REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź jak wygląda zabezpieczenie roszczeń niepieniężnych

Piotr Łukasik
Prawnik, doktorant
Postanowienie o zabezpieczeniu jest wydawane na posiedzeniu niejawnym.
Postanowienie o zabezpieczeniu jest wydawane na posiedzeniu niejawnym.

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą powinien liczyć się nie tylko z możliwością osiągania zysków, ale również z utratą płynności finansowej i niemożliwością regulacji swoich zobowiązań. W takiej sytuacji wierzyciel może wystąpić do sądu o pomoc w odzyskaniu swojej należności. Oprócz tego przepisy przewidują możliwość wnioskowania o zabezpieczenie roszczenia.

REKLAMA

Postępowanie zabezpieczające ma na celu ochronę wierzytelności, w sytuacji gdy czynności dłużnika nie rokują jej spełnienia lub wskazują na poważne trudności, pomimo że roszczenie zostało uznane przez sąd za zasadne. O tym jak zabezpieczenie będzie wyglądać decyduje sąd. Uzależnia on jego rodzaj od rodzaju dochodzonego świadczenia.

REKLAMA

Jeżeli przedmiotem zabezpieczenia nie jest roszczenie pieniężne, sąd udziela zabezpieczenia w taki sposób, jaki stosownie do okoliczności uzna za odpowiedni, nie wyłączając sposobów przewidzianych do zabezpieczenia roszczeń pieniężnych. W szczególności sąd może:
1. unormować prawa i obowiązki stron lub uczestników postępowania na czas trwania postępowania,
2. ustanowić zakaz zbywania przedmiotów lub praw objętych postępowaniem,
3. zawiesić egzekucję lub postępowanie wykonawcze,
4. uregulować sposób roztoczenia pieczy nad małoletnimi dziećmi,
5. nakazać wpisanie stosownego ostrzeżenia w księdze wieczystej lub we właściwym rejestrze.

Dowiedz się również: Czym jest postępowanie zabezpieczające?

Na to, że zabezpieczenie zawsze jest dostosowywane do rodzaju roszczenia, wskazuje np. zasada, że w sprawach przeciwko środkom społecznego przekazu (telewizja, radio, internet) o ochronę dóbr osobistych, sąd odmówi udzielenia zabezpieczenia polegającego na zakazie publikacji, jeżeli zabezpieczeniu sprzeciwia się ważny interes publiczny. Na tym przykładzie widać, jak sąd waży dwa dobra chronione prawem.

Postanowienie o zabezpieczeniu jest wydawane na posiedzeniu niejawnym. Sąd doręcza je więc zobowiązanemu do świadczenia. Zobowiązuje go w nim do wykonania lub zaniechania określonych czynności albo do nieprzeszkadzania czynnościom uprawnionego. Nie dotyczy to tylko czynności polegających na świadczeniu rzeczy będących we władaniu obowiązanego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy serwis Odszkodowania

REKLAMA

Niezależnie jednak od tego jaką postać ma zabezpieczenie, upada ono po upływie miesiąca od uprawomocnienia się orzeczenia uwzględniającego roszczenie, które podlegało zabezpieczeniu. Na wniosek zobowiązanego do świadczenia sąd wyda wówczas postanowienie stwierdzające upadek zabezpieczenia.

Sąd wydał postanowienie o zabezpieczeniu wykonania zobowiązania przez spółkę ABC poprzez zakaz zbywania spółdzielczego prawa do lokalu. Następnie uznał roszczenie powoda za zasadne. Powód pomimo upływu miesiąca nie podjął żadnych kroków zmierzających do wykonania decyzji sądu. W związku z tym spółka ABC wystąpiła do sądu o anulowanie zabezpieczenia. Sąd wydał postanowienie o jego upadku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA