsiębiorców. Nowe rozwiązania coraz bliżej?

Sejm uchwalił ustawę o tzw. wakacjach składkowych. Nowe przepisy są skierowane do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy ubezpieczają do 10 osób, a ich roczny obrót nie przekracza 2 mln euro. Teraz ustawa trafi do Senatu.

Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Ile wynoszą?

Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dn. 8-9 maja 2024 r. utrzymała wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie, referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie bank centralny.

REKLAMA

Polacy już nie oglądają telewizji?

Polacy coraz rzadziej oglądają telewizję, a coraz częściej wybierają platformy streamingowe. Według ekspertów to te oferujące treści sportowe będą wybierane najczęściej. 

Co to jest sztuka cyfrowa i dlaczego warto w nią inwestować

– Dzięki łączeniu sztuki i nowych technologii możemy dziś pokazać w każdym miejscu na Ziemi wybitnych polskich artystów i nasz wyjątkowy kraj. To również absolutny strzał w dziesiątkę dla branży inwestycyjnej! – mówi Tomasz Jaworski, promotor Polski na świecie, mecenas sztuki, kolekcjoner, Prezes grupy innowacyjnych projektów SMARTVerum.

REKLAMA